Pozrite si kalendár prác v skleníku

Tu nájdete jednoduchý prehľad prác v skleníku, ktoré je potrebné robiť, aby sa rastlinkám darilo a prinášali vámúžitok a radosť.
Práce na skleníku sa začínajú už v zime kedy začínate s opravami a prípravou pôdy
Január
Vykonajte opravy ktoré dobré fungovanie skleníku vyžduje napríklad utesnite a vyčistite ho. V januári môžete tiež začať mulčovať.Ak v skleníku kúrite môžete vysievať reďkev, rezaný listový šalát a žeruchu siatu, podobne. U prezimujúcich truhlíkových rastlín skontrolujte výskyt škodcov, ak už majú výhonky, popr. je znovu zastrihnite. Začnite zberať valeriánku a inú zimnú zeleninu.
Tu nájdete skvelé tipy pre mulčovanie mimochodom mulčovaná pôda mrzne neskoršie.
Február
Pripravte pôdu dodajte jej statené živiny napríklad navezte hnoj a alebo spomínaný mulč. . Pokiaľ máte zasiate sadeničky zakrývajte netkanou textíliou či ľahkým mulčom. Podľa kalendára v skleníku môžete vysievať cibuľu, karfiol, brokolicu, kaleráb, pór, papriku, paradajky a hlávkový šalát.
Ak ešte len uvažujete kúpiť skleník tak tu nájdete široký výber a kvalitu
Marec
Chránte svoje rastlinky pred mrazom ,ak im hrozí mráz zakryte sadeničky netkanou textíliou a znovu môžete pridať mulč. Prípadné vykurovanie prispieva k lepším výsledkom. Ak je slnečné počasie,môžete začať s vetraním. Kontrolujte výskyt škodcov hlavne vošiek a mravcov ktoré prenášajú vošky . Kvetináčovým rastlinám môžete pridať viac hnojva a zálievky. Pravidelným vetraním sa vyvarujete napadnutiu plesňami.V marci do skleníku môžete vysievať zeler, fenikel, brokolicu, hlávkový šalát, reďkovky, kaleráb, tiež bylinky. Ak vyššie teploty dovoľujú môžete zasiať paradajky, papriku aj baklažán a letničky.
Jednoduchý digitálny teplomer na zistenie teploty v skleníku
Apríl
Začnite vysievať do skleníku papriku, paradajky, uhorky, cuketu, fazuľu a bylinky. Treba pravidelne vetrať lebo uhorky, cukety, ale aj tekvice a melóny klíčia prí vysokých teplotách. S ohľadom na citlivé korienky je dobré tieto rastliny sadiť do malých kvetináčov. Odporúčajú sa vysádzať až po májových zmrznutých. Kvetináčové rastliny potrebujú viac hnojiva začnite s ich otužovaním.
Máj
Už začína byť teplo cez deň je potreba vela vetrať, chodné je ak vetracie otvory skleníku zaistíte sieťkami. Rastliny zasadené v kvetináči cez deň vyneste von aby si zvykli na podmienky pod šírym nebom.
Jún
Paradajky, uhorky cukety môžete pohnojiť a pretrepávať, podporíte tým opelenie. Papriku vyvážte o kolíky. Ak sa dostavia horúčavy uhorky potrebujú vysokú vlhkosť, paradajky a papriky zasa čerstvý vzduch. Vetranie je možné aj v noci.
Júl
Môžete začať zberať úrodu , ak slnko príliš silne možete začať zo zakrývaním, tiež vysejte karfiol na jesenný zber.
August
Vetrajte cez deň aj v noci, chráňte rastliny proti spáleniu slnkom. Paradajky a spol. nadväzujte a odstraňujte nežiaduce výhonky. . Môžete začať s vysievaním čínskej kapusty, rezaného listového šalátu,čakanky alebo napríklad fenikelu.
September
Úroda je zozbieraná, ešte nejakú dobu možno ešte zbierať úrodu napríklad paradajky papriku. Odstráňte zatienenie a vyčistite skleník.Začnite vysievať možno reďkovky, špenát a jarné cibuľky.
Október
Vetrajte len, ak to dovolí počasie. Rastliny budete zalievať len ráno a ak skleník nemá vykurovanie, chráňte ich pred nočnými mrazíkmi netkanou textíliou alebo mulčovaním. Podľa kalendára môžete v skleníku ešte vysievať rezaný listový šalát, zimný hlávkový šalát, špenát, reďkovku a mrkvu. Zhruba v polovici októbru dajte do vnútra truhlíkové (izbové) rastliny. Nepoužívanie
November
V skleníku môžete zbierať poslednú úrodu, v nevykurovanom skleníku chráňte rastliny netkanou textíliou. Vetraje max do -5 ° C. Pôdu udržujte mierne vlhkú. Ak je treba zo skleníka odstráňte sneh, chránite tým skleník proti poškodeniu a rastlinám zaistíte dostatok svetla.
December
V nepoužívanom skleníku zkyprite pôdu, prípadne ju vylepšite kompostom. Dodajte dusíkaté vápno. Chráňte pred mrazom a suchom, skleník môžete izolovať nopkovou fóliou.
Mohlo by vás zaujímať:
Vermikompost od dážďoviek – najlepšie ekologické hnojivo pre vaše rastlinky
VZÁJOMNÁ POMOC RASTLÍN, PREČO RASTLINKY SA OPLATÍ SADIŤ SPOLU ?
Poslať komentár