Prečo dieťa v noci plače

Hodnotenie článku

Milí rodičia. Možno sa už aj vám pár krát stalo, že uprostred spánku vášho dieťaťa ste sa zobudili na jeho silný plač, nevedeli ste čo mu je a možno vám aj dlhšie trvalo utíšenie Vášho dieťaťa. Prečo dieťa v noci plače?

Touto otázkou som sa zaoberala aj ja, nakoľko podobné problémy zažívala moja rodina. Sestre sa takmer tri krát do týždňa prebúdzalo jej dvojročné dieťa. Jeho plač bol taký silný, že prebudil celý dom. Skúšali sme mu dať napiť vodičky aby sa troška ukľudnil, taktiež sme skúšali mu dať nejaké rýchle malé občerstvenie či už išlo o jogurtík alebo suchý rožok, no nepomáhalo. Malý stále čoraz viac a viac v noci plakal a vodu ako aj všetky veci čo sme sa mu pokúšali dať, odmietal. Nepomáhal ani jeho najmilší macík.

O zúbky v jeho prípade ísť nemohlo, pretože na svoj vek mal dosť zúbkov ( vďaka Nutrilonu, ktorý zrýchľuje vývoj dieťaťa ). Pátrali sme dlho, prečo malé dieťa v noci plače.

Každý rodič túži po tom, aby jeho dieťa v noci dobre spinkalo a treba zdôrazniť, že dobrý spánok je pre dieťa veľmi dôležitý aj čo sa týka zo psychickej ale aj telesnej stránky. Dieťa trávi príjemne celý deň v kruhu svojej rodiny, hrajú sa s ním, proste venujú sa mu po všetkých jeho stránkach. Tak prečo teda dieťa v noci plače?

V prvom rade je ale potrebné či rodičia venujú naozaj dostatok času svojmu dieťaťu alebo si to len myslia. Ak ide o rodinu s viacpočetnými deťmi, jedno dieťa môže vnímať že sa mu venujú menej ako tomu druhému a to má na nešťastie následok, že dieťa môže v noci počas spánku plakať, pretože svoje pocity počas dňa „dusí“ v sebe a počas noci môžu vyjsť navonok.

preco_dieta_v_noci_place


Avšak ak sa rodičia skutočne venujú svojmu dieťaťu, využijú všetku jeho energiu počas dňa a teda chodia s ním na prechádzky na čerstvý vzduch, hrajú sa s ním rôzne hry a venujú mu čo najviac času a nie čas strávený pred televíziou alebo pred počítačom, dieťa by malo mať pokojný spánok.

Počas spánku, pri zaspávaní ako aj kedykoľvek v noci počas prebudenia sa musí vaše dieťa cítiť príjemne a najmä čo je pre neho dôležité je bezpečie a istota. Ak sa dieťa počas noci prebudí, je potrebné ho hladiť, upokojovať ho že ste tam s ním a že všetko je dobré.

Zaspávanie dieťaťa predstavuje situáciu, kedy sa dá pripútanie obzvlášť posilňovať, alebo naopak oslabovať. Záleží to od prístupu rodiča.

Ak dieťa prežíva pokojný spánok, pričom sa cíti bezpečne a v noci neplače, bude chcieť chodiť časom aj sám spinkať ako za predpokladu že sa bude cítiť ohrozene počas noci. Mi dospelý to možno až tak nevnímame, že dieťa sa cíti ohrozene, ale dieťa to všetko dôsledne vníma.

Dieťa inak prežíva spánok ako mi dospelý. Najskôr po dobu približne 20 minút nastáva ľahký spánok, tzv.REM spánok a postupne prechádza do hlbokého spánku, preto je dôležité zotrvať pri ňom aspoň po dobu REM spánku a nie len ho dať spať a ísť si po svojom ( napríklad dopozerať obľúbenú telenovelu ). Počas spánku u dieťaťa sa strieda ľahký REM spánok a hlbší non-REM spánok, a tie majú malé deti kratšie ako staršie deti a dospelí ľudia. Až polovicu spánku bábätka tvorí REM spánok, a to je podľa vedcov zaoberajúcich sa spánkom významné z hľadiska rozvoja mozgu.

Určite Vášmu dieťaťu pomôže aj to, keď počas dňa nie len že sa mu budete venovať ale budete ho láskať, hladiť ho a nech vie že vy ste tu pre neho a že ho veľmi ľúbite. Poznám na nešťastie aj takých ľudí, ktorý si myslia že sa s dieťaťom hrajú a pritom ho akože plašia a zrevú mu do tváre. Dieťa sa síce zasmeje, no večer, respektíve počas noci môže nastať budenie dieťaťa v podobe plaču. Ja to volám lak počas dňa, keď sa dieťa zľakne, avšak podľa môjho názoru u dieťaťa sa to všetko prehĺbi počas spánku a preto vznikajú takéto stavy. Dieťa má byť vychovávané s láskou, bez stresu a najmä v „kľudnom prostredí“.

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

1 + sedem =