Ušetrite peniaze za palivové drevo, určite vlhkosť a zvýšte jeho výhrevnosť

Hodnotenie článku

Na Slovensku je veľmi obľúbené kúrenie s palivovým drevom. Vďaka jeho cene a dostupnosti mnohé domácnosti zaisťujú teplo týmto spôsobom.V článku sa dozviete informácie, ako ušetriť za palivové drevo tým, že zvýšite jeho výhrevnosť.

Problematika vykurovacieho dreva

So začiatkom vykurovacej sezóny sa výrazne zvyšuje dopyt po tomto zdrojmi energie, ale treba dodať, že kúpiť suché drevo za rozumnú cenu je veľmi zložité. Väčšinou je dostupné iba drevo mokré – surové. Ak kupujete drevo nakálané a povrch vyzerá suchý, ešte neznamená, že drevo je vysušené. Už pár cm pod povrchom môže byť vlhkosť o 50% vyššia, čo znamená  nižšiu tepelnú výhrevnosť. Čím menší je podiel vody v dreve, tým väčšie množstvo energie sa pri spaľovaní uvoľní.

Vzorec je jednoduchý:

Menej vody v dreve = viacej tepla v domácnosti=ušetrené peniaze

Všeobecne sa odporúča, že drevo určené pre kvalitné spaľovanie by nemalo mať viac ako 20% vlhkosti. Čerstvo vyrúbané drevo má vlhkosť cca 40-50%. Ak drevo uložíte pod vonkajší prístrešok, schnutie trvá približne 2 roky  a vlhkosť dreve by mala byť tesne pod 20%.

Ale poznáme vlhkosť dreva ? zistiť hodnotu jeho výhrevnosti?

Najpoužívanejšia s dostatočnou presnosťou merianie  je meranie el. odporu digitálnym vlhkomerom. Ide o vreckový prístroj s dvomi oceľovými hrotmi, ktoré sa zapichujú do dreva, nie do kôry. Do tvrdého dreva možno sondu zaraziť tak 2 mm hlboko, čím je drevo suchšie, tým je vrazenie hrotov ťažšie. Ceny prístrojov na meranie vlhkosti dreva sa pohybujú cca 20-50 euro.

kupit merac vlhkosti dreva

 

Ako merať s prístrojom na meranie vlhkosti dreva ?

Na povrchu môže byť palivové drevo už celkom uschnuté, avšak vlhkosť vo vnútri, ktorá je hlavná, môže byť aj trojnásobná.

Preto  tesne pred meraním je poleno treba rozštiepiť a merať  v strede v jeho pôvodnom ťažisku. Pre kontrolu vyberte 2-3 „vzorky“, tiež pre lepší obraz môžete merať hodnoty čerstvého dreva.

drevo skladovanie vlhkost dreva


 Vlhkosť vs výhrevnosť

Keď je drevo dostatočne vysušené, je skutočne najlacnejšou surovinou na kúrenie!

Ak priložíme za deň 40 kg surového nevysušného dreva, je to ako by sme denne vliali do kotlu 20 litrov vody. Vlhké drevo znamená vysokú spotrebu, fajčí a dechtuje, zanáša komín, spôsobuje koróziu plechových častí, špiní sklo krbových kachlí a zostáva viac nespáleného zvyšku (popola) a nízka výhrevnosť  samozrejme nepoteší.

Ak je drevo suché: Múdry človek spaľuje drevo o vlhkosti menšej ako 20%, pretože suché drevo lepšie horí, viac sa ohreje a vyprodukuje menej znečisťujúcich látok. Samozrejme aj kotol má dlhšiu životnosť, čo znamená že ušetríte na druhotných nákladoch (nový kotol stojí veľa peňazí).

1 kg vlhkého dreva (vlhkosť 40%) vyrobí 8370 až 10467 kJ / hod.
1 kg suchého dreva (vlhkosť 20% dva roky vysychá) vyrobí
14650 až 16750 kJ / hod.

Z toho vyplýva, že suché drevo má o 140-170% lepšiu výhrevnosť menej, v praxi to znamená, že spálite minimálne o 1/3 dreva menej !

 

Ako správne uskladniť palivové drevo ?

Drevo potrebuje pre sušenie vzduch. Takže uzavretá garáž či záhradný domček sú zlá voľba. A naopak sa prenesie vlhkosť z polien na samotný dom a vznikajú plesne.
Oveľa lepšie je otvorený vzdušný prístrešok, ktorý stojí pri náveternej stene domu, kam v ideálnom prípade aspoň na pár hodín dopadá slnečný svit. Ideálny stav je, keď najnižšia vrstva polien je asi 20 cm nad povrchom terénu, nasekané polená ležia kôrou dole. Do dreva  prúdi vzduch, a zároveň sú chránené pred dážďom.

Približne po dvoch rokoch je naštiepané drevo natoľko vyschnuté, že ho môžeme použiť na kurenie.

 

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Sekera Strend pro premium skúsenosti a recenezia | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

7 + štyri =