Užitočné hry pre polročné deti – zlepšite ich schopnosti

Užitočné hry pre polročné deti – zlepšite ich schopnosti
5 (100%) 2 votesV článku nájdete hry ktoré pomôžu rozvíjať schopnosti vašeho bábätka, dať mu do vienka šikovnosť. Objavíte ktoré hry fungujú a rady ako sa ich hrať.

Užitočné rady pre pre začínajúceho detského zabávača:

Opakovanie je dôležité. Mnoho hier nebude fungovať pri prvom hraní.

Vaše bábätko má rozsah pozornosti ktorý sa líši v závislosti od jeho veku, jeho temperamentu a nálady.

Niekedy si budete môcť vychutnať hru tak dlho 20 minút, ale častejšie budete musieť zmeniť hru každých päť minút.

Zistíte že, vaše dieťa je milujte svoje vyvádzanie a má rado vašu pozornosť keď sa otočíte smerom k sebe, usmieva sa ale keby sa krúti smerom od vás, pozerá preč, alebo plače, je na čase zmeniť aktivitu.

Pre dobrú hru s bábätkom treba suchú plienočku , plné bruško a dobrý spánok.

Hra ťap ťap ťapušky

Bábätko sa učí že sa môže dotknúť obomi rukami navzájom , rovnako ako zvyšku svojho tela či okolia. Zakrátko sa stane majstrom v tejto hre  a najviac sa mu bude páčiť tlieskanie. Samotné tlieskanie by nemalo byť hlasné aby ste svoju ratolesť nevystrašili. Je super sa pritom na svojho miláčika usmievať a hovoriť riekanku:

„Ťap tap tapušky išiel „jeho meno “ na hrušky …“

Budete potrebovať: nič 

Zlepšíte: Motorické schopnosti , hmatové a sluchové  zmysly

Hijó hijó na koníčku

Dieťatko si posadíte na nohy podobne ako by sedelo na svojom poníkovi.Otočte si ho smerom k sebe a držte ho rukami , nohou začnite hýbať napodobnovať  cval koníka. Táto aktivita zlepšuje jeho schopnosť sedieť balancovať , podporuje svaly bruška a chrbátu. Môžete bábätku recitovať básničku napríklad

„Hijo,hijo na koníčku išiel „jeho meno“ pre hruštičku“

Budete potrebovať : nič – iba vašu improvizáciu

Zlepšíte: Svalstvo babätka,balančné schopnosti a sluch

konik hra pre deti hijo hijo

 

Lovec pokladov

Vydajte sa zo svojim pokladom do parku a pri prechádzke ho pozorujte čo ho zaujme, napríklad nejaký kvet , pribllížte ho ku kvetinke (ktorú predtým skontrolujete) a nehajte ho nech si ju pochytá, ak kvetinku nepoznáte dajte pozor aby si ju nevložil do úst , takéto poklady mu odtrhnite a vložte do kočíka doma mu môžete spraviť „sieň slávy“ nejakú koláž s nazbieranými predmetmi.

Budete potrebať: nič len váš čas

Zlepšíte : vnímanie objektov,farieb a pamäť

 

Ukážte mu fotoalbum

Vaše dieťa vždy rado pozerá na tváre, a tým tejto fáze sa začína poznávať iných ľudí. Táto zábavná hra zlepšuje pamäť a pomôže mu udržať prehľad o tom, kto je kto.

Využite malé fotoalbumy  daj však pozor na ostré hrany a pod.V obchodoch sa predávajú knižočky so zvieratkami vhodné pre polročné deti.

Budete potrebovať: knižočky, fotoalbumy a a pod…

Zlepšíte: rozpoznávanie vzorov, jemnú motoriku

hry bre batoľa

Nahrávacie štúdio – superstár

Prvýkrát, keď vaše dieťa počuje jeho vlastný hlas je veľmi zábavné , bábo začne sledovať  prehrávaný zvuk odkiaľ ide. Ani nemusí uvedomiť, že je to jeho hlas a bude  sledovať , pri tejto hre si užijete veľa zábavy najlepšie je túto aktivitu zaradiť  keď bábo džavoce ráno po zobudení alebo  pokojnú hodinu pred spaním.

Budete potrebovať: Na náhravanie môžete využiť , mobilný telelefón, ipod, tablet,notebook.

Zlepšíte: sluch a verbálne schopnosti

Veľké farebné tlačidlá a knoflíky

Pravdepodobne ste si všimli, že vaše dieťa miluje zbieranie lesklých predmetov. Táto hra je skvelý spôsob, ako budovať na tomto prirodzenú šikovnosť a zlepšiť koordináciu. Malé tlačidlá a predmety predstavujú nebezpečenstvo udusenia a mal by byť držané preč od dieťata. Väčšina textilných obchodov predáva mimoriadne veľké gombíky, ktoré sú bezpečné a uspokojujúce hračky.

Kupujte väčššie knoflíky  5cm a viac , v špecializovaných obchodoch s hračkami , skúste vyberať BPA free hračky.

Zlepšíte: motoriku,koordináciu a vizuálne schopnosti.

Malý fanda

Skvelý tip pre rodičov ako si oddýchnuť  pravdepodobne ste si všimli, že vaše dieťa  sa rado pozerá na ľudí pohybujúcich sa okolo, takže športy sú pre neho prirodzene fascinujúce. Je to zábava výzva pre neho sledovať neustále zmeny, ako lopta sa kotúľa okolo.

Budete potrebovať: čas ísť na ihrisko

Zlepšíte: vizuálne schopnosti, a schopnosť sústredenia.

 

Lyžica ako lietadielko

Na šesť mesačné dieťa sa teší vyššiemu výberu jedál , často je problém že na miesto jedla v ústach ho má po tvári. Tieto zábavné hry s potravinami vám môžu pomôcť ho naučiť príjmať potravu.

Budete potrebovať: detskú lyžicu najlepšie plastovú


Zlepšíte: príjmanie potravy lyžičkou

Pozor vyletí vtáčik

Pol ročné  dieťa už naozaj začína chápať myšlienku, že existujú predmety aj keď ich nevidí. Všimnite si ako rado pozoruje predmety ktoré sa objavujú a miznú pred očami. Hra pozor vyletí vtáčik môže byť trochu prekvapujúca v tomto veku, ale vtačika môžete urobiť s jednoduchých materiálov. Môžete dať „vtáčika“ na šnúrku a schovať ho do plastového poháru ,zdvihnite ho začnete pomaly ,potom rýchlejšie.

Budete potrebovať : nepriehľadný plastový pohár alebo krabičku, vtáčika urobíte s papieru a šnúrky.
Zlepšíte: vizuálne schopnosti,postreh

Šéfkuchár macík

Doba večere môže je ten správny čas pre  dieťa naučiť, že akcie majú výsledky. Táto hra je dobrá na  rozptýlenie, keď sa zdá, že dieťa sa nudí  alebo nechce jesť a pritom už by malo prijať stravu.

Ak dieťa tvrdošijne dieťa prijímať potravu ,môžete si zavolať  medvedík alebo inú plyšovú hračku. Držte lyžičku v macíkovej labke a tak krmte vašeho odmietavého miláčika. Budete prekvapení ako magicky, zapôsobí takýto pomocník pri krmení.

Budete potrebovať: medvedíka alebo bábiku s flexibilnými ramenami, plastovú detskú lyžicu

Zlepšíte: zmysel príčiny a následku, prímanie potravy lyžičkou

Kúzelnícká schovávačka s jedlom

Poznáte hru kde  je  do plastových pohárikov shovate mincu zamiešate ich a hádate v ktorom je minca , tak podobnú hru môžete využiť pre svoje polročné dieťa. Vyberte zdravú pochutinu ktorú má babätko rado a dajte mu ju ochutnať a zakryjte kusom čistej látky – obrúskom váš malý špuntík má dať látku dole a tak sa dostať k svojej dobrôtke. Táto aktivita patrí medzi veľmi obľúbené hry pre babätká.

Hre môžete pridať trochu kúzelníckeho šmrncu  že použijete tri poháre alebo nádoby ktoré nepresvitajú a do dvoch z nich dáte dobrôtku a do jedného nič , necháte vaše babätko nech odhalí v ktoréj z nich sa dobrôtka nachádza.

Budete potrebovať: čistý obrúsok; potraviny , malé nepriehľadné šálky alebo nádoby.

Zlepšíte: jemnú motoriku, vnímanie objektov

Hra naťahujeme a letíííme

Možno i u vás doma je malý neposedník ktorý nerád leží v postieľke , táto hra ho zaujme a bude sa z nej tešiť  a popritom zabudne že leží v postieľke.Uviažte nejakú hračku  najlepšie mäkkého plyšáka na primerane dlhú gumu, ktorú uchytíte nad postieľkou napríklad na stojan pre baldachín
Dieťatko bude za hračku ťahať a ako jej pustí, šup, letí ako kozmonaut 🙂 Hra je veľmi zábavna a polročný drobec bude sledovať ako hračka lieta tam a späť.

Budete potrebovať: gumu (najlepšie krajčirska) a plyšovú hračku

Zlepšíte: svalstvo rúk a chrbátika , vnímanie príčiny a následku.

 

Malý rybár a jeho úlovok

Na špagátik uviažte čokoľvek nerozbitné najlepšie nejakú plyšovú rybičku. To prehodťe cez stôl a nehajte vysieť  zo stola dole. Dieťatko dajte na druhý koniec stola a dajte mu druhý koniec povrazu do ručičky. Najprv mu však ukážte „ako sa taká rybka ťahá“  hračka objaví vždy keď za povraz zatiahnete. Keď sa rybka objaví na stole, ukážete, akú máte radosť a pochváľte ho. Potom cyklus opakujte spustite pomaly hračku zase dolu zo stola a nechajte vaše dieťatko si s povrazom chvíľu hrať, aby mohlo chytiť vlastnú rybičku.

Budete potrebovať: šnúrku alebo špagátik a nejakú plyšovú hračku napr rybičku

Zlepšíte: svalovú koordináciu, tužbu a radosť z odmeny

hry pre babätka 6 mesiac

Pridajte svoju hru:

Ak vás napadá nejaká ďaľšia užitočná hra pre polročné (cca 5-7 mesačné) deti podeľte sa s ňou v diskusii Mamičky i dieťatká  budú vďačné.

 

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

štyri × 2 =