Prvé príznaky tehotenstva, ktoré každá žena prežíva inak

Hodnotenie článku

Prvé príznaky tehotenstva prežíva z nás každá inak. Niektoré ženy vedia že sú tehotné už v treťom týždni, no mám kamarátku, ktorá bývala neustále chorá a nevedela z čoho. Napokon sa zistilo,že bola už v piatom mesiaci tehotenstva. Aké sú teda najčastejšie príznaky tehotenstva?

Prvým takým najzákladnejším príznakom tehotenstva je vynechaná menštruácia. Ženy, ktoré mávajú pravidelný menštruačný cyklus a zrazu im v jeden mesiac nepríde menštruácia, tušia, že by mohla byť za tým gravidita. No ženy, ktoré mávajú nepravidelný menštruačný cyklus niekedy neodhadnú že sú tehotné, pretože je u nich normálne, keď im menštruácia mešká hoci aj dva týždne. Avšak treba podotknúť že ženy s pravidelnou menštruáciou ako aj nepravidelnou môžu mať menštruáciu i keď sú tehotné, ale takých žien je minimálne percento. Jemné krvácanie počas uhniezďovania vajíčka môže nasťa okolo 11 – 12 dňa po oplodnení. Príčinou je pravdepodobne uhniezďovanie oplodneného vajíčka do prekrvenej steny maternice. Tento proces začína zhruba 6 dní po oplodnení. Krvácanie je len veľmi slabé (drobné červené škvrny alebo ružovo – hnedastý výtok) a trvá deň – dva, no je dobré upozorniť na to svojho lekára.


 

Ak máte podozrenie že by ste mohli byť tehotná, vyskúšajte si tehotenský test, ktorý žiaľ nanešťastie nie vždy býva presný. Možno to niektoré maminky poznajú, ktoré sa snažia o bábätko, aj im mešká menštruácia a v domnení, že by mohli byť tehotné spravia si test, no žiaľ ten je negatívny. Prichádza sklamanie, obava, že zostanú neplodné. No v skutočnosti si možno iba test robili príliš skoro a preto sa zdalo, že test vyšiel negatívne. Tehotenské testy fungujú na princípe prítomnosti tehotenského hormónu hCG. Test vyjde pozitívny, ak je v moči hladina hormónu hCG dostatočne vysoká na to, aby ju test zaregistroval.

 

Ďalším príznakom tehotenstva je nutkanie na WC a s tým aj spojené časté močenie. Počas tehotenstva hladina telesných tekutín (napr. krvi) narastá, zvyšuje sa tvorbu moču v obličkách a následne jej vylučovanie močovým mechúrom. Takéto časté močenie môžete začať pociťovať asi po šiestich týždňoch prvého trimestra, no postupne tým, že bábätko rastie a tlačí na močový mechúr, budete pociťovať ešte častejšie, že potrebujete ísť cikať. Týmto nikoho nechcem zastrašovať, pretože mať dieťatko je ten najkrajší pocit.

tehotenstvo, matka, tehotna zena dieta

Troška nepríjemnejším príznakom v tehotenstve je nevoľnosť, zvracanie. Niektoré ženy majú to šťastie, že tehotenstvo prežívajú úplne “ v pohode „. I keď sem tam pocítia nejakú tú rannú nevoľnosť, no nedá sa to porovnať s mojou sestraničkou, ktorá bola veľmi chudunká a tým, že každý deň vracala a to, čo zjedla išlo hneď von, schudla ešte také 3 kilečká. No takéto stavy sú len dočasné. Zväčša ranné nevoľnosti po 3.mesiaci tehotenstva prejdú. Sestranička už má teraz odrodené, narodilo sa jej krásne a zdravé dievčatko a ako spomínala, stojí to za všetky jej nevoľnosti.

Cítite pachy? Ďalší príznak tehotenstva. Pamätám si, keď som bola ja tehotná. Nie som fajčiar, ale nikdy mi neprekážal dym z cigariet. No tentokrát, keďže otec je fajčiar i keď nikedy si nezapálil vo vnútri ale vždy pekne vonku na terase, v tehotenstve som sa musela terase vyhýbať, pretože zápach z cigariet som znášala veľmi zle.

Pri pravidelnej menštruácii ženám zvyknú „ rásť “ prsníky, sú akokeby naliate a doslova bolia. No takýto pocit je aj v tehotenstve. Naliate, zväčšujúce sa prsia bolia, a mi sme nútené nosiť podprsenku takmer celý deň, dokonca i večer a to všetko v dôsledku zvyšovania hladiny hormónov. Po prvom trimestri by mal tento problém ustúpiť.

 

Únava, spánok sú ďalším príznakom tehotenstva. Tehotné ženy sa skoro stále cítia unavene a chce sa im spať. Únava by mala prejsť po 3. simestri a pocit spánku už po druhom simestri. Mamičky nezabúdajte na to, že nemali by ste sa brániť takejto únave a troška sa šetriť, aby sa bábätko správne vyvíjalo, pretože keď ste vy v kľude, je aj Vaše bábätko v brušku. Netreba zdôrazňovať, že bábätko ešte počas pobytu v brušku je spojené s maminkou, preto by mu maminka mala dať všetku lásku a po psychickej stránke kľud a odpočinok.

 

Menštruačné kŕče taktiež patria k príznakom tehotenstva. I ja som ich zažívala a to som si myslela, že mi má prísť menštruácia, no na moje šťastné počudovanie som bola tehotná 🙂 Nejde síce o typický príznak v tehotenstve, avšak vyskytuje s au niektorích žien. Avšak pozor, ak problém pretrváva niekoľko dní, navštívte svojho lekára.

 

A takým posledným príznakom, že ste tehotná môžu byť zmeny nálad, ktoré sa striedajú a to všetko vplyvom hormónov. Žena môže byť podráždená, citlivá alebo plačlivá.

 

priznaky v tehotenstveExistuje určite viacero príznakov tehotenstva, každá žena prežíva inak svoje tehotenstvo, niektoré vedia hneď na začiatku, že sú tehotné, iné to zistia až neskôr, niektorým ženám býva neustále zle, iné ho prežívajú bez väčších komplikácií. No nezabúdajte na to, že niektoré príznaky ako je napríklad nevoľnosť po určitom čase zmizne, ako zmiznú napríklad aj kŕče v podbrušku a všetky tie ranné nevoľnosti, či zmeny nálad stoja za to. Veď zistíte každá sama 🙂 Dieťa je veľkým požehnaním a nezabúdajme sa o neho starať s láskou, ktorú nám aj ono určite oplatí.

 

 

Príčiny hnačky a recepty ako sa jej zbaviť

 

Repelenté rastliny proti komárom a inému hmyzu

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Cvičenie v tehotenstve | zabavicka.sk
  2. Zápcha v tehotenstve | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

× deväť = 72