Seborea – seboroická dermatitída, príčina, liečba, príznaky

Seborea – seboroická dermatitída, príčina, liečba, príznaky
3 (60%) 4 votes

Seboreou alebo inak nazývanou seboroickou dermatitídou trpí čoraz viac nielen dospelých ale aj detí. Ide o časté zápalové ochorenie kože, ktorého sa u každého jedinca prejavuje inak. Seborea je chronické, recidivujúce, neinfekčné kožné ochorenie. Postihuje oblasti bohaté na mazové žľazy a kožné záhyby.

Seborea ( anglicky seborrhoeic dermatitis ) najčastejšie postihuje mazové žľazy bohaté v oblasti tváre, kapilícia a hrudníka, ale nie je seborea sprevádzaná nadmernou produkciou kožného mazu. Seboroická dermatitída je zapríčinená poruchou rovnováhy medzi týmito komenzálnymi mikroorganizmami a ich hostiteľom.

 


Príčina vzniku seborey

Príčiny vzniku seborey sú rôzne. Môže ísť o genetické faktory, zvýšenú hladinu mužských hormónov, stres, neurologické poruchy, poruchy zažívacieho traktu, klimatické zmeny, nadbytok  vitamínu A či nedostatok vitamínov skupiny B a tiež osídlenie kožného povrchu lipofilnou kvasinkou Malassezia.

Kedy vzniká seborea

Seboroická dermatitída postihuje nanešťastie už aj novorodeniatka, jej prejavy sa začínajú už v 1. – 3. týždni po narodení. Na temene hlavičky novorodenca sa postupne začnú vytvárať hrubé nánosy mastných šupín, pod ktorými je začervenaná lesklá spodina. V priebehu niekoľkých týždňov môže seborea ustúpiť, alebo sa rozšíri do kožných záhybov na tele, kde vytvára zapálené fľaky z nánosov nažltlých šupín.

Seborea sa prejavuje aj v období puberty a môže trvať až do dospelosti.

  Seboreoickú dermatitídu vylieči: 

  • babe-dieta-sampon-na-seborea1BABE  Jemný šampón odporúčaný pre starostlivosť o dojčatá trpiace mliečnou chrastou (seborea)
  • Aplikujte malé množstvo na pokožku hlavy a vlasy a jemne masírujte.
  • Zloženie šampónu pôsobí priamo na príšinu vzniku mliečnej chrasty (seborea).

Pozrieť v obchode

Kde môže seborea vznikať:

koža ovlasenej časti hlavy

vlasová hranica a čelo

ryhy spájajúce nos s perami

krídla a koreň nosa

obočie

mihalnice

koža za ušnicami

vonkajší zvukovod

koža nad prsnou kosťou

medzi lopatkami.

Príznaky seborey:

Príznaky seborey sú napríklad svrbenie, šúpanie, zápal a niekedy sa môžu objaviť pupienky a trhlinky, či vypadávanie vlasov. Seboreu častokrát vnímame ako lupiny, ktoré sú veľmi nepríjemné, najmä ak nimi trpíme vo väčšom množstve.

Liečba seboroickej dermatitídy

Pri liečbe seborey, ktorá postihuje najmä vlasovú pokožku hlavy, hneď ako prvé siahame po šampónoch proti lupinám, ktoré síce neliečia seboreu, ale pomáhajú iba odstraňovať  odumreté bunky, zvlhčovať pokožku, alebo siahame po hydratujúcich krémoch. Na krátky čas nám síce môžu pomôcť, ale príčinu seborey to neodstráni.

Na liečbu seborey sa odporúčajú aj lokálne preparáty, alebo užívané lieky. Prevažujú preparáty s obsahom antimykotík, zinkpyritiónu, síry, látok zmäkčujúcich kožný povrch a podobne. Niekedy postačia už aj spomenuté kozmetické prípravky určené na starostlivosť o mastnú a zmiešanú pleť, o mastné vlasy a lupiny vo vlasoch, ktoré majú aj preventívny účinok. No najlepšie je vyhľadať lekársku pomoc – kožného lekára. Prípravky na ošetrenie nesmú byť nijak dráždiace, pretože môžu ešte zhoršiť priebeh seboroickej dermatitídy. Treba používať veľmi šetrné prípravky či už na vlasy alebo na iných miestach, kde vzniká seborea.

Vhodnou prevenciu je pri seboroickej dermatitíde je pobyt na slnku, pretože UV svetlo blokuje rast tejto kvasinky. Taktiež je vhodné zotrvávať v prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu či pobyt na čerstvom vzduchu.  Základným predpokladom je samozrejme úplné zlikvidovanie primárnej kvasinkovej infekcie. Zväčša seborea ustúpi v lete a v zime sa zhoršuje, preto je vhodný pobyt na slniečku. No pozor, všetkého veľa škodí, pretože príliš dlhý pobyt  na slnku vlasy zbytočne vysúša.

Ak trpia seboreou dojčatá, ktorá ešte nie je vo veľkom štádiu, postačí, ak mu hlavičku ošetríte detským olejom a jemne vyčesiete odumretú kožičku. Alebo používame pre nich vhodné géliky, ktoré zbytočne vlasovú pokožku nezaťažujú.

seborea u detiSeborea u detí

 Choroba sa o niečo častejšie vyskytuje u jedincov mužského pohlavia a to aj v detskom veku. Seboroická dermatitída sa nachádza predovšetkým v kapilíciu, axilách, oblasti umbiliku a kožných riasach v plienkovej oblasti. Jej prejavy sa objavujú zvyčajne už v prvých mesiacoch života. Na veľmi mierne zapálenej kožičke sa tvoria veľké mastné šupiny žltohnedej farby, môže byť prítomné aj mokvanie a tvorba krúst. Zväčša u dojčiat seboroická dermatitída spontánne ustúpi. Len veľmi zriedkavo sa seborea môže ďalej prejaviť hnačkami, rekurentnými infekciami a lymfadenopatiou.

Nezabúdajme, že vo veľkej miere ovplyvňuje seboreu aj naša strava, Treba prijímať dostatok tekutín, aby pokožka bola stále hydratovaná, prijímať dostatok ovocia, zeleniny a vyhýbať sa rafinovaným cukrom, rôznym fastfoodom, vysmážaným a iným nezdravým jedlám.

Zdroj:

 http://www.slovenskypacient.sk/clanok/841/seboroicka-dermatitida

http://www.eotazky.sk/seboroicka-dermatitida

Poslať komentár

Your email address will not be published.

štyri − 1 =