Vermikompost od dážďoviek – najlepšie ekologické hnojivo pre vaše rastlinky

Hodnotenie článku

V minulých článkoch sme si ukázali záhradničenie na malej ploche v podobe vertikálnych záhrad, či zlepšovanie vlastností pôdy mulčovaním. V tomto článku sa dozviete, ako vyrobiť najkvalitnejšie hnojivo, ktoré je úplne ekologické. Áno, bude reč o vermikomposte.

Čo je to vermikompost ?

Slovo vermikompostovanie vychádza z latinského Vermes – červ, dážďovka, ktorá je kľúčovým živočíchom, ktorý vytvára toto kvalitné hnojivo. Pamätajte, že po bohatej úrode treba niečo „vrátiť späť“. Takýto kompost je veľmi dobrý spôsob, ako vrátiť energiu späť do pôdy, aby mohla byť opäť využitá pre rast rastlín a ich plodov. Táto metóda tvorenia kvalitnej zeminy sa považuje za najpokročilejšiu. Vtip je v tom, že nepotrebujete vlastniť žiadny chemický závod, žiadne hektáre pôdy, ani stavby, „vermikmostovať “ môže ktokoľvek.

Majte na pamäti, že vyrábate kvalitu, ktorú ocenia vaše rastlinky. Ide o produkt dážďoviek (rodu Eiseniafoetida), ktoré doslova dokonale ekologicky recyklujú nepotrebný a bezcenný organický a biologický odpad poľnohospodárskej produkcie ľudí. Touto ich činnosťou vzniká ideálne čisto prírodné hnojivo (stimulátor rastu) plné cenných humusových látok, enzýmov a rastovýchstimulátorov.

ako funguje vermikompostanie

Aké výhody vám i vašej pôde prinesie vermikompostovanie ?

  • Rastliny hnojené vermikompostom sú zdravšie, netrpia chorobami, majú k dispozícii oveľa väčšiu biomasu, viac kvetov a plodov a tým pádom aj vyššie výnosy. Plody rastlín hnojených vermikompostom sú väčšie a je ich viac. Toto hnojivo vyrábajú dážďovky úplne prirodzenou cestou a vďaka tomu sú všetky prospešné látky rastlinám k dispozícii v natívnej forme a preto aj lepšie vstrebateľné (o 80-90%), než z bežného kompostu (40-50%) alebo umelo vyrobeného hnojiva. Vermikompostom sa rastliny nedajú predávkovať, pretože sa jedná o úplne prírodný produkt.
  • Hodí sa vždy, keď zasievate semená budúcich potešení alebo presádzate rastlinky z vnútra von. Jednoducho iba pridajte trochu vermikompostu do jamky, kam sa chystáte siať alebo vysádzať. Stačí iba štvrtina téglika či črepníku. Rastlinke tak dáte dobrý impulz rastu či uchyteniu. Zlepšuje klíčenie, rast a výnosy plodín, až o 20%.
  • Rastliny hnojené vermikompostom sú zdravšie, netrpia chorobami , majú k dispozícii oveľa väčšiu biomasu, viac kvetov alebo plodov a tým pádom aj vyššie výnosy. Plody rastlín hnojených vermikompostom majú preukázateľne vyšší obsah vitamínov. Klasický vermikompost testovalo niekoľko svetových univerzít a výskumných ústavov a vždy dospeli podobnému záveru ohľadom prevencie proti chorobám a vyšším výnosom.
  • Zlepšuje spracovateľnosť pôdy, zvyšuje absorbčné schopnosti ľahších pôd, nakypruje utužené a ťažké pôdy. Vďaka absorbčnej schopnosti zabraňuje rýchlemu vysychaniu zeminy, čo má za následok lepší rast rastliniek a lepšiu úrodu.
  • Pri jeho aplikácii nie je potrebné dodávať pôde ďalšie bežné hnojivá. Je podstatne dokonalejší a lepší spracovaný ako bežný kompost. Vermikompost sa ľahko vstrebáva, takže ho možno aplikovať aj na povrch pôdy napríklad pri trávnatých plochách alebo pri bežnom hnojení rastlín.
  • Zlepšuje štruktúru a vývoj koreňového systému, tým pádom sú rastlinky silnejšie a majú viacej kvetov či plodov.
  • Obohacuje pôdu o mikroorganizmy. Pri použití na záhradke priťahuje dážďovky, ktoré sú hlboko v pôde.
  • Rastliny môžete sadiť priamo do vermikompostu, nemusíte mať strach, že by ich to poškodilo.
  • Vhodný je takmer všetok organický materiál z domácnosti, preto je vermikompost ľahko dostupný, dá sa vyrobiť zadarmo.

 

Začíname s vermikompostovaním

Vermikompostovanie je metóda kompostovania, kedy dochádza k rozkladu organického materiálu pomocou dážďoviek. Samotné slovo vychádza z latinského Vermes – červ, dážďovka. Domáci  kompostér je veľmi užitočná výbava, ktorá nám pomôže pri domácom odpadovom hospodárstve a zlepší úrodu.

ďaždovky pre vermikompostovanieChov ďažďoviek je základ

Najvhodnejšie ďažďovky pre „výrobu“ vermikompostu sú kalifornské ďaždovky, veľmi dobre sa množia a rýchlo premienajú odpad na užitočný kompost.

Takéto využitie dážďoviek namiesto zromadeniu odpadu na hnoji zvyšuje rýchlejšie získanie tmavej zeminy vyrobenej dážďovkami.

Na Slovensku žije cca 40 druhov ďaždoviek. Každý má inú rýchlosť spracovania organického odpadu na hnojivo. Najčastejšie sa používa dážďovka hnojová (Eisenia fetida), alebo už spomínaný vyšľachtený druh špeciálne pre vermikompostovanie – kalifornské ďaždovky (Eisenia andrei).

Ďažďovky treba krmiť!

Do kompostéru možno pridávať takmer všetok kuchynský odpad. Dážďovky majú obrovskú chuť k jedlu a najviac im vyhovuje, keď môžu stráviť celý deň konzumovaním našich kuchynských zvyškov. Dážďovky nemajú zuby ani hryzadlá, a preto nemôžeme očakávať, že sa „zahryznú“ do jablka, ktoré vyhodíme.

potrava pre ďaždovky

Kompostovanie uľahčíme strúhaním alebo natrhaním odpadu na menšie kúsky, ktoré dážďovky po napadnutí a napadnutia rozkladnými baktériami a hubami nasajú ústnym otvorom. Nie je to však nutnosť, odpadky sú už dosť „načaté“. Pri dobrých životných podmienkach sa červy rýchlo rozmnožujú, a preto nám zaručujú stály prísun vysoko kvalitného ekologického hnojiva ktoré je zdarma.

Vhodné krmivo pre ďáždovky: zvyšky ovocia a zeleniny ,hnoj, slama ,zvyšky pečiva,odpady z pekární,odpady z mlynov, zvyšky čaju a kávy (vrátane čajových vrecúšok a kávových filtrov),siláž,použité papierové vreckovky, obrúskyprúžky papierové lepenky, natrhaný papier.piliny,popadané lístie stromov,jablká ,hrušky,slivky, broskyne, marhule, maliny, černice, višne a čerešne v podstate všetok organický materiál.Vyvarujte sa len nevhodným potravinám.

Nevhodné krmivo pre ďáždovky: sú citrusy pomaranč citrón, grepfruit ale tiež cibuľa ,cesnak a zázvor.

Vhodná teplota a vlhkosť dôležité je vždy zabezpečiť pre dážďovky optimálnu teplotu dážďovky sú aktívne pri teplotách nad 5 ° C, najlepšie sa im darí pri teplote okolo 20 ° C


 Pri teplotách pod nulou kompostér zamrzne a môže dôjsť k úhynu dážďoviek aj ostatných organizmov. Kompostér na zimu preneste do teplejších priestorov. Pokiaľ vlastníte záhradu, vystačíte si s obvyklým kompostom, ktorý v zime nezamŕza, a dážďovky si do neho skrz pôdu nájdu cestu samé.

Ideálne je 75% vlhko, pri príliš vysokej vlhkosti (mokrosti)  by sa do nádoby nedostával kyslík a jej obsah by začal zapáchať, pretože kompostovací proces by v ňom riadne neprebiehal a dáždovky by uhynuli.

Dážďovky neznášajú svetlo, preto by nádoba mala mať veko, ktoré tiež zabraňuje vysúšaniu. Veko však musí prepúšťať vzduch, inak by sme našich pomocníkov zadusili.

Vytvorte si vlastný kompostér!

Takýto kompostér si ľahko a zadarmo vytvoríte sami, pomáha udržať ďaždovky a kompostovaný materiál pohromade. Na výrobu môžete použiť plastové vedrá alebo drevené debničky.

Dážďovky potrebujú k svojemu životu dostatok vzduchu. Ak máte viacposchodový vermikompostér, nezabudnite prevŕtať diery medzi jednotlivými poschodiami. Keď sa vrchný diel vermikompostéru zaplní, jednoducho sa pridá ďalšie poschodie. Dážďovky si do neho buď prelezú samy cez otvory v dne, alebo im môžeme pomôcť a časť dážďoviek do horného poschodia jednoducho presťahujeme.

vermikomposter výroba

Viacposchodové kompostéry umožňujú vďaka dierovaným dňom vertikálny presun dážďoviek. Vďaka tomu odpadá práca s ich preberaním v hotovom komposte. Navyše obsahujú aj zásobníky na „dážďovkový čaj“(vermikompost), ktorý sa ľahko stáča.

Rozmery by mali byť 0.5m x 0.5m x 0.3m, väčší znamená lepší, no treba brať ohľad na skladovanie. V zime dážďovky neznesú mráz, jeho následkom uhynú. Nádoba by mala byť priestorná, no nie príliš hlboká.

1 kg dážďoviek dokáže spracovať denne až 0.5 kg odpadu.

 

Hotový vermikompost

Kvalitu vermikompostu zistíte jednoduchým testom klíčivosti rastlín, ktoré rýchlo klíčia. Napríklad žerucha, hrach, fazuľa. Ak je vermikompost kvalitný, tak po 3-4 dňoch semená vyklíčia.

Jeho štruktúra  je drobnohrudkovitá, sfarbením pripomína černozem. Približný čas na vytvorenie tohto kvalitného hnoja sú približne tri mesiace od začiatku kompostovania.Vytvorené hnojvo je vhodné aj ako substrát pre očkovanie sterilných pôd, napr. pri rekultiváciach, po chemických zásahoch, alebo pri prejavoch pôdnej únavy, pretože obsahuje kvalitné humínové kyseliny, enzýmy. Vermikompost má optimálny pomer uhlíka a dusíka 15-10: 1, obsahuje stopové prvky, hlavne mangán, bór, zinok.

 

Kompostovať môže každý. Stačí nájsť vhodné miesto pre vermikompostér, mať dostatok kuchynského odpadu a chuť premieňať bioodpad na životodarný kompost. Kompostovať pomocou dážďoviek môžeme v školách, škôlkach, kanceláriách a domácnostiach. Zapojiť sa môže firma, alebo napríklad celý dom. Dážďovky vyžadujú minimum starostlivosti, netrpia žiadnymi chorobami. Používanie vermikompostu rastlinám preukázateľne prospieva a samozrejme sa môžete pochváliť , že o odpad sa nám starajú dážďovky.

Vertikálne záhrady krásne štýlove a jedlé !

Mulčovanie pre bohatú úrodu

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Pozrite si kalendár prác v skleníku | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

7 × = päťdesiat šesť