Skúsenosti s tejpovacími páskami

Hodnotenie článku

Jedná sa o pomerne novú metódu liečby bolestí svalstva. O tom či je táto liečba skutočne účinná sa vedú rôzne diskusie. Preto je najlepšie opýtať sa ľudí ktorí už tejpovanie s páskami podstúpili či sa oplatí kúpiť tejpovaciu pásku.

Priame skúsenosti s tejpami:

Ľudia ktorí skúšali tejpovacie pásky  sa podelili s názormi a pocitmi.

Lubo (52): Pracujem v záhrade kde chrbát niekedy silno zabolí , bolesť ma zasahuje v oblasti spodného chrbáta nad krížami. Ak bola silná riešil som to tabletkami na potlačenie bolesti a vyležaním, ostatné drobnejšie bolesti sa snažím prechodiť.

Kineziologickým tejpom som moc neveril – topiaci sa slamky chytá tak som ich skúsil (bolo to zadarmo od dcéry). Učinok nalepovacej pásky bol cítiť po pár hodinách , taká drobná úľava od bolesti pri práci. Pri oddychu bolesť odplávala preč , oddychu pripisujem väčší podiel na uzdravení než tejpovaniu i keď rýchlosť uzdravenia chrbátu bola lepšia s páskami. 

Peter (37): Tejpy používam na boľavé zápästia a predlaktia v práci sa stáva že ich presilím potom sa je bolesti ťažko zbaviť. Tejp mi uvoľní bolavé miesto  pocit je lepší , však musím davať veľký pozor ,aby som si zranenie neobnovil. Pred tejpovaním nanášam Veral (len trošku a nehám zaschnúť aby tejp dobre držal).

Milan(65): Pracoval som ako čašník a 12 hodín na nohách zanechalo svoje následky – veľmi boľavé kĺby.Podstúpil som rôzne liečby napríklad „vstrekovanie gélu do kĺbu“ toto funguje ak kĺby ešte niesú úplne opotrebované na čas sa stav zlepšil, kúpele nepomohli vôbec síce v Dudinciach sa mi páčilo. Tejpovaciu pásku mi priniesol syn , po nalepení som cítil úľavu, ktorá pominula ak som tejp odstránil bolesť sa vrátila. Pomohla mi až operácia – výmena kĺbu.

Na tejpovacie pásky som nezanevrel sú účinné pri bolesti svalov mňa trápili stehná a chrbát vtedy tejpy skutočne zabrali moja skúsenosť je taká zatejpovať urobiť to čo treba (denné starosti a povinnosti) a odpočívať.

Kde vynašli tepjovanie ?

Pôvodné  sa tejpovanie používalo iba na športové účely a po prvý krát ste tejpy mohli vzhliadnuť na olympiáde 1988 v Kórei. Tento objav je pripísaný japonskému odborníkovi DR. Kenzo Kasem , ktorý pomocou neho pomáhal športovcom prekonať  zranenia.V roku 2004 na Olympiáde v Aténách ste mohli tejpy zazrieť všade.


Tejpovanie bola metóda vyvinutá pre športovcov ,ktorím pomocou pásky zafixovali zranenie,alebo nalepená páska – tejp im slúžila ako prevencia proti zraneniu , každý športovec pozná svoje telo a vie ktorá časť tela je kritická treba ju zafixovať. Športovci tejpy overili ako funkčnú  zdravotnú pomôcku a postupom času ich prijala aj široká verejnosť.

Ako to celé funguje ? 

Nalepená páska niekde na chrbte ma môže zbaviť bolesťi ? odpoveď je Áno i nie. Ak je bolesť spôsobená natiahnutím alebo preťažením svalov a tejp sa aplikuje správne tak Áno úľava od bolesti sa dostaví pomerne rýchlo. Nie ak sa tejp len nalepí na kožu vtedy je to skôr placebo

Princíp fungovania tejpovacích pások – cieľom lepenia pások na kožu je ju natiahnuť od svalu , zlepší sa tím prietok krvi v boľavom mieste  a svaly sa ľahšie zregenerujú.Ide však aby toto „natiahnutie kože“ bolo správne nie príliš veľa ani slabo preto si pred aplikovaním tejpu na danú partiu  vyhľadajte inštruktážne video.

Ktoré partie sa najčastejšie tejpujú ?

Najčastejšie sa tejpujú horné a dolné končatiny čo zahŕňa kĺby ramien , kolená, svaly chrbta najmä spodný chrbát. Takéto nalepovanie tejpov je špecifická záležitosť , ľahké natiahnutia svalov si ludia zatejpujú i sami , tejpovanie kĺbov je však trošku náročnejšie na znalosti a vždy je lepšie ak tejpy lepí fyziopterapeut ktorý má prax s týmto spôsobom liečby.

Najťažšie sa pásky lepia na členok resp proti podvrtnutie členku , zložité môže byť i fixovanie kolien, ramien. Naopak dobre sa pásky nalepujú na chrbát,  biceps zaleží na type zranenia. Pozrite si in inštruktážne videá „ako zalepiť bolesť“:

Kedy použiť tejpy ? :

Takéto pásky môžete využiť na regeneráciu svalov napríklad ak si natiahnete sval , alebo ak máte presilené svaly. Fyzioterapeuti používajú tejpy na natrhnuté svaly , ich lepenie však v tomto prípade musí vykonávať odborník aby ste si nenarobili viac škody ako úžitku.

Ďalej tejpy sú skvelé na odľahčenie kĺbov a ich fixovanie ako už bolo napísané sú vhodné ako prevencia proti podvrtnutiam a ďalším úrazom.Sú tiež odporúčané ako rehabilitačná pomôcka pri liečbe zranení.

Môže tejp uškodiť ?

Áno môže , pri zlom (nevedomom) používaní a bez znalosti anatómie , miesto potlačenia bolesti si spôsobíte ešte väčšiu bolesť. Dobrým ukazateľom správneho nalepenia pásky je ústup bolesti.

Tu kúpite tejpovacie pásky: 

Základnú tejpovaciu pásku za rozumnú cenu 5.50 euro kúpite napríklad tu Zarucene.sk

A tiež si môžete vybrať z viac ako 10 druhov tejpovacích pások za dobrú cenu na Insportline.sk

Ak sa vám tejpovanie osvedčí môžete si kúpiť pásky i do zásoby alebo pre svojich blízkych. Jedna 5 metrová rolka pásky vydrží  2-3 väčšie tejpovania.

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

7 + = trinásť