Ako sa brániť proti kliešťom ? Recepty repelentné rastliny

Hodnotenie článku

Lukáško dostal  na záhrade kliešta  , v článku nájdete repelentné rastliny  ktoré ich odháňajú.

2 ročný chlapček cupital susedovou záhradou ktorá nieje obrobená (sused má už svoje roky a strará sa len o časť zahrady) potom sme mu zistili že na nožičke má klieštara  , som z toho  trochu nesvoja že už aj blízko domova sa dostal tento nepríjemný cudzopasník , pritom  bývame v dosť zastavanej oblasti bez lesov kde sú iba trávniky a záhrady tak budeme sa musieť chrániť aj u nás doma:

Tu sú dobré tipy ako bojovať s kliešťmi v záhradách a teraz  popíše čo učinkuje proti kliešťom aby nás nechali napokoji ,skúsenosti sú zbierané od poľovníkov ,rybárov myslím že majú dobré skúsenosti. Tak tu je zoznam zbraní proti kliešťom :

Levanduľa :

Ľevanduľa kliešťarom nevonia  preto sa tejto vômi radšej vyhybajú, výhodou je že ľevandula odpudzuje aj komáre daľší hmyz.


Levaduľový olej vám spríjemní každú masáž, zregeneruje telo, upokojí svalové a nervove napätie. Má tiež protizápalové účinky a používa sa pri liečbe ekzémov a plesní.

Recepty na repelent proti klieštom s rozmarínom:

Odporúča sa rozotrieť 2-4 kvapky v dlaniach a ľahko potrieť nechránené miesta. Ošetrenie levanduľou je potrebné v priebehu pobytu v prírode niekoľkokrát opakovať, pretože éterický olej sa rýchlo odparuje.

hrsť sušenej levanduľovej vňate
hrsť rozmarínu
1 lyžicu bieleho vínneho octu
sklenenú alebo pastovú fľašu s rozprašovačom
V kanvici zvaríme liter vody, odstavíme a prisypeme hrsť levanduľovej vňate a hrsť rozmarínu. Necháme lúhovať až do vychladnutia nálevu. Scedíme a pridáme asi lyžicu vínneho octu. Repelent skladujeme v chladničke. Môžeme ho použiť nielen na seba, ale aj na ochranu domácich maznáčikov.

Rozmarín:

Rozmarín je daľší prirodný odpudzovač klieštov ,má charakteristickú výraznú vôňu  ktorá trvá dlho tá pôsobí ako repelent proti kliešťom.

Má dezinfekčné a antiseptické účinky .
Zlepšuje cievny systém , zlepšuje prekrvenie všetkých častí tela vrátane mozgu , zlepšuje pamäť uľahčuje sústredenie  je to fakt z čínskej tradičnej medicíny.Rastlinka zlepšuje tiež trávenie chuť do je
o je vhodný aj ako korenie k mäsu .Viac info o účinkoch rozmarínu.

 

Recepty na repelent proti klieštom s rozmarínom:

Rozmarín+vinny ocot : Na výrobu repelentu budete potrebovať :rozmarín ktorí si vypestuje v záhrade alebo kúpite v obchode ako ochutenie jedla ,1 liter vody + lyžica vinného octu , dajte variť keď dosiahne bod varu odstavte a pridajte rozmarín , nechajte lúhovať kým voda nevychladne potom pridajte lyžicu vinného octu. Nalejte do sprejovej flaštičky a dajte do chladničky kde dlho vydrží.

Rozmarín + eterické zložky:  Pred výletom do prírody si dobre nastriekajte telo i oblečenie, prípravok odpudzuje komáre i kliešte. Asi po dvoch hodinách jeho účinnosť klesá, preto je možné jeho aplikáciu zopakovať.

  • dve vetvičky čerstvého rozmarínu (prípadne dve polievkové lyžice sušeného rozmarínu) vylúhujte v o vode = dlhšie znamená silnejší odvar
  • Pridajte éterické oleje – čajovník, citrónová tráva, levanduľa, eukalyptus, klinček (nemusíte použiť všetky spomenuté)
  • prázdnu nádobku s rozprašovačom do ktorého lúh nalejte môžete postriekať veci ,odhalené časti tela len opakujte každe 2 hodiny.  Zdroj receptu

 

 

Daľšie prírodné repelenty a iné repelenty proti kliešťom

Príjemné a výrazné vône odpudzujú kliešte , ak si doma robíte alebo kupujete repelent je dobré ak obsahuje niektorú z týchto rastlín.

 

Geraniový olej niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú, že silice z pakostu  sú efektívnym odpudzovačom kliešťou. V štúdii skúmali 10 rôznych chemotypov geranínového esenciálneho oleja a zistila, že sú dosť účinné ako repelent. Geraniový éterický olej je bezpečný na použitie pre deti.

Peppermintový recept tiež odpudzuje kliešte a blchy. V rozprašovacej fľaši zmiešajte 2 šálky vody a 20 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej. Striekajte na oblečenie, domáce zvieratá a okolo trávnika, aby ste udržali kliešte preč od vášho domu.Môžete rozdrviť niekoľko pepermintov a posypať po celom trávniku.

Eterický repelent: Na výrobu repelentu proti kliešťom môžeme použiť eukalyptový, levanduľový alebo citronelový 100% éterický olej. 10 kvapiek niektorého z olejčekov nakvapkáme do 100ml  slnečnicového paneského oleja. Nanášame na zápästie, krk a členky.

Prírodný repelentný recept
Jedná sa o bezpečný, prirodzený odpudzujúci kliešte repelent pre ľudí ktorý je vyrobený z éterických olejov. .

20 kvapiek esenciálneho oleja z ruže Geranium
5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
5 kvapiek Citronella alebo citrónového oleja
4lyžičky tekutého alkoholu, čarodejnice, vodky, jablčného jablčného octu alebo destilovanej vody
Nadobu s rozprašovačom
Návod na použitie

Pridajte všetky prísady do rozprašovaciej fľaše a nastriekajte sa aj na telo aj obliečenie pred odchodom von. Pred použitím pretrepte.

 

Overené kombinácie rastlín pre odpudzenie kliešťov: 

  • Levanduľa + citrónová tráva
  • Rozmarín + vinný ocot
  • Levandula + rozmarín
  • Pepemint + mäta
  • Geranium + Citronová tráva + lieh

Byliny proti kliešťom: fenikel,medovka,bazalka ,vratič obyčajný

Máte skúsenosti alebo poznáte dobrý recept? pridajte ho do komentáru ďakujem.

2 Komentáre on Ako sa brániť proti kliešťom ? Recepty repelentné rastliny

  1. Páči sa mi tvoj štýl. Dobrá práca!

  2. Zistil som, že váš článok je zaujímavý na prečítanie.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

dve × = 2