Tehotenstvo týždeň po týždni – 14. a 15. týždeň tehotenstva

Hodnotenie článku

Vývoj dieťatka v 14 a 15 týždni a ako sa cíti tehotná matka počas tohto obdobia.

2.trimester – 14.týždeň tehotenstva

Blahoželáme, práve ste vstúpili do 2.trimestra. Vaše dieťatko meria približne 9 cm a váži takmer 25 g. Dokáže ohýbať nožičky v kolenách a na ručičkách a nožičkách rastú nechtíky. Dokáže hýbať očkami, špúliť pery či vraštiť obočie. Začína sa sekrécia hormónov štítnej žľazy.
Pľúca sú síce ešte plné plodovej vody, ale dieťatko ju akoby vdychuje a vydychuje. Dieťatko už taktiež dokáže vylučovať moč, čím vlastne prispieva k tvorbe plodovej vody v amniovej dutine.

Podľa výskumov, dieťatko v 14.týždni tehotenstva začína počuť, preto je čas na rozhovory s bábätkom či spievanie ukľudňujúcich pesničiek, uspávanok.

Čo sa deje s matkou v 14.týždni tehotenstva:

Tehotná mamička by sa mala cítiť čoraz lepšie a lepšie. Netreba zabúdať na zdravé stravovanie, pohyb, dostatok prijímania tekutín a čo sa týka po psychickej stránke, treba byť v kľude a užívať si tehotenstvo 🙂

Pomaly sa môžu začať objavovať strie, preto je potrebné im predchádzať ešte pred tým, ako zistíte, že ich skutočne máte. Používajte vhodnú kozmetiku na strie. Účinná je aj jemná masáž na bruško, ktorá pomôže prekrviť nielen Vašu pokožku ale ulahodíte tak aj svojmu bábätku.

Prsia sa začnú čoraz viac zväčšovať, preto si vyberajte vhodnú podprsenku, ktorá vás nebude tlačiť. Vhodné sú napríklad športové podprsenky.

tehotenstvo tyzden po tyzdni 14 a 15 tyzden

2.trimester – 15.týždeň tehotenstva

Bábätko má približne 11 centimetrov a váži okolo 50 gramov. Začína mu rásť obočie a rásť aj vlásky na hlave, ktoré po narodení môžu zmeniť farbu aj štruktúru. Drobné kostičky v strednom uchu kostnatejú a dieťa začína počuť, i keď si zatiaľ ešte neuvedomuje, aké zvuky počuje. Až časom začne vnímať pulz vášho srdca a hlasy.

V tomto období sa pomaly malo dať rozoznať, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko.


Čo sa deje s matkou v 15.týždni tehotenstva:

Stále čoraz viac budete zisťovať, že vaše obľúbené oblečenie je vám malé, pretože priberáte. Neľakajte sa priberania, pokiaľ ide o zdravé priberanie. Tuk sa vám bude ukladať ako rezerva pre bábätko a po pôrode by malo zmiznúť, pokiaľ sa budete zdravo stravovať a nebudete papať príliš mastné a sladké jedlá.  Pokiaľ si vyberáte oblečenie, dbajte na to, aby ste nosili voľné veci a nie nejaké sťahujúce, ktoré Vás len tlačí. Noste čo najpohodlnejšie oblečenie.

Pomaly začnite myslieť aj nad cvikmi pre tehotné, ktoré vám uľahčia tehotenstvo ako aj samotný pôrod. I správnymi cvikmi môžete prejsť bolestiam chrbtice či bolestiam nôh.

Tehotenstvo týždeň po týždni – 16. a 17. týždeň tehotenstva

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Tehotenstvo týždeň po týždni – 16. a 17. týždeň tehotenstva | zabavicka.sk
  2. Tehotenstvo týždeň po týždni – 12. a 13. týždeň tehotenstva | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

5 × = dvadsať päť