Výživa dieťaťa a postupné zavádzanie jedálnička

Hodnotenie článku

Výživa dieťaťa je veľmi dôležitá už od narodenia, pretože vďaka správnej výžive dieťatko správne rastie, má lepšiu imunitu a celkovo býva aj menej choré. No taktiež výživa dieťaťa je dôležitá aj čo sa týka duševného vývoja, rozumových schopností, ako aj budovania vzťahov nielen v rodine.

V dnešnej dobe nájdete či už na internete alebo rôznych časopisoch, letáčikoch množstvo informácií ohľadne výživy dieťaťa a žiaľ niektoré informácie sú dosť mylné a preto sa rodičia v nich ťažšie vyznajú. V tomto článku sa budem snažiť zamerať na úplne jednoduché rady, ktoré sú dôležité pre správny vývoj a ktoré sú vhodné aj podľa odborníkov v oblasti zdravej výživy dieťaťa.

Pozor na tieto chyby pri stravovaní dieťaťa:

Ak chceme dať dieťaťu “ pevné základy “ pre správny rast a vývoj, mali by sme sa vyvarovať týchto najčastejších chýb:

– pozor na to, aby sme dieťaťu nedali jedlo, ktoré obsahuje viac energie ako je potrebné, inak sa nahromadená energia ukladá vo forme tukov

– pozor na časté solenie, ktoré môže viesť k problémom, ako sú nadmerná záťaž obličiek, ako aj záťaž cievneho systému

– pozor na sladké nápoje, sladkosti, vplyvom čoho vzniká nadváha, obezita a taktiež vplyvom cukru sa kazia deťom zúbky

– doprajte dieťaťu dostatok ovocia a zeleniny aby sa správne vyvíjali.

 


Aká je najvhodnejšia strava pre moje dieťa?

Odpoveď na túto otázku zaujíma zrejme veľa rodičov. Strava pre správny vývoj má byť najmä pestrá, vyvážená, vhodne pripravená, ako aj veku primeraná.

So zavádzaním novej stravy opatrne

Citrusy, pečivo ( najmä celozrnné ), kaše, med, kakao, ryby či iné druhy ovocia treba podávať dieťatku opatrne, aby ste zistili, či na niektorú z uvedených potravín nie je alergické. Dieťaťu môžete skúsiť podávať takúto stravu už približne od 6.mesiaca veku dieťaťa, no treba to urobiť s dostatočným odstupom. V jeden deň mu môžete dať vyskúšať napríklad pečivo a počkáte pár dní, či sa u neho nezobrazí žiadna alergia. A takto postupne zavádzate a skúšate nové potraviny.

Ak Vaše dieťatko nechce prijať napríklad spomínaný rožok, nenúťte ho nasilu, aby ho skonzumoval. Postupne prejde na iné stravu ako je len materské mlieko, chce to len čas a trpezlivosť. Skúste mu radšej dávať menšie porcie, ak jedlo odmietne, nevadí, dajte mu ho nabudúce.

Pri zavádzaní potravín, ktoré sú vyrobené z obilnín a ktoré obsahujú glutén ( napríklad raž, pšenica a podobne )  sa všeobecne odporúča zavádzať postupne tieto zložky do detských kaší. Celozrnné pečivo obsahuje vyšší podiel nerozpustnej vlákniny, ktorú deti nemusia dobre znášať, preto je potrebné byť opatrný pri zavádzaní takejto stravy.

Mäso obsahuje tak pre nás ako aj pre dieťa dôležité bielkoviny, vitamíny a železo. Ak tieto zložky v strave dieťaťa chýbajú, môže dôjsť k chudokrvnosti, k poruchám rastu ako aj k poruchám vývoja nervového systému.

Rôzne paštéty, salámy či párky sa nepovažujú za mäsové výrobky a do jedálnička dieťaťa nepatria, pretože obsahujú veľa soli, tuku, korenia a podobne. Mäso do jedálnička dieťaťa zaraďujeme chudé, napríklad hovädzie, teľacie…

Čo sa týka šunky, tá je síce vhodná, ale iba pokiaľ je buď varená alebo dusená a s vysokým podielom mäsa. Samozrejme takéto šunky sú cenovo drahšie, no pokiaľ ide o zdravý vývoj Vášho dieťatka, tak Vás to aj o čosi viac vyjde.

Úprava taniera pomôže

Ak Vaše dieťatko stravu odmieta, buďte trošku kreatívni a upravte tanier s potravou tak, aby zaujalo aj dieťatko. Pri jedení mu môžete hovoriť aj fantastické a pritom jednoduché príbehy, ktorým bude rozumieť a ktoré ho zaujmú. Je to lepšie ako keby ste sa mali mračiť a hnevať nad tým, že dieťa nechce papať…

tehotenstvo priznaky, vyvoj babatka

Ako naučiť deti správne piť

K zdravej strave a k zdravému jedálničku patrí bez pochyby aj vhodné podávanie tekutín bábätku. Najmä ak prestávate dojčiť, je potrebné myslieť na to, že dieťatko potrebuje viac tekutín.

Najvhodnejšou tekutinou pre dieťa je voda, ktorá sa označuje ako dojčenská. Ďalej medzi tekutiny patria aj rôzne detské čaje. Pri výbere čaju je potrebné zvážiť, od akého mesiaca je vhodné ho dieťaťu podávať. Na každom čaje, ktoré je vhodné pre malé dieťa by malo byť napísané, od koľkého mesiaca je vhodné takýto čajík podávať dieťaťu. Ak na obale nie je vyznačený mesiac či rok, takémuto čaju sa radšej vyhnite a kupujte iba s označením od príslušného veku dieťaťa. Veď v dnešnej dobe si je z čoho vyberať…

Ak podávate dieťaťu ovocné šťavy, podobne ako pri podávaní či už pečiva alebo iného jedla je potrebné, aby ste i ovocné šťavy podávali s určitým odstupom a zistili tak, či dieťa na danú potravinu nie je alergické.

 

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kyselina listová: Prečo ju budete potrebovať pred a počas tehotenstva | Bio Strava

Poslať komentár

Your email address will not be published.

5 × jeden =