Tehotenstvo týždeň po týždni – 6. a 7. týždeň tehotenstva

Hodnotenie článku

Tehotenstvo – šiesty a siedmy týždeň tehotenstva – ako prebieha vývoj plodu a ako sa cíti tehotná žena v tomto období?

 

1.trimester – 6.týždeň tehotenstva

Už v šiestom týždni tehotenstva sa dajú dobre rozoznať časti telíčka, následne z ktorých neskôr vznikne hlava, svalstvo, kostra. Dieťatku začína biť srdce. Maternica matky sa pomaly zväčšuje a na dotyk je mäkšia a prekrvenejšia.Začína sa vývoj očných pohárikov, dá sa rozlíšiť i sluchový vačok. V tomto týždni sa začína vyvíjať mozoček dieťatka, sivé a biele mozgové bunky. Začínajú sa vyvíjať cievy, pracovať srdiečko, ktoré bolo ešte mimo tela dieťatka, pretože tam malo málo priestoru. Ale srdcové trubice sa postupne menia a dostávajú tvar u, presúvajú sa do tela. Vznikajú časti ako je hltan, pažerák, pečeň, dvanástnik a podžalúdková žľaza. V tomto období veľmi rýchlo rastie pečeň dieťatka. Prvooblička, ktorá rastie má za účel plniť funkciu obličiek. Tá sa však postupne stratí.

Čo sa deje s matkou v 6.týždni tehotenstva:

Ako už bolo spomínané v článku: Tehotenstvo týždeň po týždni – 5 týždeň tehotenstva, každá žena prežíva inak aj toto obdobie. Taktiež sem môže patriť únava, častejšie močenie, zmeny na bradavkách, ranná nevoľnosť, ospalosť, nafúknuté brucho a podobne. Taktiež sa môže objaviť precitlivelosť na niektoré pachy, napríklad cigaretový dym, či nechuť k jedlám, ktoré ste doteraz úplne bežne konzumovali.

Ak aj vy trpíte únavou či ospalosťou, nesnažte sa byť silou mocou fit, ale treba oddychovať ak si to vaše telo vyžaduje. Predsa už ide aj o malého človiečika.

priebeh tehotenstva v 6 a 7 tyzdni tehotenstva


1.trimester – 7.týždeň tehotenstva

 

V 7. týždni tehotenstva meria dieťatko približne 7,5 mm a len za tento týždeň narastie asi o ďalších 5 mm.
Začína sa črtať tvárička, ktorá rýchlo bude rásť, taktiež sa vytvárajú púčiky rúk a nôh a utvárať chrbtica.
Začínajú sa vyvíjať aj obličky.

Nielen v tomto týždni tehotenstva ale najmä v celom 1.trimestri by ste sa mali vyvarovať alkoholu, fajčeniu a taktiež obmedziť pitie kávy.

Čo sa deje s matkou v 7.týždňoch tehotenstva:

Nevoľnosť, pocit na vracanie, vracanie, to je pre niektoré ženy v tehotenstve “ samozrejmosťou „. Avšak niektoré tehotné ženy majú to šťastie, že netrpia nevoľnosťami či zvracaním. Postupne však tieto príznaky vymiznú, preto sa niet čoho obávať milé maminky 🙂

Možno sa niektoré tehotné maminky pýtajú, prečo zvraciame v tehotenstve. Je to všetko kvôli poklesu hladiny cukru v krvi, preto je veľmi dôležité stravovať sa správne – zdravo.

Milé dámy, ešte do pozornosti treba dať, že počas tehotenstva sa môže zmeniť i mikrobiologické prostredie v pošve, sliznica je viac náchylná a vnímavejšia na kvasinky, preto by ste mali pri takomto problémy vyhľadať svojho lekára.

Vhodnou prevenciou ako sa vyvarovať kvasinkám je najmä vyvarovať sa sladkej strave a dodať telu potrebné probiotiká. Taktiež, najmä v lete, pokiaľ sa dá aspoň doma, skúste chodiť “ naostro “ bez nohavičiek, aby sa nám zbytočne nemusela “ pariť „. Ak si to nemôžete dovoliť, kupujte si kvalitné nohavičky, ktoré sú síce drahšie, ale treba urobiť všetko pre seba aj pre bábätko.

V tomto období môžu nastať zmeny nálad, obava, strach, depresie, no treba byť najmä v kľude, aby sa bábätko správne vyvíjalo, pretože vplyvom stresu ako aj iných negatívnych emócií zbytočne robíte zle sebe aj bábätku.

Tehotenstvo týždeň po týždni – 8. a 9. týždeň tehotenstva

Tehotenstvo týždeň po týždni – 5 týždeň tehotenstva

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

1 + = deväť