Užitočné rady ako vypestovať krásne muškáty

Užitočné rady ako vypestovať krásne muškáty
5 (100%) 2 votes

Muškáty – krásne kvety, ktoré sú pýchou mnohých balkónov. Pelargónia, ľudovo muškát, patrí medzi najobľúbenejšie okrasné rastliny v črepníkoch. Pochádza z južnej Afriky. Jestvuje okolo 230 známych odrôd. Aby sa im darilo a krásne kvitli, treba dodržať zásady správneho pestovania.

Na Slovensku sú najčastejšie pestované muškáty čiže pelargónie krúžkované (Pelargonium zonale) a v týchto rokoch nachádzajú obľubu tiež muškáty previsnuté (Pelargonium peltatum).

Oba základné druhy muškátov – pelargonie peltatum (previsnuté muškáty) i Pelargonie zonale (vzpriamené – krúžkované) majú veľmi podobné nároky na svetlo, teplo, vlahu aj substrát, v ktorom muškáty pestujeme. Všeobecnou vlastnosťou, ktorou obe pelargónie disponujú, je veľmi dobré hospodárenie s vodou.

Úspešné pestovanie začína výsadbou

Ideálne je muškáty sadiť do samozavlažovacích hrantíkov so štyrmi až piatimi knôtmi, ktoré počas slnečných letných dní zaisťujú plynulý prísun vlahy a vyrovnávajú aj teplotu pôdy.

Štýlové samozavlažovcie truhlíky za skvelé ceny

Pozrieť truhlíky v záhradkarskych potrebách  mareta

Ceny od 3.99€

Pre ešte lepšiu cenu -5% pri nákupe použite zľavový kupón:

AF5

4home recenzie

Kúpené sadeničky pelargónií zasypte kvalitným substrátom do výšky pôvodného substrátu. Pôdu v črepníku môžete prihnojiť, pretože muškáty rastú rýchlo a pre rast potrebujú veľa živín.

Množstvo sadeníc voľte podľa veľkostí kvetináča, na bežnú truhličku 50 – 60 cm je dobré zasadiť 5 až 7 rastlín.Výsádzbu sadeníc zvoľte cik-cak, aby bol kvetináč rýchlo zaplnený a súčasne si rastliny nepredstavovali konkurenciu v čerpaní živín z pôdy.

Po výsadbe zalejte a nechajte pár dní skôr v polotieni aby sa nespálili ich listy, tiež  aspoň dva týždne nehnojte – rastliny sa musia prekoreniť, aby mohli výživu prijímať. Neodhadnuté množstvo hnojiva by mohlo uškodiť.

Domáce hnojivové zálievky ktoré sú vhodné pre rast muškátov. Základný výluh pripravujeme z kvalitného kompostu, ktorý zalejeme 5 násobným objemom vody (5x viac vody ako kompost) a necháme odstáť 14 až 20 dní. Zliaty výluh potom znovu zriedime vodouv pomere 1: 5.

Zákvas zo slepačieho hnojiva podobne ako pri komposte zalejeme 5x väčším objemom vody, ktoré necháme na teple vykvasiť cca 15 -20 dní. Potom hnojivo treba zriediť s vodou v pomere 1: 5.

Muškáty zalievajte z vrchu na začiatku rastu. Akonáhle sa vytvorí dostatočne silný koreňový systém, prejdite na zavlažovanie zospodu. Vodu nalievajte do rezervoáru v spodnej časti debničiek. Rastliny potom budú silnejšie a vitálnejšie.

ako pestovat pelargonie mnozenie

Veľa krásnych kvetov na parapete

Umiestniť muškáty von na parapet  je vhodné po ľadových mužoch, alebo ak predpokladáte dlhodobo teplé počasie.

Črepník z muškátmi umiestnite na  veľmi teplé a slnečné stanovište.Totiž muškáty  keď nemajú svetlo, ťahajú sa za svetlom a kvitnú len minimálne.

Balkóny orientované na sever sú nevhodné, ideálna je orientácia na juh, juhovýchod či juhozápad.

Príliš svetla a tepla uškodí koreňom muškátov, horná polovica kvety listy muškátov má svetlo a teplo rada, naopak korene to znášajú ťažko. Treba dať pozor v horúcich letných dňoch na silné slnečné lúče, ktoré rozžeravia parapety, ohrejú vlhký substrát a korene sa v ňom uvaria. Oddeľte horúci parapet od črepníku podložkou.

V príliš vlhkom prostredí naopak muškáty zahnívajú, trpia chorobami plesňami a veľmi slabo kvitnú. Pelargónie teda rozhodne znášajú lepšie sucho než vlhko. No to neznamená, že by ste ich nemali zalievať len v črepníkoch. Pred sadením je vhodné myslieť na drenáž tak aby ste zabezpečili prebytočný odtok vody.

Vysoká vlhkosť vzduchu a postrek listov studenou vodou môžu spôsobiť choroby listov, napríklad korkovitosť.

Pri výbere miesta ich umiestňujte kde neprší dážď ktorý premokrí pôdu a korene pelargónií začnú hniť, parapet okna je v tomto smere ideálne miesto.

V príliš chudobnej zemine naopak muškáty sú malé zakrpatené a slabo rastú, no však  relatívne dobre kvitnú. Preto prihnojujte iba ak požadujete rast pelargónie. Ak chcete aby išli do kvetu tak hnojenie znížte.

črepnik na pestovanie muskatov

Rozmnožujte svoje pelargónie:

Obloky plné kvetov dosiahnete rozmnožovaním muškátov. Tu sú rady a tipy ako ich úspešne množiť :

Klasickým osvedčeným tipom je ich vypestovanie zo zakúpených semien. Nevýhodou je však vyššia nákupná cena.

Semienka pelargónií možete vysievať veľmi skoro už v januári a februári. Treba však rastlinám zabezpečiť množstvo svetla,vzhľadom na zimné mesiace.

Výsevné substrát pre výsev muškátov, má mať minimum živín a musí byť jemný. Teplota u výsevu by mala byť asi 20-24 ° C. Počas jedného až dvoch týždňov pelargónie vzídu.

 

Množenie muškátov z odrezkov:

Najlepší tip ako rozmnožiť pelargónie je metóda odrezkovania, kedy sa odoberú vrcholové mladé časti rastlín. Odrezky nechajte zakoreniť v pohári s vodou, potom ich zasaďte do pripraveného substrátu.

Ideálne obdobie na odber odrezkov je júl a august, kedy odrezky bez problémov vytvoria korene. Je to však tiež obdobie, kedy sú rastliny v plnom kvete a o pár kvetov prídete za to získate novú sadenicu muškátu.

Pri odoberaní odrezkov je nutné zlomiť muškát v takzvanom kolienku, tomto mieste sa mu najlepšie vytvárajú korienky.


Metóda s odrezkom hned do substrátu. Muškáty si svoju koreňovú sústavy vytvárajú veľmi rýchlo preto popri dávaní odrezkov do vody možete skúsiť dať odrezky pelargónií priamo do substrátu, sledujte ktorému sa bude dariť lepšie.

Choroby a škodcovia ktoré môžu ohroziť muškáty:

Najčastejšie choroby a škodcovia ktorými trpia muškáty sú:kučeravosť listov pelargónií, bakteriálna švkrnitosť, muškátová hrdza, botrytída, praskanie a krútenie stonky, mola muškátová,voš muškátová, ploštice.
Korkovitosť listov – objavuje sa u previsnutých muškátov. Príčinou je nadbytok vody v pôde alebo vysoká vlhkosť vzduchu.  Ochrana je preventívna – zabezpečiť vyváženú zálievku bez premokrenie substrátu.

Bakteriálna hniloba a vädnutie je kritická a najhoršia choroba muškátov. Príznaky sa prejavujú najskôr na starších listoch vo forme drobných olejovitých či priesvitných škvŕn, ktoré sa postupne zväčšujú, navzájom splývajú a zasychajú. Listy postupne odumierajú od najstarších smerom nahor. Napadnuté rastliny treba zlikvidovať a nebrať z nich rezne na množenie. Použité kvetináče a hrantíky treba dezinfikovať.

Hrdzavitosť – choroba hubového pôvodu. Na listoch sa najprv objavujú žlté drobné škvrny, na ktorých spodných stranách vznikajú vyvýšené hnedá ložiská výtrusov, často usporiadaných do kruhov. Táto choroba muškátov sa dá liečiť chemickými prípravkami.

Vošky zabraňujú rastline v raste. Požierajú vrcholky stoniek, listy sa zvinú a pokrčia. Celá rastlina je lepkavá po sladkej šťave, ktorú vošky vylučujú. Vošky väčšinou nájdeme na vrcholku, v mieste, kde rastlina dorastá a pod kvetnými púčiky. Vošky môžeme buď zmyť vodou alebo použijeme chemické prípravky napr. Pirimor.

muškaty v okne pestovanie rady a tipy

Ako úspešne prezimovať pelargónie ?

Pre úspešné prezimovanie všetkých druhov muškátov je chladné prostredie (5-15 ° C) a svetlé miesto.

Rastliny prestávame hnojiť hnojivami podporujúcimi bohatý rast a kvitnutie.
Tesne pred príchodom prvých mrazíkov rastliny premiestnime na zimné stanovište a hlboko je zrežeme.

Pri nedostatku svetla sa výhony vytiahnu a v horšom prípade môže dôjsť aj k úhynu rastliny.Každý výhon zrežeme čo najhlbšie (tesne nad kolienkom) a potom muškáty premiestnime z vonkajšieho  do vnútorného prostredia na prezimovanie, aby som zabránila ich poškodeniu prvými mrazíkmi. “

V zime tiež výrazne obmedzíme zálievku, substrát by nemal byť trvalo vlhký a medzi zálievkami by mal vždy čiastočne preschnúť.

 

V diskusii sa môžete podeliť so svojim skúsenostami s pestovaním muškátov

 

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Ako fungujú samozavlažovacie truhlíky a kvetináče ? | zabavicka.sk
  2. Aký je samozavlažovací truhlík Doppio - zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

− päť = 2