Všetko o Bazalke ! účinky,pestovanie,recepty

Bazalka pravá je v Slovenských podmienkach jednoročná rastlina ak sa nepresadí do črepníka ktorý na jeseň uložíte z vnútra na okennú parapetu inak bazalku treba každoročne sa znovu zasiať nehať vypestovať.Gazdinky si ju obľúbili na ochutenie jedál šalátov.
Táto teplomilná rastlina pochádza z Indie a do Európy ju cestovatelia priniesli v polovici 16. storočia spolu s Karolom Veľkým.Najčastejšie využívame listy bazalky ktoré ľahodia oku i žalúdku.
Priazdnivé účinky bazalky na zdravie ludí
Dávni liečitelia v nej objavili pomocníka pri boji proti chorobám napríklad v starom Egypte ju vkladali do hrobiek faraónom a vyrábali vonné oleje z bazalky pre posvätné balzamovanie taktiež v starom Ríme bola obľúbená a vyslúžila si prívlastok „rastlina lásky“ , zalúbené páry vďaka jedlám bohatým na bazalkové silice sa mali o čosi radšej, vďaka tomu že pomáha navodiť pokoj a ukludňuje nervy.
Pretože rastlina upokojuje, býva jej konzumácia vhodná pri liečbe nespavosti, migréne, psychickej vyčerpanosti či niektorých formách depresie.
Látky obsiahnuté v bazalke majú pozitívne účinky na trávenie a pomáhajú zlepšiť zažívanie či odstraniť tažkosti s strávením vylučovanie žalúdočných štiav, pôsobí tiež proti plynatosti čriev, podporuje chuť do jedla, uľahčuje trávenie jedál.
Veľmi dobre pôsobí na dýchacie cesty a uľahčuje odkašliavanie a zbavuje hlieňov.
Vďaka silnéj aróme odpudzuje hmyz je to prírodný repelent bez chemikálií.Upokojí podráždenú pokožku.Už Japonskí bojovníci si na ťažko sa hojace rany prikladali listy bazalky pre lepšie hojenie Bazalka je prírodné antibiotikum a antiseptikum.
Jej odvar je vhodný aj ako vlasová voda. Vyživuje pokožku a zabraňuje vypadávaniu vlasov. Vďaka obsahu éterických olejov je bazalka významná aj pre aromaterapiu
Využitie bazalky v kuchyni
Aromatické lístky bazalky sa hodia k mäsu do omáčok, cestovín, šalátov a polievok , napríklad do paradajkovej polievky. Vďaka hore zmieneným účinkom je výborná pre odľahčenie a lepšie strávenie hutných, ťažkých a tučných jedál. S bazalkou môžete vyzdobiť letné nápoje či koktaily.
Veľmi známe je bazalkové pesto – zmes bazalky, cesnaku, píniových orieškov, olivového oleja, soli a parmezánu, ktoré je vhodné na ochutenie mnohých pokrmov a dá sa dobre skladovať aj do zásoby.
Krátky recept na bazalkové pesto:
Do mixéra dáme bazalku, olej, cesnak, trochu soli a oriešky, mixujeme až vznikne pyré. Potom zmes preložíme do misy, kde ju zmiešame so strúhaným parmezánom.
Akonáhle je pesto hotové, plní sa do uzatvárateľných pohárov. V chladničke vydrží dlho. Podáva sa k cestovinám.
Recept na perfektnú bazalkovú zálievku pre šalát:
Zálievka sa pripravuje z olivového oleja, bylinkového a bazalkového octu, nasekaných listov čerstvej bazalky a štipky kajenského korenia.
Budete potrebovať
5 lyžíc olivového oleja
1 lyžicu bylinkového octu
1 lyžicu bazalkového octu
1 hrsť nasekanej čerstvej bazalky
štipku cayenského korenia a soľ
Všetky ingrediencie okrem listov bazalky spolu premiešajte potom zálievku trochu osoľte a nakoniec do nej zamiešame nasekané listy bazalky .Takto pripravenú zálievku možete ochucutiť rôzne zeleninové šaláty.
Bazalkový olej
Ďalším výborným ochucovadlom jedál s prirodzenou vôňou bazalky je bazalkový olej. Do litra kvalitného olivového oleja dáme hrsť čerstvých listov a necháme v chlade a tme minimálne 14 dní odstáť. Tento olej je výborným doplnkom šalátov, zvlášť sa hodí na paradajky s mozzarelou.
Ako si doma vypestovať bohatú bazalku ?
Bazalke sa darí výhradne v teplých, slnečných a chránených polohách. Semenka môžete vysievať v marci (najneskoršie v máji) do pareniska alebo chránené črepníku rastline vyhovuje pôda kyprá a bohatá na živiny.
Zabezpečíme jej dostatok svetla a zálievku.Dbáme, aby pôda nikdy nevyschla, pretože bazalka by potom mala tuhé a kožovité listy.
Návod ako bazalku vypestovať v črepníku :
Do kvetináča nasypeme cca 3-4cm substrátu, primerane semienok a „zaprášime“ opäť substrátom. Výdatne zavlažíme – zarosíme a potom črepník s bazalkov umiestnime najlepšie na slnečný okenný parapet. Podľa potreby cca každý 2-3den zavlažujte – roste. Do týždňa sa nám začnú objavovať prvé maternicovej lístky.
Bazalka do bytu:
Ak si chctete bazalku vypestovať v byte alebo neplánujete ju presádzať do záhrady dodržte tieto pravidlá črepník s bazalkou dajte na slnečné miesto a zalievajte málo a často.Prílišné množstvo vody by viedlo k hnitiu korienkov.Naopak slabá zálievka by znamenala pre bazalku trápenie a listy bi boli slabé.
Tip: Nechájte si 2-3 rastlinky vykvitnúť, stačí po odkvitnutí vydrolit semienka a môžeme na jar siať nanovo.
Poslať komentár