Repelenté rastliny proti komárom a inému hmyzu

Repelenté rastliny proti komárom a inému hmyzu
4 (80%) 1 vote

Teplý letný čas so sebou prináša mnohé radosti, ale aj starosti. Krásny čas vonku na grilovačke a party dokážu dokonale znepríjemniť komáre, ktorých útoky sú otravné a neskôr svrbia. Proti nim používame najrôznejšie prípravky, spreje, masti, gély,lapače hmyzu. No existuje celá škála rastlinných repelentov, ktoré odpudzujú komáre a navyše majú okrasný charakter.

Bazalka je skvelá okrem ochutenia jedál a šalátov do okna, dalšie účinky bazalkykde svojou arómou odpudzuje hmyz. Sú to vlastne éterické oleje ktorými je nasýtená preto ak  za teplej noci chcete lepší spánok do otvoreného okna umiestnite bazalku.

Okrem repelentných účinkov má konzumovanie bazalky blahodárny vplyv na ľudský organizmus

 

 

vratic proti komaromVratič a cesnak patria medzi osvedčených pomocníkov pri odpudzovaní komárov či iného hmyzu. Funguje takmer stopercentne, len jeho zápach nemôžeme označiť za práve príťažlivý. Preto je lepšie túto rastlinu, ktorú si natrháte pozdĺž ciest, umiestniť skôr pred dom alebo do predsiene či na verandu.

Podobné účinky má aj s cesnak z ktorého si môžete doma vyrobiť aj veľmi účinný telový repelent. Je však pomerne agresívný, pretože niekedy može podráždiť pokožku, je lepšie, ak ho doma využijete proti hmyzu v podobe zavesených zväzkoch niekde na verande.

 

Šalvia má výborné lekárske účinky a tiež odpudzuje hmyz a navyše šalvia proti komarom hmyzu repelentslúži včelkám na získavanie peľu. Rozvešajte jej vňať okolo okien a vyhnete sa nepríjemným štípancom od komárov.

 

 

askamitnica učinky proti hmyzuAksamietnice sa oknách v črepníkoch už niekoľko generácií nepestujú len pre ich krásne kvety, ale aj pre silnú arómu, ktorá odpudzuje hmyz.

 

 

 

nechtik lekársky repelentNechtík lekársky vytrvalá jednoročná rastlina je skvelou voľbou na odpudzovanie komárov a má jedinečnú vôňu.

Kvety nechtíku sú veľmi pekné, skúste si ich zasadiť okolo celého domu a komáre už neuvidíte znižuje plošný výskyt komárov.Veľmi dobre sa rozmnožuje a chráni cibuľu pred hádaťkom. Viz: vzájomná pomoc rastlín.

 

 

Pod orechom je dobre  proti komárom účinne pôsobia orechové listy, všade tam kde je orech niesú komáre. Jedinou nevýhodou je, že orech rastie desaťročia, avšak v lete poskytne príjemný chládok , ochranu proti komárom a na jeseň dodá zásobu zdravých orechov , ktoré sú skvelá výživa pre všetky skupiny obyvateľstva.  


orech vlašský proti komárom učinky

 

Mäta a medovka ich vôna odpudzuje komárov okrem toho z voňavých listov týchto rastlín sú veľmi dobré čaje ktoré prospievajú zdraviu.

muškaty na okneĎalšie rastliny ktoré odpudzujú komáre spolu iným hmyzom a môžeme ich pestovať na okne  či balkóne : mäta, eukalyptus, pažítka, muškáty, levanduľa. Pod oknom v záhrade vysaďte levanduľu, rebríček, vratič alebo cibuľu či cesnak.

 

Éterické oleje obsiahnuté v týchto rastlinách, majú tiež preukázateľne antiseptické účinky. Je vhodné ich použiť pri bodnutí hmyzom.

 

Repelent z rozkrojeného citrónu skúste si potrieť pokožku, ktorú nemáte krytou odevom, rozkrojeným citrónom a uvidíte, či sa vám bude bodavý hmyz vyhýbať oblúkom. Cez noc sa vám podarí udržať ďalej od otvoreného okna jednoduchý repelent: do rozkrojeného citróna zapichnite klinček a ponechajte si ho na tanieriku vo vašej blízkosti.

repelent cintron rozkrojeny

Sieťky na okná proti komárom sú dobrá voľba ak chcete prežiť v lete pokojný spánok bez rušiaceho hmyzu.Spolu s rastlinami ktoré odpudzujú hmyz tvoria vynikajúcu ochranu pred štípancami.

 

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Tieto rastlinky poviedia navždy “zbohom” komárom, muškám a iným nežiadúcim druhom hmyzu v domácnosti
  2. Tieto rastlinky poviedia navždy „zbohom“ komárom, muškám a iným druhom hmyzu v domácnosti - Přírodní léky

Poslať komentár

Your email address will not be published.

9 − = dve