Zápcha v tehotenstve

Hodnotenie článku

Každá žena prežíva svoje tehotenstvo inak. Niektorá má to šťastie a o rannom zvracaní ani nerozmýšľala, pretože ju ani netrápilo no inám sa zas stalo “ rituálom “ až do istého mesiaca, kedy nevoľnosti ustúpili. Alebo napríklad také opuchy. Jedna žena nimi môže trpieť a druhá nie. No mi sa tento krát zameriame na zápchu v tehotenstve, ktorá býva sprevádzaná takmer u všetkých žien v tehotenstve. Príčinou zväčša môže byť nedostatok pohybu a zlá strava.

Kedy hovoríme o zápche?

O zápche v tehotenstve hovoríme vtedy, ak vyprázdňovanie tehotnej spôsobuje problémy a dokonca aj po odchode stolice zostáva pocit nedostatočného vyprázdnenia. Taktiež žena môže trpieť aj inými príznakmi pri zápche ako sú: nepríjemné nafúknutie brucha, bolesti hlavy, pocit nevoľnosti a únavy.

 

Príčinou zápchy ako som už spomínala vyššie môže byť nedostatok pohybu a nevhodná strava. No taktiež v tehotenstve pracujú čreva pomalšie vplyvom zvýšenej hladiny hormónu progesterónu, ku vzniku zápchy prispieva i tlak maternice na konečník.

Liečba zápchy jedálničkom

Zvýšte príjem vlákniny:

Ak budete denne konzumovať potraviny so zvýšeným obsahom vlákniny, napomôžete si k správnemu vyprázdňovaniu stolice, pretože konzumácia vlákniny je vynikajúcou prevenciou v boji proti zápche.

Najviac vlákniny obsahujú tieto potraviny:

ovocie – jablká, hrozno, čerešne, jahody, marhule, pomaranče, melón, borievky

zelenina ( najmä rajčiny, uhorky,  kyslá kapusta )

celozrnné potraviny

nelúpaná ryža jablko pre zdravie

pohánka

ovos

orechy

semienka

strukoviny


figy alebo datle lisované alebo v sušenej podobe je najlepšie užívať ráno nalačno, môžeme ich aj cez noc namočiť do vody.

 

Ktorým potravinám by ste sa mali v tehotenstve vyhýbať, pokiaľ máte problémy so zápchou:

vyhýbajte sa bielej lúpanej ryži, zemiakom, natvrdo uvareným vajíčkam, mäsu, bielemu pečivu a výrobkom z bielej múky, kakau a výrobkom z kakaa, čokoláde, čiernemu čaju, káve, sladeným nápojom a podobne

Na čo ešte netreba zabúdať pri zápche:

Dôležitý je pitný režim. Tehotná žena by mala dbať na jeho dostatočný prísun a vypiť tak aspoň 2 litre tekutín.

Odvar z ľanových semienok je taktiež účinným pomocníkom pri zápche. Pripravíte si ho nasledovne: 5 minút varíme 1 lyžicu semienok v pollitri vody a scedíme. Nápoj je vynikajúci liek na črevá, odstraňuje zápchu, zabraňuje vzniku kvasných a hnilobných procesov a podporuje činnosť črevnej mikroflóry.

Ďalej sa doporučuje zjesť denne jednu malú lyžičku melasy.

Jedlo je dôležité dôkladne požuť, jesť v malých množstvách a dobre prehĺtať, pretože čím lepšie spracujete stravu v ústach a v žalúdku, tým ľahšie potom črevá pracujú.

 

Ďalej sa odporúča vypiť ráno po prebudení pohár vlažnej vody minerálnej vody, či ovocnej šťavy. Nasledovať by mala krátka rozcvička a po pol hodine raňajky. Požitie jedla obvykle vyvolá pocit nutkania na stolicu, ktorý nezanedbajte. Časom by sa mal rytmus vyprázdňovania upraviť.

voda pitie vody chudnutie

No a nakoniec nezabúdajme na spomínaný pohyb. Nemusíte hneď začať cvičiť polhodinové cviky. Nie je to vôbec v tehotenstve dobré. Stačí, ak začnete viac chodiť na prechádzky, vhodné je aj plávanie alebo gravidjoga. Na internete nájdete množstvo cvičení pre tehotné, postačí aj 5-7 minútové cvičenie denne a uvidíte ako sa budete cítiť lepšie po psychickej stránke ale i fyzickej, pretože ak máte problémy so zápchou, tá nám narobí problémy že sa necítime príjemne, sme podráždené a podobne.

 

Ak máte so zápchou problémy a trpíte ňou viac dní, je potrebné všetko prekonzultovať so svojim lekárom.

 

Prvé príznaky tehotenstva, ktoré každá žena prežíva inak

Príčiny hnačky a recepty ako sa jej zbaviť

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

− päť = 1