Tehotenstvo týždeň po týždni – 38. a 39. týždeň tehotenstva

Hodnotenie článku

Posledné týždne vývoja dieťatka, priebeh tehotenstva v 38. a 39. týždni.

3.trimester – 38.týždeň tehotenstva

Obvod hlavičky aj bruška Vášho dieťatka sú rovnaké. Jeho váha je niečo okolo 3000 gramov a 49 cm. Dieťatko si ukladá tuk, rast sa spomaľuje, v črievkach sa mu zhromažďujú rôzne odpadové látky z prehltnutej plodovej vody (odumretá koža, odlúčené chĺpky, …), ktoré v prvých dňoch po pôrode vylúči v podobe prvej stolice ľudovo nazývanej „smolka“.

Čo sa deje s matkou v 38.týždni tehotenstva:

Častejšie nutkanie na toaletu, či popôrodná depresia, aj takto sa cíti matka v 38 týždni tehotenstva. Nečudo, veď pôrod sa Vám nezadržateľne blíži a vy čoskoro privediete na svet nového človiečika. Niet sa však čoho obávať. Matka príroda vie čo robí. Zostaňte naďalej v pohode, nestresujte a uvidíte, že všetko dobre dopadne.

tehotenstvo porod, novorodenec dieta

3.trimester – 39.týždeň tehotenstva

Bábätko sa už pomaly chystá na svoj deň, jeho vývin je takmer skončený. Už je len potrebné pripraviť telo na to, aby sa bábätko dostalo v poriadku von.


Vaša maternica je natiahnutá na maximum, ako aj pokožka na bruchu. Za minútu pritečie do vašej maternice približne pol litra krvi. V plodových obaloch je približne liter plodovej vody. Tá sa priebežne vymieňa a nahrádza novou asi za každé dve hodiny.

Pupočná šnúra, ktorá dieťatku zabezpečuje živiny a kyslík, je teraz dlhá až 50 cm.

Falošné kontrakcie:

Falošné kontrakcie sú typické v tomto období, kedy žena pocíti bolestivejšie kontrakcie, ktoré sú však len mierne, ale nepravidelné, a väčšinou zasiahnu len niektorú časť tela: chrbát, podbruško, alebo panvu.

 

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Tehotenstvo týždeň po týždni – 36. a 37. týždeň tehotenstva | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

9 − = osem