Tipy a rady ako sa zbaviť stresu

Hodnotenie článku

Stres je naším “ nepriateľom “ takmer každý deň. Ničí naše zdravie, a keď sme pod stresom, dokáže nám znepríjemniť náladu a pokaziť celý deň. Navyše nedokážeme ani poriadne rozmýšľať nad inými vecami, iba nad tou, ktorá nám práve robí stres. Ako sa zbaviť stresu si môžete prečítať v tomto článku.

Často krát vplyvom stresu máme rozbolený žalúdok, potíme sa, bolí nás hlava, vypadávajú a šedivejú nam vlasy,  nastávajú kŕče v bruchu, niekedy pri silnom strese môžeme pocítiť aj nutkanie na zvracanie. V tele pociťujeme zvláštne nepríjemné napätie a nervozitu. Najprv si však povedzme čo to je stres vlastne je.

STRES

Stres je vlastne reakcia organizmu na fyzickú až psychickú  záťaž.

Dva tipy stresu:

pozitívny stres – je krátkodobý, možno ho považovať za akúsi motiváciu k určitým vyšším výkonom.

negatívny stres – spôsobuje nám mnoho ochorení, či už psychického alebo fyzického pôvodu a má dlhodobé trvanie. Ak prežívame stres, telo musí používať obranné mechanizmy, aby ho chránili. Ak sú ale tieto obranné mechanizmy aktivované neprimerane dlho, nastávajú problémy.

AKO SA ZBAVIŤ STRESU

Takým najzákladnejším  “ trikom „ako sa zbaviť stresu je pomalé a plynulé dýchanie. Najlepšie je, ak plynulo dýchate v leže na posteli, kedy telo je v správnom položení a vy sa naučíte lepšie dýchať. Ak ste práve v práci, alebo jednoducho sa vám nedá ležať, stresu sa môžete zbaviť plynulým a pomalým dýchaním aj v sede na stoličke. Väčšina ľudí robí chybu pri takomto dýchaní, že napína každý sval na krku, ktorý sa snaží zdvihnúť hrudník hore. Potom sa brucho vťahuje dovnútra.

 

 

Delba práce

Stres pri práci, stres doma, keď vidíme, že nie je nič pripravené, nič nestíhate, nemáte si ani čas odpočinúť, práca sa vám valí jedna radosť a vy sa len motáte, lebo neviete odkiaľ začať. STOP!!! na chvíľku sa zastavte a povedzte si, či má zmysel robiť všetko presne do detailu, povysávať, upratať, navariť, umyť riad, to sú denné záležitosti, ktoré nemusí robiť iba jeden člen domácnosti. Prácu si rozdeľte medzi ostatných príslušníkov v domácnosti a ak máte veľa povinností v robote a šéf vám opäť toho veľa navalil, poproste svojich kolegov o troška pomoci, ktorú môžete potom opätovať vy im. Alebo povedzte šéfovi, že máte toho dosť a chcete to čo najlepšie spraviť, preto radšej spravíte toho menej a poriadne, ako veľa a zle. Ja viem, ľahko sa mi to píše 🙂 Ale ak máte dobrého a spravodlivého šéfa, pochopí to. Veď prečo by Alenka mala mať menej práce Ako Tonka, ktorá je tak isto platená. Očakávania, ktoré sa nedajú realizovať, vedú vždy k stresu.

Ak sa príliš sústredíme na to, že niečo nestihneme pre nedostatok času, zvyšuje sa nám srdcový tep, krvný tlak a produkuje sa nám adrenalín, ktorý nás nakoniec privedie k stresu. Ak budeme robiť veci príliš rýchlo, môžeme ich spraviť nie najlepšie a preto radšej všetko robte pomaly s pokojom a najmä bez stresu.

 ako sa vyhnúť stresu

Hluk a zlý vplyv prostredia

Ak sa chcete zbaviť stresu, mali by ste sa vyhýbať hlučnému prostrediu a zlému vplyvu prostredia. Zlý vplyv prostredia mám na mysli ľudí, s ktorými nemusíte byť a pritom ste s nimi, pretože chcú to ony a nie vy. Hluk prostredia nie vždy ovplyvníte. Najmä ak pracujete v závodoch, fabrikách, kde hluk patrí medzi každodenný faktor spôsobujúci stres. Preto, ak prídete z práce domov, na chvíľku sa zastavte, zatvorte za sebou dvere na vašej izbe, ľahnite si a chvíľku na nič nemyslite. Niekedy je ťažké nemyslieť na nič, keď hlavou sa vám ronia myšlienky, čo ma dnes ešte všetko čaká, stihnem alebo nestihnem to spraviť a podobne… Tích pár minút nikomu neublíži, aby ste sa vy cítili lepšie. Časom si vaša myseľ navykne aj na takýto povedzme tomu myšlienkový oddych a predsa, keď ste neni pod toľkým stresom, ľahšie sa vám myslí a robí nejaká práca.

 

Žujte nie len pri strese

Je dokázané, že aj obyčajná žuvačka vplýva na znižovanie stresu. Je to preto, lebo žuvaním sa zvyšuje prietok krvi do mozgu a to má za následok podľa vedcov, že žúvanie odvádza pozornosť od rôznych stresových situácií. Niekde som počula, že šoféri autobusu by mali taktiež nosiť so sebou žuvačky, pretože na cestách môžu byť taktiež pod stresom, napríklad ak dlho čakajú v kolóne, či žiaci vykrikujú na zadných sedadlách, preplnený autobus v ktorom sa ťažko dýcha… Čiže preto si myslím, že i šoféri sú pod tlakom a stresom a už pár šoférov som takto pristihla, čo si žuvkali  a nemyslím si, že to spravili iba pre svieži dych .-)

 

Hudbou proti stresu

Dá sa zbaviť stresu pomocou hudby? Odpoveď ÁNO. Ak máte svoju obľúbenú skladbu či skupinu, vypočujte si ju. Uvidíte, ako vám zaženie nie len stres ale zlepší aj náladu. Pokiaľ možno, vyhýbajte sa piesňam, ktoré sa skôr hodia na moderné diskotéky, kde počuť samé bubny a hlasný spev. Siahnite radšej po uvoľňujúcich skladbách, symfóniach a podobne.

 

Čerstvý vzduch, prechádzka alebo cvičenie

Rada sa chodím prechádzať buď so psom, alebo s priateľom najmä večer pred spaním, kedy sú ulice takmer prázdne a všade je ticho. Je to pre mňa príjemné a uvoľňujúce. Ak som vonku, nerozmýšľam nad nepodstatnými vecami, ale užívam si svieži vzduch. A vo večerných hodinách je to úplna paráda. Večer sa mi ľahšie zaspáva a aspoň nachvíľku dokáže človek nemyslieť nad situáciami, ktoré mu spôsobujú stres. Svižná polhodinová prechádzka je taktiež príjemná a navyše takouto prechádzkou nahradzujete domáce cvičenie, čiže má to ďalšie pozitívum – štíhla postava 🙂 Tí ľudia, ktorí pravidelne chodia behávať sa cítia vitálnejšie, plný energie a takíto ľudia nemajú dôvod stresovať za každú maličkosť.

ako sa zbaviť stresu

Zlá maličkosť = stres

O čo ide? Tento bod je o tom, že niekedy nám stres spôsobí úplna banalita, či zanedbateľná maličkosť. Trápime sa nad zbytočnosťami, ktoré nie sú vôbec pre nás až tak dôležité. Uvediem príklad: Mamička sa trápi nad tým, že nestíha nič urobiť, hoci má už takmer všetko hotové. Práve umýva riad a Hanka dojedá posledný zemiak na tanieri. Hanka je troška pomalá, nakoľko je to žiačka na prvom stupni základnej školy. Jedlo si vychutnáva. No mamička vie, že ocko sa zachvíľku vráti domov z práce a chce mať všetko tip – top upratané, nachystané… Preto Hanke dohovára, prečo sa s tým jedlom tak hrá a berie jej z pod úst tanier. Je to zbytočný faktor spôsobujúci stres nie len mamičke ale i Hanke. Maličkosť, z ktorej sa stáva príčina stresu.  No pozor! ak je tých maličkostí príliš, stres vrcholí a preto pozor na takéto situácie.

 

Netrápte sa čo povedia iný

To je dosť často ďalšia z hlavných príčin, ktorá spôsobuje stres. Trápime sa, čo si obliecť aby na nás druhý neukazoval prstom keď sme nevhodne oblečený, nesmieme si povedať svoj názor, pretože druhý by si pomysleli aká som nevychovaná, nemôžem ísť štvrtý krát za sebou do toho istého obchodu, pretože je to blbé a ľudia by si pomysleli že kradnem,  nemôžem spraviť to, alebo tamto…. Asi to poznajú viacerí. Otázka je, ale prečo by sme sa mali zaoberať tým, čo si pomyslia o nás druhý. Veď napríklad ísť hoci aj 10 krát do toho istého obchodu, na tom nevidím nič zlé, pretože predavač má z nás určitý príjem a bez kupujúcich by obchod museli zavrieť. Alebo ak sa zaoberáte nad myšlienkou čo si obliecť, oblečte sa v čom sa cítite dobre a pohodlne a nie v čom sa budú cítiť dobre iný. Veď napokon je to váš život o ktorom rozhodujete. Ako si ho budete žiť je len a len na Vás.

 

Smiech lieči

Je dokázané, že smiech dokáže vyliečiť aj niektoré choroby, pretože choroby väčšinou pochádzajú od stresu, ktorý je spúšťačom nie len mnohých chorôb. Jedna dobrá rada. Ráno po prebudení sa pozrite do zrkadla, povedzte si, aký je krásny deň a usmievajte sa, doslova sa až smejte. Smiechom vytvárate endorfíny, takzvané hormóny šťastia… Poznám ľudí, ktorých ráno keď zbadám, iba jojkajú a pozrú sa von oknom: fuuuj ake je dnes počasie a celý deň majú ako sa povie “ na figu „. Takíto ľudia žiaľ dokážu zničiť náladu aj ľuďom, ktorí sú pozitívne naladený. No nie všetkým 🙂 Stačí len tak málo a o koľko sa budete cítiť lepšie nie len vy, ale aj ostatný okolo vás.

 

Domáce zvieratko – no stress

Ak máte rady domáce zvieratká, zaopatrite si ho a maznajte sa s ním čo najviac.  Maznanie pomáha znižovať krvný tlak, hladinu hormónu a preto aj výrazne pomáha pri odburávaní stresu, preto ďalší príklad ako sa zbaviť stresu.

ako zahnať stres

Myslite pozitívne

Stresu sa dokážete zbaviť aj pozitívnym myslením. Tí ľudia, ktorí len neustále majú negatívne myslenie, zaháňa ich to ešte k väčšiemu stresu, ako tích, čo sú naladený pozitívom. Nechať sa ovplyvňovať negatívnymi myšlienkami vedie zbytočne k stresu nie len pre takéhoto človeka, ale aj pre jeho okolie.

 

Poriadkom proti stresu

Častokrát sa určite aj vám stalo, že ste sa niekde ponáhľali a ani za svet ste nemohli nájsť kľúče od auta či peňaženku. Nastáva nervozita, napätie, stres. Nestalo by sa to, keby máte poriadok vo veciach. Samozrejme, že niekedy akokoľvek sa snažíte, nie vždy máte spravený poriadok vo veciach, či už uprataný stôl na pracovnom stole, skrine s vecami, šálky a poháre na poličkách alebo maličkosti potrebné k dennému životu ( kľúče, doklady a podobne ). Najlepšie je, ak si vždy vyčleníte miesto na takéto maličkosti a vždy po ich použití si ich odložíte na miesto, odkiaľ ste ich vzali. Zaberie vám to iba minimum času a nebudete sa na ďalší krát stresovať, kde máte toto a kde tamto. Podobne je to aj so skriňou na oblečenie. Niekedy nás môže najedovať aj takýto neporiadok, nakoľko si nevieme nájsť nohavice, ktoré sme dali do skrine pred dvoma dňami a teraz ich nie a nie nájsť. Keď sa nám ich podarí nájsť, zistíme, že sú pokrčené a do práce sa kvôli tomu nehodia. Pre nedostatok času buchnete skriňou a vytiahnete si nohavice, v ktorých sa necítite až tak príjemne, čiže postupne sa dostávate ešte do väčšieho stresu, pretože viete, že v týchto veciach musíte vydržať takmer celý deň. Podobne je to aj so stolom, keď si neviete nič na ňom nájsť, pretože ho máte zahádzaný dokumentmi, papiermi, ktoré mali byť schované niekde v šuflíku aby sa vám nezničili, alebo na stole máte šálku dopitej kávy od včerajška. Preto sa snažte čo najlepšie udržiavať poriadok okolo vás.

 

Spánok pomáha

Ak sa človek dobre vyspí, je pravdepodobné, že prežije vcelku dobrý deň. Ľudia, ktorí naspia iba pár hodín, sú nevyspatý, podráždený a pod stresom. Zbaviť stresu sa dá dobrým spánkom. Najlepšie je, ak nezaspávate pred televíziou, pretože spánok je potom viac rušivý. Nevravím, že pozrieť si film nepomáha proti strese, ba naopak, aj dobrý film vplýva pozitívne na náš organizmus, avšak nie pred spaním. Radšej zaspávajte pri nejakej dobrej knižke.

 

 

Píšte si denníček

V tomto bode mám na mysli dva tipy denníčkov. Tým prvým je, že na papier alebo do písanky si budete písať čo ste zažili, svoje pocity a podobne. Myslím si, že najlepšie je takéto pocity si písať na papier a potom s radosťou ich vyhodiť. Robievam to niekedy aj ja, keď mi je smutno, či som nahnevaná. Skôr píšem tie negatívne pocity. Verte mi, že skutočne to pomáha, ak ich napíšem na papier ktorý buď roztrhám alebo pokrčím a ihneď zahodím do koša s pocitom, že je to minulosť…

Druhým tipom denníčka je to, čo by ste mali urobiť na ďalší deň. Je to menej stresujúce ako keď máte tieto povinnosti celý čas držať v hlave a ku koncu dňa zistíte, že ste na to aj tak zabudli. Čiže aj vedenie denníčka nie je na škodu, ak sa chcete vyhnúť stresu. Pokiaľ sa vám dá, vždy ho noste pri sebe, ak vás niečo napadne. Ak danú vec spravíte, odškrtinte si ju z denníčka. Pokojne si píšte do denníčka napríklad: umyť podlahu, či vyvenčiť psíka. Nie je to vôbec na škodu. Veď napokonon je to váš denník a je len a len na vás aké povinnosti si do neho budete písať.


 

Kúpte si niečo, čo vám urobí radosť

Stres zaženiete tým, že sa budete dobre cítiť. A kedy sa najmä mi dámy necítime super, ak si môžme kúpiť niečo, čo nám urobí radosť 🙂 Tento bod sa týka aj pánov, ktorý si chcú kúpiť napríklad nový tip mobilu alebo nejaké super náradičko do svojej dielne. Je to super pocit vlastniť vec, po ktorej túžite 🙂 Nemusí to byť hneď extra veľká vec, napríklad auto značky Ferrari alebo najnovší dotykový mobil, ktorý je príliš drahý. Tešiť sa dá aj z kúpenej maličkosti, ktorá nezoberie veľa z nášho rozpočtu.

čo je to stres

 

Toto bolo aspoň pár rád, ako sa vyhnúť/ zbaviť stresu. Niekto sa zbavuje stresu športom, niekto relaxáciou či pozitívnym myslením. Ak sa budete držať aspoň týchto pár bodov, uvidíte ako sa budete cítiť lepšie a samozrejme aj vitálnejšie, pretože ako bolo spomenuté na začiatku tohto článku, stres je spúšťačom mnohých ochorení…

 

A nakoniec ešte pár citátov o strese:

Naša tragédia spočíva v tom, že sa náš životný rytmus už neriadi tepom srdca, ale podľa zúrivých otáčok turbíny, ktorej rýchlosť sa deň odo dňa zvyšuje.

 

Načo sa ponáhľať? Pamätajte, že aj diamant bol najskôr len trpezlivý kus uhlia.

 

 Stres nie je niečo, čo sa nám deje. Je to naša reakcia na to, čo sa deje. A reakcia je otázkou voľby.

 

Život zastav, nestíham!

 

„Schopnosť uvažovať o súlade a eleganciu v prírodných javoch je jedným z najuspokojivejších prežitkov, ktorých je človek schopný, keď hľadíme na niečo väčšie, než je naše vedomé ja, naše denné starosti sa v porovnaní s tým zmenšujú. Nastupuje vyrovnanosť a pokoj mysle, ktoré možno dosiahnuť jedine stykom s niečím vznešeným. „

 

Sme väzňami hodinových ručičiek, otrokmi termínov a služobníkmi našich bankoviek.

 

Behať slepo za jedným cieľom je hlúposť, behať s otvorenými očami za jedným cieľom je umenie. Behať za viac cieľmi je nezmysel. Tak za čím bežíme, aby sme boli originálne?

 

Luk stále napnutý stráca sily.

 

Teórie sú nevyhnutné. Zvádzajú k rozporom, ale aj to má svoju dobrú stránku, pretože sa tak obnaží slabé miesta v našich predstavách a ukáže sa, kadiaľ musí ísť náš výskum. Hodnotná je aj taká teória, ktorá sa nehodí úplne presne na všetky známe skutočnosti, ak sa na ne hodí lepšie nie niektoré iné predstavy. „

 

Život je príliš krátky na to, aby sme sa ponáhľali.

 

 Mnohí ľudia sú poslíčkovia života – ku všeobecne rýchlemu behu času pridávajú ešte vlastné pády.

 

Úplné oslobodenie od stresu znamená smrť.

 

 Mohlo by Vás zaujímať:

 

Rady na spríjemnenie života nielen v kuchyni

 

Ako sa naučiť pozitívne myslieť

3 Trackbacks & Pingbacks

  1. Treningy.eu | 18 tipov proti únave a vyčerpanosti
  2. Príznaky chorej pečene – ako ju očistiť zdravými potravinami | zabavicka.sk
  3. Zoznam potravín vhodných pre výdatné dojčenie | Bio Strava

Poslať komentár

Your email address will not be published.

× 4 = tridsať šesť