Strava pre zdravý úspešný život – Tony Robbins

Hodnotenie článku

Si to čo konzumuješ, znie známa veta podľa ktorej je nazvaná známa televízna šou, ktorej cieľom je zmena jedálničku a životného štýlu tak, aby ľudia zhodili kilá na vyše. Anthony Robbins však vo svojej knihe Nekonečná Vnútorná Sila zachádza ešte ďalej a stravu považuje za veľmi dôležitú pre úspech rôznych oblastiach života, nielen vo výzore či chudnutí.

Anthony hovorí o biochemickej rovnováhe, ktorá je jeden z významných faktorov v ceste za úspechom. Zdravú stravu nazýva palivom pre dokonalosť. Strava patrí medzi najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú to, ako sa cítime, koľko energie vložíme do práce, ako prácu vykonáme, čiže strava dokáže do značnej miery ovplyvniť výsledok konanej práce.

tony_robbins_jedalnicek_uspesnych_stastie

Strava úspešných

Obsah vody je klúčový, avšak málokto sa na stravu pozerá týmto spôsobom. Väčšinou je to energetická hodnota a vitamíny.
Tony Robbins odporúča vytvoriť zoznam potravín bohatých na vodu, ktoré ste skonzumovali za posledný deň alebo dva dni. Ľudia na jeho seminároch dostanú výsledok niečo do 30%, väčšinou to je iba 15% potravín bohatých na vodu, ktoré denne konzumujú. Pri zlom pitnom režime sa nevylučujú toxíny a tie spôsobujú v lepšom prípade únavu, v horšom prípade choroby. Nedoporučuje však prehnané pitie vody. Čo doporučuje je konzumácia potravín bohatých na vodu.

Druhý dôležitý aspekt je kombinácia potravín. Kombinácie ako mäso zo zemiakmi chlieb+ syr , mlieko+cereálie, sú nevhodné  a pre žalúdok nie príliš vhodné. Je to však tak zaužívané, že tieto kombinácie potravín považujeme za úplne normálne. Robbins svoje tvrdenia zdvôvodňuje tým,  že potraviny obsahujúce škrob , napr zemiaky, ryža, chlieb potrebujú zásadité tráviace šťavy. Potraviny ako mäso, mlieko, orechy a semienka potrebujú kyslé tráviace šťavy nuž a kyslé a zásadité sa navzájom neutralizujú a tak prijatá strava netrávi ale hnije. To je počiatok chorôb, stavov bez energie.

Správne množstvo stravy  spôsobuje dlhovekosť: Tony vo svojej knihe spomína štúdiu ktorá dokazuje že obmedzený prísun stravy na polovicu predlžuje život, naopak prejedanie ho skracuje, aj keď sa jedná o stravu s rovnakým zložením. Štúdie dokazujú, že so znížením prísunu stravy sa znížila fyzická opotrebovanosť.

Jedzte ovocie – je toľko druhov ovocia ktoré si môžete dopriať. Konzumovať ovocie neznamená dookola jesť  hrušky a jablká. Ovocie  je najlepšie konzumovať ak máte  prázdny žalúdok prečo ?

Lebo ak sa v žalúdku nachádza mäso, ktoré sa dlho trávi, tak zabrzdí aj ovocie a to potom kvasí. Ovocie treba jesť na prázdny žalúdok. Odporúčam konzumovať  na lačný žalúdok a najlepšie čerstvé ovocie alebo ovocné šťavy, no nie džúsy s hypermarktov. Tie obsahujú veľa cukru.

Klamstvo o bielkovinách- Tony opäť vyvracia tým, že celá vec o bielkovinách je iba dogma, často opakované klamstvo, ktoré sa stalo pravdou. Bielkoviny nedodajú ani viac energie  a ani nespevnia kosti. Skôr to má za následok opačný efekt.

anthony robbins_inspiracia_jedalnicek

Ako by ste zistili optimálne množstvo bielkovín pre ľudskú bytosť ? 

Myslím, že obsah materinského mlieka je dostatočnou nápovedou. Materinské mlieko je veľmi dôležité pre vývin novorodeniatka a ktoré rastie ako z vody. Mnohí si myslia, že je plné bielkovín. Pravda je taká, že materinské mlieko obsahuje iba 2 g bielkovín na sto gramov !

Nadmerné užívanie bielkovín vedie zaťažuje močové cesty a spôsobuje rôzne choroby napríklad „dnu

Usmrtené zvieratá – staré indiánské príslovie: nešír bolesť inak zažiješ bolesť je aplikovateľné aj v tomto prípade. Zvieratá vo veľkochovoch žijú nenaplnený život zavreté niekde vo volierach s minimálnym alebo nulovým výbehom. Navyše pred smrťou sú stresované prevážaním a nakoniec zabité. No však takto zabité zviera pred smrťou vyplaví do mäsa stresové látky, ktoré nepriaznivo pôsobia na človeka. Je zaujímavé, že väčšina ľudskej populácia žije nešťastný nenaplnený život a konzumuje takto vychovné zvieratá. Pamätáš si prvú vetu tohto článku ? si to, čo konzumuješ.

Mlieko ? nadmerná konzumácia mlieka zahlieňuje telo. Tony je zástancom tvrdenia, že mlieko majú piť mladé teliatka. Pre nich je táto tekutina určená.

Akú stravu teda jesť ,aby sme boli šťastní a úspešní ?


Najhodnotnejšie potraviny s pohľadu zdravia, ktoré prospievajú ľudom, nájdeme v troch kategóriach a nimi sú ovocie, zelenina, orechy + semienka.

Hodnotné ovocie sú : Jablká, hrušky, citrusy,marhule, čerešne, čučoriedky, hrozno, figy, datle, slivky, melóny, banány, ananás

Skvelá zelenina:Kapusta, kaleráb, hlávkový šalát, špénat, petržlen, mladá mrkva, cuketa, žerucha, cibuľa, paprika, reďkovka

Myslím, že jedálniček nie je žiadnym tajomstvom, no cieľom bolo vyvrátiť zažité dogmy. Sám Tony je dôkazom tejto stravy. Vyzerá zdravo, jeho postava je svalnatá. V tomto roku by mal mať niečo cez päťdesiat rokov, no vyzerá podstatne mladšie.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

sedem × 8 =