Tehotenstvo týždeň po týždni – 18. a 19. týždeň tehotenstva

Hodnotenie článku

Priebeh tehotenstva a vývoj plodu v druhom trimestri v 18. a 19.týždni tehotenstva.

2.trimester – 18.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko dokáže už “ ovoniavať „. Už približne koncom 15 týždňa sa končí vývoj základných funkcií dieťatkovho nošteka.  Dieťatko meria približne 15 cm, ale ako som už spomínala v predošlých týždňoch tehotenstva, váha ako aj centimetre sú len orientačné.

Na ultrazvuku by už malo byť dostatočne vidieť jednotlivé časti srdiečka – predsiene a komôrky. Podľa výskumu, v 18.týždni tehotenstva ak dáte pred bruško silnejšie svetlo, dieťatko dokáže zachytiť takéto svetlo.

Dieťatko taktiež dokáže vnímať tlkot vášho srdiečka ako aj pulzovanie krvi v pupočnej šnúre.

Čo sa deje s matkou v 18.týždni tehotenstva:

Mamička by sa mala cítiť lepšie čo sa týka zvracania, nevoľnosti a podobne. Avšak už  v tomto období by si tehotné mamičky mali zvyknúť spať pokiaľ možno na boku. Na brušku už to nie je vhodné. Dopomôcť si môžte aj vankúšikmi, najmä aby ste sa cítili pohodlne.

Taktiež sa môže prejavovať väčšia únava a je dôležité, ak pociťujete únavu, aby ste si odpočinuli. Ak sa vám chce spať, pospite si. Je to dôležité pre vás a pre vývoj vášho bábätka.

Môžu sa prejaviť opuchy,  alebo menšie krvácanie z nosa.


Mamičky dbajte najmä na zdravú stravu a dostatočný príjem tekutín. Nefajčite a vyhýbajte sa káve. Ak máte chuť na kávu, zakúpte si Caro, ktoré je aj pre tehotné aj pre deti. Strava je dôležitá pre vývoj vášho dieťatka a nezabúdajte, že všetko čo dáte do seba prijme aj vaše dieťatko.

tehotenstvo 18  a19 tyzden

2.trimester – 19.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko už má približne 20 cm. Zatiaľ možno ešte nepociťujete jeho pohyby, no prichystajte sa, onedlho vás prekvapí 🙂  Sluch sa mu čoraz viac zlepšuje a dokáže reagovať na okolité prostredie a dokáže sa už aj zľaknúť pri silnom buchnutí. Dieťatko sa veselo hýbe, pohybuje hlavičkou raz nahor inokedy nadol.

Obličky dieťatka začínajú produkovať skutočný prvý moč. Ak čakáte chlapčeka, na ultrazvuku by už mali byť dostatočne vidieť vyvinuté jeho genitálie. Ak čakáte dievčatko, vo vaječníkoch sa vytvárajú pohlavné bunky – vajíčka, ktoré budú počas života od puberty až do prechodu postupne dozrievať.

Čo sa deje s matkou v 19.týždni tehotenstva:

Priberanie, únava, zmena nálad je typická v tomto období. Môžete však trpieť aj závratmi, či už z dôvodu nízkeho tlaku alebo nízkej hladiny cukru v krvi. Ak máte problémy s tlakom, stávajte pomaly, nerobte prudké pohyby a pri nízkej hladine cukru noste zo sebou nejakú tyčinku alebo oriešky v čokoláde 🙂

Nezabudnite opäť na dostatok tekutín, aby neprišlo k dehydratácii, čo je opäť častým príznakom tehotenstva v tomto období.

Tehotenstvo týždeň po týždni – 20. a 21. týždeň tehotenstva

Tehotenstvo týždeň po týždni – 16. a 17. týždeň tehotenstva

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Tehotenstvo týždeň po týždni – 16. a 17. týždeň tehotenstva | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

8 × jeden =