Životopis Soichiro Honda

Hodnotenie článku

Životopis Soichiro Honda (Honda Sōichirō, November 17, 1906 – August 5, 1991) bol japonský inžinier a konštruktér. V roku 1948 založil spoločnosť Honda a započal expanziu od výroby v drevenej búde po celosvetovú výrobu automobilov a motocyklov. 

Honda sa narodil  17. novembra 1906  v Tenryu, Shizuoka, v malej obci pod horu Fuji . Väčšinu času svojho ranného detstva pomáhal svojmu otcovi, Gihei, kováč, ktorý  opravoval bicykle. V tom  čase bola matka  Mika tkáčkou. Soichiro Honda nemal príliš záujem v tradičnom vzdelávaní, utekal zo školy a prospech nebol dobrý. Musel nosiť rodičom pečiatku o návšteve školy. Soichiro pečiatku sfalšoval z gumy pedálu. Podvod bol čoskoro objavený, keď Honda začal robiť falošné pečiatky pre ostatné deti. Honda si totiž neuvedomil, že pečiatka musela byť zrkadlovo zobrazená.mlady soichiro honda zivotopis

 

Už mladom veku bol Honda bol nadšený z prvého auta, ktoré  videl vo svojej dedine a často hovorieval , že nikdy zabudne na vôňu benzínu.  Soichiro raz požičal jeden z otcových bicyklov aby vidieť ukážku lietadla od  pilota Arta Smitha, ktorý posilnil jeho lásku pre stroje.

 

V15 rokoch, bez akéhokoľvek formálneho vzdelania, Honda odišiel z domu a zamieril do Tokia hľadať prácu. Získal vyučenie v garáži v roku 1922 a zamestnal sa  ako automechanik. Na tejto pozícii zotrval  šesť rokov. Potom sa vrátil domov a spustil svoju  vlastnú autoopravovňu v roku 1928 vo veku 22 rokov.

soichiro honda zakladatel

Životopis Soichiro Honda – Vývoj Honda Motor

V roku 1937 Honda založil Tokai Seiki na výrobu piestnych krúžkov pre vozidlá Toyota. Počas druhej svetovej vojny, útok  USA B-29 bombardéru  zničil továreň Tokai Seiki,  neskor zničili daľšiu továreň Yamashita v roku 1944 a továreň Itawa sa zrútila v roku 1945. Po vojne Honda predal  zvyšky  svojej  spoločnosti  Toyote na 450.000 ¥. Tie  použil na založenie spoločnosti Honda Technical Research Institute v októbri 1946.  V roku 1948 začala spoločnosť vyrábať kompletne motorizovaný bicykel typu A, ktorý poháňal  prvý sériovo vyrábaný motor navrhnutý Hondou. Typ D v roku 1949 bol skutočný motocykel s rámom z lisovanej ocele navrhnutý a vyrobený Hondou s 2-taktným motorom, s výkonom 3 koňské sily 2,2 kW.

 

Ako prezident Honda Motor Company, Soichiro Honda vytvoril silnú spoločnosť, v ktorej sa točili miliardy dolárov. Jeho spoločnosť produkovala najpredávanejšie motocykle na svete. V roku 1959 Honda Motorcycles otvorila prvú distribučnú prevádzku v USA.

 

 

Honda zostal prezidentom spoločnosti až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1973. Ani vtedy sa jeho účinkovanie v spoločnosti neskončilo, bol menovaný „vrchným poradcom“ v roku 1983.  Časopis People ho umiestnil medzi  „25 najzaujímavejších ľudí roka“ zoznam za rok 1980, prischlo mu označenie „japonský Henry Ford.“ Na dôchodku sa Honda zaoberal prácou spojenou s Honda Foundation.

soichiro honda zivotopis

Aj pri svojom pokročilom veku, Soichiro a jeho manželka Sachi mali licenciu súkromného pilota. Tiež si užil lyžovanie, plachtenie na rogale a let balónom a to všetko keď mal 77 rokov, a bol veľmi všestranný umelec. On a Takeo Fujisawa uzavreli dohodu, nikdy nenútiť svojich vlastných synov, aby vstúpili do podniku. Jeho syn, Hirotoshi Honda, bol zakladateľ a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Mugen Motorsports, tunerom pre vozidlá Honda, ktorí tiež vytvorili originálne pretekárske vozidlá.

Soichiro Honda zomrel 05.8.1991 na zlyhanie pečene.

 

 Honda sa  v živote  riadil nasledujúcimi piatimi bodmi, ktoré považoval za základný recept svojho úspechu: 

  • Buď vždy ctižiadostivý a mladý duchom.
  • Rešpektuj dobré teórie, Nachádzajte nové nápady a venuj čas zdokonaleniu výroby. 
  • Raduj sa zo svojej práce a snaž sa vytvoriť čo najpríjemnejšie pracovné podmienky. 
  • Stále hľadaj hladký, harmonický pracovný rytmus. 
  • Vždy maj na mysli význam výskumu a tvrdej práce.

Zaujimavosti zo života Soichiro Hondy:

Neštudoval kvôli nejakému titulu, ale kvôli vedomostiam. Odtiaľ pochádza jeho známy výrok: „Vysokoškolský diplom je menej užitočný, ako lístok do kina.“

Dostal výpoveď z pozície inžiniera v Toyote s odôvodnením, že nemá nápady. Dlho bol bez práce. Napriek tomu, že sa ponižoval, nikde ho neprijali. „Nezostalo mi nič iné, len sa zamestnať sám.“ A tak začal stavať vlastné motorky.


 Skutočne najvzácnejšie chvíle v živote sa dajú počítať na okamihy, kedy je dotknutá vaša duša.

Krátky animovaný životopis Soichiro Hondy:

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 50 príbehov úspešných ľudí ktorý na prvý krát zlyhali | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

deväť − = 1