Tipy ako sa brániť kliešťom a vyhnať ich zo záhrady

Hodnotenie článku

Kliešte na záhrade dokážu poriadne znepríjemniť rodinnú pohodu a užívanie si voľných chvíľ.Už neustále myslenie na to, že ak si ľahnete či sadnete v záhrade chytíte kliešťa poriadne znepríjemní relax.Tento drobný tvor dokáže zhatiť opekania, grilovanie skrátka si poviete „nejdem tam grilovať tam sú kliešte“ o čo horšie je, že sa jedná o váš pozemok a premnožené kliešte vás nútia držať neustále v strehu, čo je niekedy horšie ako chytiť samotného kliešťa.V článku nájdete rady ako sa brániť kliešťom na záhrade a zbaviť sa ich.

Prostredie, ktoré kliešte milujú

Vyhovuje im tieň a vlhkosť. Najideálnejšia kombinácia je agátový les a vysoká tráva. Ak túto kombináciu máte pri dome, chate či záhrade, pravdepodobne sa stretávate s kliešťmi často.

zbavit zahradu kliestovNeupravená dlhá tráva zadržiava väčšie množstvo vody – vlhkosti a poskytuje kliešťom potrebný úkryt a predovšetkým tieň. Kliešte milujú vlhkosť, dokážu dlhú dobu prežiť aj pod vodou. Radi majú tiež napadané lístie, pokosené stohy trávy či slamy. Vysoká tráva je pre nich stanovište, kde číhajú na svoju obeť. Najčastejšie je to zver alebo domáci miláčikovia, ktorý obľubujú prechádzky a skúmanie každého kúta našej záhrady.

Choroby a komplikácie ktoré kliešte prinášajú. Je to najčastejšie svrbenie a zápal, ktorým signalizuje napadnuté miesto.

Avšak uviaznutá hlavička z kliešťa pri odškrabnutí alebo nevhodnom vyberaní je už problémom. Síce vo väčšine prípadov vyhnisá sama, rana sa však dlho hojí. Časté choroby, ktoré kliešte prenášajú sú :bartonelóza, ehrlichióza, kliešťová encefalitída, boréliová infekcia – borelióza (Lymská choroba)

 

Ako odstrániť kliešte zo záhrady ?

Pokoste trávu resp trávnik – Z pokoseného trávnika je tiež potreba starostlivo a pravidelne odstraňovať popadané lístie a zvyšky pokosenej trávy, pretože tie tiež zadržujú vlhkosť a vytvárajú kliešťom vhodné prostredie k životu. Ak pokosíte trávu na záhrade, zbavíte kliešte prirodzenej ochrany.

Rastliny, ktoré odpudzujú kliešte  odporúča sa do záhonu zasadiť vratič so žltými kvietkami. Ten vylučuje pach, ktorý kliešte odpudzuje. Je z neho možné spraviť účinnú tinktúru – postrek proti kliešťarom. Ďalej sú to rastliny nechtík lekársky, levandula, mäta a rozmarín.

Ochranné valy cez ktoré sa nedostanú sú cestičky posypané pieskom, tie kliešte nemajú radi, pretože sa po nich ťažko hýbu, narozdiel od listov trávy. Dostať sa cez kamienky, štrk alebo  dlažbu pre kliešte môže byť neprekonateľný problém. Pruhy z kamienkov, piesku alebo dláždené cestičky preto umiestnite všade tam, kde si prajete vytvoriť ochraný val proti vniknutiu klieštov.

Prirodzený nepriatelia kliešťov sú hrabavé vtáky, napríklad sliepky. Jašterice si tiež radi pochutnajú na kliešťoch. Mravce tiež na svojom území neznesú kliešte a snažia sa ich zlikvidovať.

 


Posledná zóna obrany – prírodné repelentyako sa branit kliestom

Tinktúra z vratiča : vezmite hrsť kvetov vratiča a tri pretlačené strúčiky cesnaku prelejte 100 ml liehu a nechajte týždeň vylúhovať. Po dvoch týždňoch preceďte, prelejte do rozprašovača a týmto roztokom proti kliešťom si postriekajte nohavice, rukávy a topánky pri ceste do lesa, aby ste ich odpudili. Tinktúru môžete použiť aj na obojky pre zvieratá, pretože pôsobí aj na blchy a vši.

Olej z lastovičníka proti kliešťom: ingrediencie sú väčšie zväzok lastovičníka, olivový olej (môžeme ale použiť akýkoľvek jedlý olej). Lastovičník nalámeme alebo nastriháme na menšie kúsky. Vložíme do uzatvárateľnej nádoby a zalejeme olejom. Nádobu uzavrieme a necháme stáť na slnečnom mieste. Lastovičník necháme lúhovať dva až tri týždne. Potom precedíme (pokúsime sa lastovičník poriadne vymackat) a môžeme používať.

Rozmarínová zmes proti kliešťom : Pol litra vody uvedťe do varu a vsypte do nej tri vetvičky rozmarínu. Nechajte v horúcej vode lúhovať cca pol dňa. Následne vodu sceďte a pridajte jednu lyžicu vínneho octu. Zmes dajte do fľaštičky s rozprašovačom a používajte ako repelent na psy aj mačky a môžete ho využiť aj na odev.

 

 

 

2 Komentáre on Tipy ako sa brániť kliešťom a vyhnať ich zo záhrady

  1. Ja som s nimi tiež bojoval na záhrade, je možné ich obmedziť aj ked nie úplne vykynožiť.

    Tu je môj postup : http://www.nase-fotky.com/klieste-na-zahrade-ako-s-nimi-bojovat/

  2. Ja som s nimi tiež bojoval na záhrade, je možné ich obmedziť aj ked nie úplne vykynožiť.

    Moj postup nájdete na mojej stránke.

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Ako sa zbaviť zavrtaného kliešťa ? tu je návod | zabavicka.sk
  2. Ako sa brániť proti kliešťom ? Recepty repelentné rastliny - zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

6 − = tri