Ako sa brániť proti kliešťom ? Recepty repelentné rastliny

Hodnotenie článku

Lukáško dostal  na záhrade kliešta  , v článku nájdete repelentné rastliny  ktoré ich odháňajú.


2 ročný chlapček cupital susedovou záhradou ktorá nieje obrobená (sused má už svoje roky a strará sa len o časť zahrady) potom sme mu zistili že na nožičke má klieštara  , som z toho  trochu nesvoja že už aj blízko domova sa dostal tento nepríjemný cudzopasník , pritom  bývame v dosť zastavanej oblasti bez lesov kde sú iba trávniky a záhrady tak budeme sa musieť chrániť aj u nás doma:

Tu sú dobré tipy ako bojovať s kliešťmi v záhradách a teraz  popíše čo učinkuje proti kliešťom aby nás nechali napokoji ,skúsenosti sú zbierané od poľovníkov ,rybárov myslím že majú dobré skúsenosti. Tak tu je zoznam zbraní proti kliešťom :

Levanduľa :

Ľevanduľa kliešťarom nevonia  preto sa tejto vômi radšej vyhybajú, výhodou je že ľevandula odpudzuje aj komáre daľší hmyz.

Levaduľový olej vám spríjemní každú masáž, zregeneruje telo, upokojí svalové a nervove napätie. Má tiež protizápalové účinky a používa sa pri liečbe ekzémov a plesní.

Recepty na repelent proti klieštom s rozmarínom:

Odporúča sa rozotrieť 2-4 kvapky v dlaniach a ľahko potrieť nechránené miesta. Ošetrenie levanduľou je potrebné v priebehu pobytu v prírode niekoľkokrát opakovať, pretože éterický olej sa rýchlo odparuje.

hrsť sušenej levanduľovej vňate
hrsť rozmarínu
1 lyžicu bieleho vínneho octu
sklenenú alebo pastovú fľašu s rozprašovačom
V kanvici zvaríme liter vody, odstavíme a prisypeme hrsť levanduľovej vňate a hrsť rozmarínu. Necháme lúhovať až do vychladnutia nálevu. Scedíme a pridáme asi lyžicu vínneho octu. Repelent skladujeme v chladničke. Môžeme ho použiť nielen na seba, ale aj na ochranu domácich maznáčikov.

Rozmarín:

Rozmarín je daľší prirodný odpudzovač klieštov ,má charakteristickú výraznú vôňu  ktorá trvá dlho tá pôsobí ako repelent proti kliešťom.

Má dezinfekčné a antiseptické účinky .
Zlepšuje cievny systém , zlepšuje prekrvenie všetkých častí tela vrátane mozgu , zlepšuje pamäť uľahčuje sústredenie  je to fakt z čínskej tradičnej medicíny.Rastlinka zlepšuje tiež trávenie chuť do je
o je vhodný aj ako korenie k mäsu .Viac info o účinkoch rozmarínu.

 

Recepty na repelent proti klieštom s rozmarínom:

Rozmarín+vinny ocot : Na výrobu repelentu budete potrebovať :rozmarín ktorí si vypestuje v záhrade alebo kúpite v obchode ako ochutenie jedla ,1 liter vody + lyžica vinného octu , dajte variť keď dosiahne bod varu odstavte a pridajte rozmarín , nechajte lúhovať kým voda nevychladne potom pridajte lyžicu vinného octu. Nalejte do sprejovej flaštičky a dajte do chladničky kde dlho vydrží.

Rozmarín + eterické zložky:  Pred výletom do prírody si dobre nastriekajte telo i oblečenie, prípravok odpudzuje komáre i kliešte. Asi po dvoch hodinách jeho účinnosť klesá, preto je možné jeho aplikáciu zopakovať.

  • dve vetvičky čerstvého rozmarínu (prípadne dve polievkové lyžice sušeného rozmarínu) vylúhujte v o vode = dlhšie znamená silnejší odvar
  • Pridajte éterické oleje – čajovník, citrónová tráva, levanduľa, eukalyptus, klinček (nemusíte použiť všetky spomenuté)
  • prázdnu nádobku s rozprašovačom do ktorého lúh nalejte môžete postriekať veci ,odhalené časti tela len opakujte každe 2 hodiny.  Zdroj receptu

 

 

Daľšie prírodné repelenty a iné repelenty proti kliešťom

Príjemné a výrazné vône odpudzujú kliešte , ak si doma robíte alebo kupujete repelent je dobré ak obsahuje niektorú z týchto rastlín.

 

Geraniový olej niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú, že silice z pakostu  sú efektívnym odpudzovačom kliešťou. V štúdii skúmali 10 rôznych chemotypov geranínového esenciálneho oleja a zistila, že sú dosť účinné ako repelent. Geraniový éterický olej je bezpečný na použitie pre deti.

Peppermintový recept tiež odpudzuje kliešte a blchy. V rozprašovacej fľaši zmiešajte 2 šálky vody a 20 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej. Striekajte na oblečenie, domáce zvieratá a okolo trávnika, aby ste udržali kliešte preč od vášho domu.Môžete rozdrviť niekoľko pepermintov a posypať po celom trávniku.

Eterický repelent: Na výrobu repelentu proti kliešťom môžeme použiť eukalyptový, levanduľový alebo citronelový 100% éterický olej. 10 kvapiek niektorého z olejčekov nakvapkáme do 100ml  slnečnicového paneského oleja. Nanášame na zápästie, krk a členky.

Prírodný repelentný recept
Jedná sa o bezpečný, prirodzený odpudzujúci kliešte repelent pre ľudí ktorý je vyrobený z éterických olejov. .

20 kvapiek esenciálneho oleja z ruže Geranium
5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
5 kvapiek Citronella alebo citrónového oleja
4lyžičky tekutého alkoholu, čarodejnice, vodky, jablčného jablčného octu alebo destilovanej vody
Nadobu s rozprašovačom
Návod na použitie

Pridajte všetky prísady do rozprašovaciej fľaše a nastriekajte sa aj na telo aj obliečenie pred odchodom von. Pred použitím pretrepte.

 

Overené kombinácie rastlín pre odpudzenie kliešťov: 

  • Levanduľa + citrónová tráva
  • Rozmarín + vinný ocot
  • Levandula + rozmarín
  • Pepemint + mäta
  • Geranium + Citronová tráva + lieh

Byliny proti kliešťom: fenikel,medovka,bazalka ,vratič obyčajný

Máte skúsenosti alebo poznáte dobrý recept? pridajte ho do komentáru ďakujem.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

6 × jeden =