Tipy ako ušetriť v domácnosti

Hodnotenie článku

Ľudia sa snažia šetriť rôznymi spôsobmi. Šetriť financie sa dá určite aj v domácnosti. Neplaťte zbytočne za veci, na ktorých sa dá ušetriť. V nasledujúcom článku sa dozviete užitočné tipy, ako sa dá ušetriť v domácnosti.

Chladnička, mraznička

Ak sa rozhodujete pri kúpe chladničky, vyberajte si takú, ktorá je už kombinovaná s mraziakom. Taktiež ak ste menšia rodina, nekupujte zbytočne veľkú chladničku, pretože tá zbytočne berie viac energie. Ušetriť sa dá aj pri kúpe kvalitnejších produktov, ktoré sú síce drahšie, ale šetria energiu a tak aj naše peňaženky. Dvere na chladničke či mrazničke nenechávajte dlho otvorené, zvyšuje sa tým spotreba energie. Chladničku alebo mrazničku neumiestňujte pri sporák ani vedľa kúrenia.

Počítač, notebook a kopírka

Ak nepoužívate dlhšie kopírku, notebook či počítač, vypnite ich. Nenechávajte ich zbytočne v pohotovostnom režime. Zbytočne plytváte energiu a peniazmi. Taktiež odpojte z elektriny nabíjačky, ktoré nie sú momentálne potrebné. Moderné ploché obrazovky na počítači dokážu ušetriť energiu v porovnaní  od televíznych obrazoviek. Ak viete, že sa chvíľku nezdržíte pri počítači, nechajte si ho zapnutý, avšak použite šetrič displeja ( nie s meniacimi sa obrázkami ).

Varenie a rozmrazovanie

Pri varení používajte pokrievky. Urýchľujú varenie a šetria energiu až o polovicu. Vodu na kávu zohrievajte v rýchlovarnej kanvici ako na sporáku. Ak si chcete rozmraziť jedlo, vytiahnite si ho skôr z mraziaku, pretože mikrovlnka berie veľké množstvo energie.

Pranie a umývanie riadu

Prádlo v práčke perte z plným bubnom, nie s polovičným. Zvyšujete tým spotrebu elektrickej energie ako aj spotrebu vody. Ak periete menej znečistenú bielizeň, postačí prať aj pri 30 stupňoch. Umývanie riadu vo väčšej rodine sa odporúča prostredníctvom umývačky riadu, pretože ručné umytie 12 súprav pustí do odpadu až 50 litrov vody. S umývačkou spotrebujete len približne 19 litrov.


Jazda autom

Ľudia potrebujú k životu auto či už do práce, zaviesť deti do školy alebo k lekárovi. No pokiaľ na aute nepotrebujete ísť, ani na ňom nechoďte. Veľa ľudí si v dnešnej dobe zvyklo príliš na pohodlie a auto využívajú aj na ceste do obchodu, ktorý je vzdialený iba pár metrov. Prechádzka je zdravšia, alebo choďte do obchodu či na iné menej vzdialené miesto na bicykli. Ak žijete vo väčšom meste, použite MHD, ktorá vás vyjde lacnejšie ako jazda autom tam i naspäť.

Kreditné karty a výber v bankomatoch

Ak ste si zvykli na platenie s kreditnými kartami v obchodoch, je na čase to zmeniť. Nezabúdajte na to, že každá platba kartou je spoplatnená. I keď len minimálne, ale z centíkov sa nazbiera euro a z neho ďalšie a ďalšie…. Taktiež pozor aj na výber v bankomatoch. Vyberajte peniaze iba v takom bankomate, ktorý je pre vás určený. Výber z bankomatu iného ako je pre vás potrebný niekedy činí sumu až 8 euro a to sú podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze. Taktiež ak vlastníte viacero bankomatných kartičiek, je na čase ich zrušiť, pretože za každú musíte platiť…

Sprcha alebo vaňa

Sprchovanie sa v sprche a ešte k tomu so šetriacou hlavicou na sprche dokáže ušetriť vodu. Ak sa zvyknete kúpať vo vani, miniete oveľa viac vody ako v sprche.

Nevyhadzujte peniaze za zbytočnosti

Napíšte si zoznam vecí, ktoré potrebujete kúpiť a riaďte sa podľa neho. Ak sa rozhodujete či si kúpiť tamtú alebo onú vec, porozmýšľajte, či ju naozaj k životu potrebujete. Totižto veľa vecí si pokupujeme a tie aj tak po pár dňoch hodíme niekam do kúta ako nepotrebnú vec a zbytočne sme vyhodili peniaze von oknom.

Terninator Genesis – Nové Scény

Vtipy o Chuckovi Norrisovi

 

 

1 Komentár on Tipy ako ušetriť v domácnosti

  1. Zaujímavý článok… Hlavne ten nákupný zoznam určite funguje. Ja vždy v obchode miniem viac na veciach, ktoré som neplánovala kúpiť ako na tých kvôli ktorým som tam išla 🙂 Pridávam ešte pár zaujímavých tipov na šetrenie rodinného rozpočtu http://www.inazena.sk/5-osvedcenych-tipov-ako-usetrit-pri-nakupoch/. Možno niekoho inšpirujú.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

5 × sedem =