Moje skúsenosti s Kalifornskými dážďovkami

Hodnotenie článku

Volám sa Ivan a tu sú moje skúsenosti s kalifornskými dáždovkami (eisenia fetida) , dobe tvorby článku ich chovám cca 2 roky  a tak už viem čo funguje a čo dobré nieje ak začínate chovom nájdete tu info ktoré vám pomôže vo výrobe vermikompostu alebo  rýchlemu množeniu.

Môj začiatok – chov vo vedre v domácnosti

Na začiatok som obdržal chovnú sadu červíkov cena bola okol 25€ aj s tromi vedrami .. ktoré sa dajú do seba zasúvať spodna časť je na odvod vody ďaždovkového čaju

stredná časť je na chov daždoviek a dávanie potravín ktoré žížalky premieňajú na vermikompost.Zo začiatku cieľ bol namnožiť ich čo najviac  viac daždoviek = zvládne viac materiálu.

Aktualizácia 2021-súčastnosť : Skúsili sme s Katkou založiť ďalšie kompostéri  máme celkovo 3 a budeme rozširovať  kúpiť kalifornské ďažďovky môžete na jej stránkach zarucene.sk. Predávané množstvo je 3x tolko ako kupoval ja, viac ako na velkosti násady kalifornských ďaždoviek záleží na prostredí kompostéru do ktorého ich vložíte, v dobrom sa rozmnožia rýchlo.

Limity nie všetko ide tak ako sa všade píše:

Objavili sa prvé limity zahádzať vedro odpadkami nebol problém príliš vela odpadu daždovkám škodil a jedno priemerné vedro nestíha premeniť všetok rastlinný odpad z kuchyne , ani polovicu iba niečo málo pár šupiek kúsok jablčka. Treba viac priestoru.

Kalifornské dažďovky nesmrdia

Ano toto je naozaj pravda , samotné dažďovky a ich vermikompost nejako nemajú výrazný pach a nieje ich cítiť. Pravda to je pokým to nepreženete s príkrmom tak ale kto vie či tam hodiť jedno hnilé jablko alebo dve ..ak to preženete ovocie začne hnit kvasiť plesnivieť a to už je cítiť. Navyše začne byť všetko bažinato mokré a to sa nepáči ani samotným červíčkom.

Ach tie mušky.. 

100% sa začnú množiť vinné mušky ktoré boli dôvodom prečo som vypratal kompostérik preč z domu do pivnice. Tie mužky milujú hnilobu a o tej kompostér naozaj je  lebo ani daždovky neobkusujú to ovocie čo tam dám ale čakajú až hniloba doslova skvapalí oni to potom spracujú. Nuž a mušky sa tam množia dá sa použiť pasca na mušky z CD obalu nefungovalo to  mušky sa lapli do pasce no dalšie keď som otvoril kompostér vyletel celý roj. Kamarát mi odporučil novú potravu prikryť zeminou , Už boli v pivnici nebolo treba to skúšať.

  • Rozhodol som sa že ich dám do veľkého kompostéru ale predtým ich namnožím.

Množenie kalifornských dážďoviek

Pretože v tých vedrách počet dážďoviek stagnoval tak som sa rozhodol ich rozdeliť jednoducho som dal Ďaľšie vedrom kde som dal polovicu aby mali viac priestoru dal som ich do väčšieho vedra daj trochu hliny kartónov ten sa je na množenie ďažďoviek 100%tný, dal som im nejaký odpad na spracovanie.

Výsledky boli však zlé tak jednoducho to nešlo,počet ďaždoviek stagnoval, bolo to spôsobené tým že boli v uzatvorenom priestore vedra sa tvorila voda robila bažinu to červíkom  absolútne nevyhovovalo a len prežívali ,to čo ostalo som dal do veľkého vermikompostéru. Pri tomto postupe som naučil čo dáždovky majú radi tu a podporuje ich množenie:

  •  Kartónové kúsky sú TOP daždovky ich oblubujú kartón navlhne je to dobré jedlo a to ich pritiahne spolu sa potom nmožia kladú vajíčka kokony.
  • Slama funguje dobre ak pokryje povrch udržuje vlhké a výživné prostredie a pomáha dvihnúť teplotu ak je treba, v lete zas slama nieje zas tak treba.
  • Zelený odpad , to sú listy alebo listy zo zeleniny je o trochu lepší ako ovocí , odporúčam však kombináciu.
  • Priestor väčší priestor je lepšie no netreba zabúdať že v príliš veľkom priestore by sa malý počet dažďoviek mohol „stratiť“ tj že sa rozlezú po kompostéri a množenie sa spomalí.
  • Správna teplota  kalifornské dáždovky žijú od 10°C do 30°C to sú však extrémy vyhovuje im 15-20 stupňov.
  • Vlhkosť musí byť ale vodnatý substrát už je nevhodný. Primerané vlhké prostredie v celom kompostéri je klúčové, suchým alebo vodnatým bažinám sa dážďovky vyhybajú tým sa zmenšuje životná plocha  a apodobne.
  • Počet  viac je lepšie je to už spomenuté v bode „priestor“ množenie je rýchle, kalifornské dážďovky dokážu rozmnožiť  za 2-3 týždne na  dvojnásobný počet , nižšie v odseku veľký kompostéri to popíšem skúsenosti.


Veľký vermikopostér = Úspech

Rozhodol som sa že skúsim rozmnožit kalifornské daždovky tak že im spravím „veľký vermikompostér“ zohnal som veľkú „paletovú debnu“ na spodok som dal geotextíliu a na ňu som položil dosky tie sú tam preto že hránia geotextílu pred poškodením napríklad hnoj,kompost prehadzujete vidlami tak geotextíliu roztrnete, igelit a pod nedávajte neprepúšta vodu  spodok kompostéra by bol príliš vlhký.

Stanovisko som zvolil pod stromom (marhuľou) pretože prebytočná voda – daždovkový čaj stečie z kompostéra priamo pod strom a ten by mal mať väčšiu úrodu marhuľa je mladá tažko porovnať no skúsenosti ostatný ma presvedčili že je to takto dobre.

Na začiatok som ho naložil hlinou trávou a preniesol som starý kompost na dva rady tj cca 30cm.Spravil som násadu kalifornských červíkov. Násada to bola skromná pretože som ju zobral z vedra ktoré nemalo odvodnovanie a daždovkám sa nedarilo počet dažďoviek bol 50 čiže nič moc na tak veľký kompostér pretom som ho ani viac neplnil.

Sporadicky som pridával zvyšky z domácnosti a začal som pozorovať že sa sem tam objavujú dáždovky za 4 mesiace sa rozmnožili naozaj zdatne neskúšal som ich nejako počítať ale je ich veľa. Za týždeň padne odpad na o 10cm aj viac takže v kalifornské dážďovky zvládnu už všetok odpad z domácnosti a okolia napríklad pokosenú trávu.

Opät pomohol kartón dobre drží vlhkosti dážďovky sa v ňom množia.V kombinácii s rastlinným odpadom je TOP.

Pozor na trávu ! pokosíte trávu a tú dáte do kompostéru ,pokosená tráva je dobré krmivo pre dáždovky ale pozor ak jej je veľa tak začne vytvárať vysoké teplo nad 30°C dážďovky hynú alebo lepšom prípade ujdú preč , tráva a slama sú dobré na zimu.

Veľký kompostér s kalifornskými ďažďovkami je bez údržbový dokonca aj po suchom lete a jeseni tj 3 mesiace poriadne nepršalo je kompost správne vlhký. Samozrejme vlahu do kompostéru som dosiahol prikladaním napríklad hnilého ovocia,trávy a dalšieho matrošu.

Hluché miesta  sa vytvárajú ak do kompostéru vložíte zelinu tá zaberá veľký objem ktorý  rýchlo uschne a je medzi nim veľa vzduchu dažďovky tam nejdú..Nieje to kritické ale tak je dobré na to potom nasypať hnilé ovocie, takéto hluché miesto chcem pred zimou odstrániť.

Predaj a cena kalifornských dážďoviek

Cena sa pohybuje 100g – 10€  sú dostupné 200g,500g,1000g balenia. Pre malé kompostéry stačí investícia do 30€  pre väčšší kompostér doporučujem 500g dážďoviek pretože majú “ rýchly štart“ rýchlejšie množia jedia a vyrabajú vermi hnojivo. Naopak ak máte malý kompostér stačí investícia 10€.

Referenčné ceny:

Kedy ako a kde ich kúpite ?

Ak objednávate cez internet tak kalifornské dážďovky kupujte na jar,leto,jeseň ale  nie cez zimu vtedy mrzne a hrozí že vám červy uhynú aj keď ich chcete do temperovanej domácnosti zvoľte radšej osobný odber pamätajte že kalifornské červy (eisenia fetida)  prežijú v teplote 10°C do 30°C. (V kompostéri samozrejme zimu prežijú ide len o teplotu čo sa týka transportu)

Predtým než kúpite je dobré mať už kompostér založený hlavne ak jedná o väčšie množstvo dážďoviek .


Osobne odporúčam vonku kúpiť a nasadiť dážďovky na jar niekedy v polovici apríla ak sa jedná o vonkajší väčší kompostér to je taký dobrý skorý začiatok. Inak môžete ich nasadiť počas ostatných mesiacov celého leta a jesene (zaleží na počasí nesmie mrznúť a treba mať už zdatný základ kompostu), pracujú rýchle po štarte je vidieť výsledky každý týždeň.

Čo vám prinesú ?

Vermikompost je 100% biologické „hnojivo“ ktoré vylučujú kalifornské dážďovky i iné dážďovky.Je bohatý na výživné látky ktoré potrebujú rastliny k životu rastu , zvyšuje úrodu zdravie rastlín.Vermikomposť je považovaný za silné biohnojivo ktoré si môžete vytvoriť z odpadu.

Rýchlejšie spracovanie odpadu  šetrí miesto v kompostéri , môžete sa tak zbavovať odpadov rýchlejšie a veľmi efektívne

Nástraha pre rybárov , ryby na nich berú „ako šialené“ , ak si chcete užiť zábanú rybačku plnú záberov kalifornské žížalú sú skvelá nástraha. Chutia malým i veľkým rybám.

2 Komentáre on Moje skúsenosti s Kalifornskými dážďovkami

  1. podobne tiež chovám dážďovky

Poslať komentár

Your email address will not be published.

× 7 = šesťdesiat tri