Tehotenstvo týždeň po týždni – 5 týždeň tehotenstva

Hodnotenie článku

Ak aj Vás zaujíma, ako prebieha tehotenstvo od počatia do 5.týždňa, prečítajte si nasledujúci článok.

1.trimester

1. – 7. deň od počatia
Oplodnené vajíčko –  zygota, strávi približne tri dní vo vajíčkovode, odkiaľ prijíma výživu z tekutiny, v ktorej pláva. Iba jediná bunka zygoty sa začne postupne deliť na ďalšie bunky, z ktorých časť sa postupne stáva bábätko a iná časť zas sa stáva základom pre vývin placenty a plodových obalov. Zygota sa usídli do výstelky maternice a začína sa uhniezďovanie.

8. – 14. deň od počatia
Vaše dieťatko – embryo má priemer približne 0,2 mm. Malo by sa ukončiť uhniezďovanie. Utvára sa vnútorná plodová blana a žĺtkový vačok.
V priebehu 2. a 3. týždňa po počatí sa vytvárajú zárodkové listy, ektoderma, endoderma a mezoderma. ..

 

15. – 21. dni od počatia
Práve ste v 3. týždni tehotenstva, kedy meria celý zárodok asi 10 mm a vaše dieťatko má asi 2,5 mm. Zárodok má už srdce rúrkovitého tvaru, ktoré mu začne v tomto týždni biť.

Čo sa deje s matkou v 5.týždňoch tehotenstva:


O tom, že ste tehotná, ste sa mohli presvedčiť aj pomocou tehotenského testu, no ďalšími príznakmi tehotenstva je vynechanie menštruácie, ktorá však môže aj nemusí nastať.

Tehotné ženy v prvých piatich týždňoch tehotenstva sa zväčša cítia ospalé, unavené, majú nafúknuté brucho, pociťujú nevoľnosť, pocit na zvracanie či zvracanie, častejšie močenie, napätie v prsníkoch, zmeny nálad.
Niektoré ženy v tehotenstve majú veľmi slabé krvácanie okolo 11 – 12 dňa po oplodnení, ktoré trvá približne deň – dva, z dôvodu uniezďovania. No treba si dať pozor, a všetko hlásiť svojmu lekárovi, aby nešlo o mimomaternicové tehotenstvo.

 

Každá žena pociťuje tehotentské príznaky inak a ak aj nepociťujete napríklad zmeny nálad, ospalosť či nafúknuté brucho, môže ísť stále o to, že ste tehotná.

Väčšinou toto obdobie sa pripisuje obdobiu podobnému pre predmenštruačný syndróm, napríklad vnútorné napätie, nervozita, podráždenosť, plačlivosť, precitlivenosť, zmätenosť a podobne.

tehotenstvo priznaky 5 tyzden tehotenstva

 

 

Tehotenstvo týždeň po týždni – 6. a 7. týždeň tehotenstva

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Materské verzus kravské mlieko a mliečne osviežujúce drinky | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

3 + štyri =