Rady na spríjemnenie života nielen v kuchyni

Hodnotenie článku

Ak si chcete spríjemniť svoj život nie len v kuchyni,ponúkam vám pár osvedčených rád.

Rada, aby olej pri smažení nezhnedol

Pri smažení olej rýchlo stráca svoju farbu a vplyvom vysokých teplôt potravín hnedne. Dobrou radou, je, že hneď ako zapnete sporák, dajte do panvice s olejom pár drevených špáratiek a po celú dobu smaženia bude olej krásne číry.

 

Ako rozoznať varené vajíčko od čerstvého


Ak sa vám pomýlili vajíčka a neviete, ktoré je varené a ktoré je surové, skúste s nim na tanieri pokrútiť. Ak sa vám vajíčko rýchlo krúti, je uvarené a naopak ak sa krúti úplne pomaly a krivo, vajíčko je surové.velkonočne vajcia

Sušenie mokrej obuvi

Častokrát sa stáva, že ak máme mokrú obuv, pokladáme ich pri radiátor, aby čím najskôr sa nám obuv vyschla. No nie je to dobrý nápad, pretože topánky môžu popraskať a stvrdnúť. Účinnou radou, ako správne sušiť topánky je, že do nich strčíte noviny, ktoré ste predom pokrčili a necháte sušiť pri izbovej teplote pár hodín. Noviny nasajú vlhkosť. Ak po pár hodinách budú ešte topánky stále mokré, postup zopakujte. Nakoniec nezabudnite topánky ošetriť krémom.

 

Ak sa vám retiazky zamotajú

Ak dlhšie retiazky nepoužívate a sa vám jedna o druhú zauzľovali, dobrou radou je, ak kvapnete troška obyčajného rastlinného oleja na úzol na retiazke. Potom už len chvíľku počkajte a uzlík ľahko rozmotáte.

 

Vŕzgajúce pánty – ako na ne

Účinným tipom ako sa zbaviť vŕzgania pántov je, že ich natriete vazelínou, no postačí aj lak na vlasy s ktorým ľahko nastriekate pánty. Stačí iba jemne nastriekať.

 

 Odstránenie nápisov od fixky alebo zvýrazňovača

Na materiály ako je linolea, keramika, porcelán, plasty, sklo aj kov pomôže sprejový dezodorant, ktorý nanesiete na postihnuté miesto a škvrna sama po chvíľke zmizne. Potom už len miesto opláchnete prúdom vody, alebo navlhčenou handričkou utriete postihnuté miesto dosucha. Takto môžete čistiť aj popísané CD či DVD a dátová vrstva sa vám nepoškodí.

Poškriabané DVD a CD.

Rady ste počúvali obľúbené CD alebo pozerali DVD avšak teraz je také doškriabané, že neustále seká? Skúste naniesť na CD alebo DVD troška zubnej pasty ( asi o veľkosti malého hrášku ) na jemnú navlhčenú handričku a jemno vyleštite. Potom opatrne utrite CD alebo DVD čistou vlhkou handričkou, nechajte usušiť  a potom počúvajte alebo pozerajte 🙂

Rada na vyčistenie drezu v kuchyni

Na vyčistenie drezu postačí, ak nasypete do neho sódu bicarbónu alebo kypriaci prášok do pečiva a zalejete octom. Táto zmes vám bude chvíľku bublať a krásne vyčistí mastnotu v odpade.

Aby biela záclona bielou bola

Ak namočíte záclony pred praním aspoň na dve hodiny pred praním do poriadne osolenej vody a následne ju potom vyperiete klasicky bežným spôsobom, vaše záclony budú krásne biele.

 

Aby prádlo dlho voňalo

Ak si aj vy prajete, aby ste vytiahli zo skrine krásne voňavé prádlo aj pár týždňov po vypraní, do menšej nádobky si dajte vatu a nalejte do nej troška aviváže. Aviváž sa vám siakne do vaty, aviváž sa vám nevyleje a vašu skriňu krásne prevonia.

 

Nepríjemná soľ na topánkach

Nepríjemná soľ na topánkach najmä v zime. Zbaviť sa jej môžete jednoducho. Stačí, ak soľ na topánkach rýchlo odstránite a utriete handričkou namočenou v octe. Potom topánky ošetrite krémom a zápach z octu zmizne.

 

Ako správne vyklopiť jogurt
Pre správne a rýchle vyklopenie jogurtu či smotany vám poradím ako na to: Nepoužívajte lyžicu na vyklopenie, ale odtrhnite viečko, obsah kelínku buď so smotanou alebo jogurtom otočte dnom hore a zapichnite do neho ostý nôž. Potom nôž vytiahnite a s kelínkom jemne buchnite. Celý obsah zostane vonku a v kelínku nič 🙂

pár užitočných rád

 Banánový koktejl na nespavosť

Ak sa vám nedá zaspať, trpíte nespavosťou, vyskúšajte banánový koktejl, ale nesmiete do neho dávať cukor. Pol hodinu pred spaním zjedzte 1 alebo dva banány a zapite to vlažným mliekom. Z týchto ingrediencií si môžete namiešať banánový koktejl.

Ako správne zatočiť s ramienkami, aby stále nepadali
Dobrou radou aby nepadali ramienka je, že na koniec každého ramienka navlečiete gumičku, ktorú ešte niekoľkokrát okolo nich obtočíte.

 

Ako správne vybrať triesku

Poznáte ten nepríjemný pocit, keď sa vám trieska zapichne do prsta, či na inú časť tela? Je to nepríjemné, najmä ak si ju pichnete niekde poriadne hlboko. Dobrou radou je, že ak kúsok mydla zvlhčíte vodou tak, aby mydlo zostalo mäkké a potom ho zmiešate so štipkou hnedého cukru, trieska aj sama vylezie. No je potrebné túto zmes dať na náplasť a nalepiť na postihnutého miesto. Najlepšie nechať pôsobiť cez noc a ráno, keď si dáte náplasť dole, trieska vylezie aj sama.

 

Alobal do mrazničky

Ak odmrazujete mrazničku, je dobré ju vymyť octovou vodou ( podobne ako aj chladničku ). Takéto vymývanie je dobré, aby pachy sa v mrazničke nedržali. Pre udržanie lepšieho chladu v mrazničke a zároveň aby ste aj pošetrili na spotrebe energií použite alobal, ktorý dáte – „vysteliete “ do šuplíkov v mrazničke. Šuplíky sa zbytočne nepokryjú námrazou.

 

Dobrá rada, aby paprika nepálila

Niektorý ľudia nemajú rady štipľavé, no ak sa vám stane, že máte chuť na papriku, ktorá je štipľavá a chcete jej “ pálčivosť “ zničiť, rozkrojte papriku na polovicu, dajte preč všetky semienka a vnútro starostlivo posoľte. Nechajte približne 1 hodinu pôsobiť a potom papriku opláchnite. Hotovo 🙂 papriku môžete konzumovať ako chcete.

aby paprika neštípala zabavicka.sk

Ako sa zbaviť výparov vo vašej kuchyni

pre zbavenie sa výparov vo vašej kuchyni mám dobrú radu: Na plotni chvíľku povarte vodu spolu s trochou octu a pridajte jednu kávovú lyžičku škorice.

Ako správne nastrúhať strúhadlo

Na nastrúhanie strúhadla mám pre vás dobrú radu. Stačí, ak do každej dierky na strúhadle strčíte klinček ( hrebíček ). Hrebíček musí byť takej veľkosti ako dierka na strúhadle, ktorú chcete nabrúsiť. A potom trošku buchnete kladivkom po hrebíčku. Keď všetky dierky takto spravíte, môžete sa presvedčiť, že strúhadlo bude ako nové 🙂

 

Ľahké šúpanie cesnaku

Pre ľahké čistenie cesnaku dajte strúčiky cesnaku na chvíľku do vriacej vody. Potom cesnak už veľmi ľahko očistíte jediným pohybom.

cesnak zabavicka.sk užitočné rady

Dobré rady na cibuľu:

-ak chcete dosiahnuť hnedú a chrumkavú cibuľku, predom ju posypte hladkou múkou a smažte

– aby cibuľa nezačala klíčiť, dajte ju do nádoby, kde sa skladuje a pridajte kúsok chleba

– na čistenie cibule používajte iba ostrý nôž, pretože pri tupom nože zbytočne tlačíte na cibuľu a vtedy sa zbytočne uvoľňujú nepríjemné štipľavé zložky, od ktorých vás zbytočne štípu oči

– aby očistená cibuľa vydržala vo vašej kuchyni aspoň 4 dni v chladničke čerstvá, miesta rezu cibule potrite maslom a následne cibuľu zabaľte do alobalu.

Ako zatočiť so zápachom v byte

Pripálené jedlo, či fajčiarka návšteva zanechávajú nevábne vône vo vašom byte. Zbaviť sa ich je ľahké. Stačí, ak handričku namočíte do octu a mávate ňou po byte. Po chvíľke bude po zápachu.

 

Pre žiarivý riad, alebo ako sa zbaviť pripálenín

Ak chcete, aby sa vám riad leskol, stačí, ak na vlhkú handričku nasypete trošky sódy bicarbóny a pripáleniny budete utierať. Za chvíľku je riad opäť čistý.

 

Čistenie radiátorov od prachu

Nepríjemný prach zbytočne spôsobuje nepríjemné alergické problémy. Prach sa snažíme utierať pokiaľ ho vidíme na poličkách, no aj na radiátoroch je veľa prachu. Ten ale ide ťažšie vyčistiť. Dobrou radou, je, že na vyčistenie prachu na radiátoroch použijete fén. Najskôr položíte pod radiátor, ktorý chcete vyčistiť noviny. Potom fén zapnite na maximum – najvyšší výkon a teplotu. Prach ľahúčko odfúknete a zostane na novinách. Mastné nečistoty sa zahrejú a ľahko idú dať dole, pokiaľ navlhčíte handričku vo vode s pracím práškom.

Aviváž na čistenie obrazovky -TV či monitoru

Ak vám často sadá prach na obrazovku, dajte si pár kvapiek na handričku a utrite s ňou želaný povrch.

Dobré rady so zubnou pastou
So zubnou pastou dokážete vyčistiť šperk či žehličku. Dokonca so zubnou pastou vyčistíte aj tenisky s gumovou časťou, na ktorú nanesiete zubnú pastu, starou zubnou kefkou a handričkou ich dobre vyčistíte. Taktiež so zubnou pastou vyčistíte aj rúž na košeli a odstránite otlačky po pohároch na nábytku. Zubná pasta dokáže vyliečiť aj hnisavú vyrážku.

zubná pasta nielen na čistenie šperkov

Ako účinne nalepiť samolepku, aby neskôr išla ľahko dole?

Ak sa bojíte dať nálepku na sklo, pretože viete, že pôjde ťažko dole, najskôr samolepku niekoľko krát odlepte a nelepte na oblečenie, ktoré máte momentálne na sebe. Samolepka na seba nachytá malé čiastočky látky a preto samolepkam keď ju budete chcieť odlepiť, pôjde ľahšie dole. Avšak drobné čiastočky na samolepke z oblečenia nijak neovplyvnia funkčnosť nálepky, že by lepila menej…

Zápach pri pečení ryby

Nepríjemného zápachu pri pečení ryby sa zbavíte, ak do pekáča pridáte jedno rozkrojené jablko. Rybka bude dokonca jemnejšia a chutnejšia.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

+ päť = 10