Pripravte si doma prírodné produkty na tvár

Pripravte si doma prírodné produkty na tvár
4 (80%) 2 votes
Koža je najväčším orgánom nášho tela. Chráni nás pred stratou vody, pred zranením, pred infekciami a napomáha nám udržiavať telesnú teplotu. Venujme svojej pokožke dostatok starostlivosti pomoocu prírodných produktov na tvár, ktoré si můžete pripraviť aj u Vás doma.

Koža

Koža je zmyslový orgán, ktorý pozostáva z dvoch hlavných vrstiev:
epidermis – pokožka a dermis-koža.
Starostlivosť o kožu by mala byť pravidelná a dôkladná. Je dôležité, aby naša pokožka bola dostačujúco hydratovaná a premastená.

Ošetrenie pleti

K ošetreniu pleti tváre sa používajú prírodné masky podla typu pleti. Ďalej sa používajú pleťové vody,peelingy,naparovanie,oleje, krémy a iné metódy.

Masky na tvár sa nanášajú na vyčistenú pleť. Nesmie sa aplikovať na citlivé oblasti okolo očí. Podľa typu pleti stanovíme aj akú masku na pleť nanesieme.

MASKA PRE VŠETKY TYPY PLETI:

-zmiešame 10 g lúčneho medu a 0,5 dl mlieka. Trochu ohrejeme a pridáme 4 ČL pšeničnej hladkej múky. Aplikujeme vlažnú zmes na tvár a necháme pôsobiť 5-10 minút. Potom umyjeme vlažnou vodou.

-Jemne nastúhame a pomeleme čerstvú uhorku a kapustu a pridáme 1PL olivového oleja. Zmiešame a nanesieme na pleť. Po 20 minútach umyjeme vlažnou vodou.

 

SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ:

-maska na suchú pleť– Vyšľaháme žĺtka s 1 Pl medu a 1 ČL jemne mletého rozmarínu. Nanesieme na tvár  a necháme 15 minút pôsobiť. Umyjeme vlažnou vodou.

-maska na veľmi suchú pleť- zmiešame sladké mlieko a roztopené maslo a pravidelne aplikujeme na tvár.

-rozmixujeme marhule (môžeme použiť aj sušené, tie na 2 hodiny namočíme do vody) a pridáme k ním med. Nanesieme na tvár, necháme 20 minút pôsobiť a  zmyjeme vodou.

-polovicu banána roztlačíme vidličkou,pridáme trochu olivového,alebo mandlového oleja,aplikujeme na tvár a krk a necháme 15 minút pôsobiť.Umyjeme vlážnou
vodou.

-dve menšie čerstvé mrkvy nastrúhame do 1/2 šálky mlieka a necháme 1 hodinu odstáť. Získanú zmes aplikujeme na tvár. Po 10 minútach masku umyjeme vlažnou vodou.

ako mat peknu plet , ako sa zbavit akne

MASTNÁ PLEŤ:

-Uhorku a grep očistíme a rozmixujeme. Masku necháme 20 minút pôsobiť, potom ju umyjeme vlažnou vodou, do ktorej sme pridali trochu citrónovej šťavy.

-rozpustíme 4 ČL pivovarských kvasníc a túto zmes nanesieme na tvár a krk. Necháme 20 minút pôsobiť a umyjeme.


maska na mastnú a aknóznu pleťdo vlažného mlieka pridáme kúsok pivovarských kvasníc a vytvoríme jemnú zmes. Aplikujeme na tvár a necháme 20 minút pôsobiť. Umyjeme harmančekovým čajom.

-maska na rozšírené póry- zmiešame zomleté mandle a vodu, nanesieme na časti pleti, na ktorých máme rozšírené póry a po 20 minútach umyjeme vlažnou vodou.

-maska na mastnú pleť náchylnú k tvorbe čiernych bodiekpripravíme zmes z medu, ovsenej múky a bielku. Zmes nanesieme na tvár, jemne 10 minút masírujeme a umyjeme studenou vodou.

-maska z mrkvy na hnisavé vyrážky– mrkvu uvaríme a nakrájame na kolieska. Kolieska položíme na vyrážky, zakryjeme gázou a necháme cez noc pôsobiť.

-tonikum na mastnú pleť- kvet levandule uvaríme vo vode.(levandula podporuje hojenie rán, škrabancov a iné poškodenie kože.)
-tonikum na akné– zmiešame 3 PL rozmarínu a ibišteka lekárskeho, 2 %ČL šalvie a 5 ČL lipového kvetu. Zmes prelejeme 1l vody a dáme variť, ochladíme.
-skorocelový kúpeľ– do 1l vody dáme variť 50 g listov skorocelu. O 10 minút ho scedíme a šťavu z rastliny dobre vytlačíme. Odvar môžeme použiť do kúpeľa, na umývanie, alebo v podobe obkladov na uhrovitú pokožku.
zápar z levandule-do 1l vrelej vody dáme 60 g levandulových kvetov a necháme stáť, kým nevychladne. Používame ho na umývanie postihnutej pokožky proti akné.

ZMIEŠANÁ PLEŤ:

-zmiešame zomleté pšeničné klíčky alebo otruby s trochou teplého mlieka, sladkej smotany alebo žĺtkom. Necháme 30 minút pôsobiť a umyjeme nevareným mliekom.

 

STAROSTLIVOSŤ O TVÁR POČAS TEHOTENSTVA

Počas tehotenstva dochádza u ženy k zvýšeniu vylučovania hormónu estrogénu, a tým sa zníži vylučovanie mazových žliaz. Preto sa veľmi mastná pleť počas tehotenstva postupne normalizuje, zatiaľ čo normálna pleť preberá vlastnosti suchej pleti, preto by tehotné ženy mali dbať o starostlivosť pleti a celého tela.

-čistenie tváretvár čistíme harmančekovým a lipovým čajom, čajom z materiny dúšky, tymiánu alebo šalvie. Mydlá používame málo, lebo vysušujú pleť.

-výživné maskyzmiešame 1 ČL medu a mandlového oleja s celým žĺtkom. Aplikujeme na tvár a necháme 30 minút pôsobiť. Umyjeme vlažným harmančekovým čajom a nanesieme výživný krém.

-zmiešame 1 ČL medu a sladkej smotany, nanesieme na tvár a necháme 20 minút pôsobiť. Umyjeme vlažnou vodou.

-bylinné prípravky na odstránenie škvŕn v tehotenstve- zmiešame 10 dielov šťavy z čerstvej uhorky a jeden diel liehu. Obklady tejto tinktúry aplikujeme niekoľkokrát denne na pigmentové škvrny.

 

-1 hodinu na miernom ohni ohrievame (nesmie vrieť) fazuľové lusky, ktoré potom roztlačíme. Aplikujeme na škvrny a necháme zaschnúť.

 

článok napísala: Kristínka T.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

jeden × = 1