Ako vyliečiť nádchu u bábätka

Tak už sa to stalo náš Luky ochorel , dostal poriadny soplík a tak som zozbierala všetky skúsenosti z netu ako vyliečiť nádchu u babätka.
Luky ma poriadne upchatý noštek , nedá sa mu dobre dýchať , rodičom čo tým prešli je jasné že dieťa plače a nedá sa mu zaspať , navyše ťažko príma potravu , noštekom plným nádchy ťažko pije mliečko či čajík.Nastáva otázka ako vyliečiť nádchu čo najrýchlejšie prirodzenou cestou. Tu som sa snažila vytvoriť taký zoznam tipov postupov a vecí ktoré by mohli pomôcť uvolniť upchatý noštek od nádchy.
Väčšinou postačí použiť odsávačku pred spánkom, pretože taká nádcha môže byť príčinou nepokojného spánku, cez noc sa určite bude budiť ťažko sa mu bude piť.
Utieranie do kapesníku
Vytekajúci hlien utieram do kapesníčku , či servítku no je to iba „kozmetická pomoc“ od nádchy to naše bábätko neoslobodilo.. No je to treba papierové servítky časom podráždia pokožku na nošteku a pod ním lepšie sa mi osvedčilo prikladať bavlnený kapesníček. Pri podráždenom nošteku Luky sa bráni utieraniu a plače.
Skúsili sme odsávačku hlienov
Blízky poradili že existuje odsávačka hlienov a že to pomáha , dostať ju v lekárni ale treba brať takú čo sa napojí na vysavač , nie tú čo sa ručne pumpuje. Takže utekala som do lekárne a kúpila odsávačku akurát ju mali v „akcii“ za 15 euro , teraz pozerám že na nete ju majú aj pod 10 euro , no pretože som na takúto nádchu u babätka nebola pripravená brala som čo bolo po ruke.
Odsávačku hlienov sme napojili na vysávač a skúsili , sestranica doporučila dať nasávanie asi tak 0.5 cm od nosnej dierky , pri noštek – nefungovalo to , v návode bolo písané dať do nosnej dierky z čoho som mala obavu tak sme dali pri noštek čo najbližšie ale istá medzera tam bola , hlieny išli pekne von , ale Lukymu to bolo nepríjemné (možno sa len bál) začal plakať a tak sme odsávanie hlienov ukončili.
- Univerzálnosť (na väčšinu vysávačov)
- A že vysaje hlieny do hlbky nielen to čo vyteká
Nevýhoda je :
- Babätko sa môže zlaknúť,predsa len vysávač slušne vrčí a samotné vysávanie je nepríjemné.
Také bolo naše prvé odsávanie soplíku s Lukym (mal 8 mesiacov) , musím ho zoznámiť postupne s odsávačkou aby sa nebál,určite to nebolo posledný krát čo mal upchatý noštek plný nádchy.
Quixx nosné kvapky – skúsenosti
Ešte pred kúpou odsávačky hlienu som poslala muža aby po ceste kúpil nurofen (keby prišla horúčka) a nejaké nosné kvapky proti nádche. Lekárnička mu odporučila Quixx jedná sa o prírodnú morskú vodu z Atlantického oceánu mala by slúžiť na uvoľnenie upchatého nosu od hlienov stojí niečo pod 5 euro , dá sa zohnať aj hore odporučenej lekárni
Zatiaľ sú skúsenosti kladné nádcha – hlieny ustupujú , pekne zaberal. Deti ho môžu od 6 mesiacov , na fórach sú sním dobré skúsenosti. Výhoda je že nosné kvapky Quixx niesú navýkové
Ďalšie tipy ako zbaviť bábätko hlienov v nose
Informácie ktoré pomôžu vyliečiť nádchu u bábätka skúsenosti z netu
Je dobré poriadne vyvetrať miestnosť, kde bábätko spí. Je lepšie chladnejší vzduch, než suchá a prehriata miestnosť vďaka vykurovaniu. Tiež sledujte vlhkosť vzduchu. Ak nemáte zvlhčovač vzduchu, stačí v miestnosti napríklad sušiť bielizeň alebo cez radiátor alebo postieľku dať mokrú plienku. Pomôže tiež miska s vodou.
Hlieny v nošteku nemusí vyvolať len vírusová nákaza – ktorá je najčastejšou príčinou nádchy u bábätiek, ale často nešetrné, zbytočné a opakované odsávanie nosovej odsávačkou alebo nešetrné vytieranie nosa (často po kúpaní). Nosová sliznica totiž reaguje na podráždenie – zdurením a tvorbou hlienu. Tým sa naštartuje kruh , čím viac sa čistí a odsáva, tým sú ťažkosti väčšie. Pre dlhodobé posilnenie imunity dobre funguje liek imunoglukan sú s ním dobré skúsenosti -pre menej ako ročné babätká sa s užívaním poraďte s doktorom.
Hrajte sa s dieťatkom – resp vykonávajte činnosť pri ktorej sa bude smiať trošku nahlas až mu vyprskne šušník so soplíkom , skúste „varila myšička kašičku“.
Pri spánku môžete vankúšikom podložiť hlavičku dieťatku to polepší dýchanie.
Materské mliečko totiž obsahuje obranné látky, ktoré obmedzujú množenie vírusov, aj špecifické protilátky proti mikróbom, s ktorými sa matka dieťaťa stretáva.
Časté odsávanie utieranie nošteku spôsobí tvorbu hlienov , podráždená nosová sliznica produkuje ďalšie hlieny a tým sa dostávate to začarovaného kruhu.
Pozor ! malé deti nevedia smrkať, preto im musíte od nádchy pomôcť, a nádcha môže prerasť do zápalu stredného ucha.
Koľko bude trvať nádcha ?
Akútna nádcha trvá ú bábätka zvyčajne jeden týždeň a to aj v prípade že sa ju snažíte vyliečiť. Chronická nádcha je už horší stav ak má rôzne príčíny , onich sa dozviete nižšie. Inkubačná doba – doba od nákazy k prvým prejavom nádchy je krátka a trvá 4-5 dní.
Príčiny ktoré spôsobujú bábätku nádchu:
Najčastejším pôvodcom nádchy sú vírusy no môžu byť okrem vírusov aj baktérie napríklad streptokok, pneumokok alebo stafylokok) Luky zrejme chytil nádchu od svojich podarených bratrancov , Benjamín nastúpil do škôlky a odtiaľ doniesol nejaký vírus (mali teplotu a nádchu).
Ďaľšou príčinou tvorby hlienou je zmena počasia , ochladenie na jeseň je častou príčinou tvorby hlienov , nádcha by mala odoznieť za cca týždeň
Samotné prechladnutie môže byť doprevádzané kašlom a horúčkou , pre bábätko je to stav kedy treba navštíviť doktora. Ak by šlo iba o prechladnutie ktorého výsledkom je iba nádcha tento stav nieje až taký vážny babätku je však nemilý – má pri nej opuchnutú nosovú sliznicu a nemôžu dýchať, v nošteku majú rozšírené cievy a tečie mu z nosa.
Kedy nastáva chronická nádcha:
Pri chronickej nádche je treba navštíviť lekára ten vykoná výter a na základe neho zistí pôvodcu tvorby hlienov u babätka. Existuje viacero druhov a príčin prečo tento neblahý zdravotný stav trvá tak dlho:
Atrofická nádcha: Je stav kedy kedy dochádza k atrofii sliznice a prejavuje sa častým a silným krvácaním z nošteku.
Vazomotorická nádcha: kedy dochádza ku striedavému zdúreniu sliznice. Prejavuje sa kýchaním a vodnatým výtokom. Zhoršuje sa v suchom ovzduší to treba zvlhčovať.
Alergia: môže sa jednať i o alergiu na niečo – čo ? – to je ťažké zistiť môže to byť materiál,zvieratko,prací prášok, či nejaký peľ v ovzduší.
Nádcha však nemusí byť len príznakom akútneho respiračného ochorenia, ale aj iných závažných ochorení, preto nikdy nádchu nepodceňujte a včas, zvlášť v prípade dlhšie trvajúcich ťažkostí, vyhľadajte lekára.
My používame u drobca už od dvoch mesiacov na upchatý noštek physiomer baby s morskou vodou a je na nezaplatenie