Pozrite si kalendár prác v skleníku

Hodnotenie článku

Tu nájdete jednoduchý prehľad prác v skleníku, ktoré je potrebné robiť, aby sa rastlinkám darilo a prinášali vámúžitok a  radosť.

Práce na skleníku sa začínajú už v zime kedy začínate s opravami a prípravou pôdy

Január

Vykonajte opravy ktoré dobré fungovanie skleníku vyžduje napríklad  utesnite a vyčistite ho. V januári môžete tiež začať mulčovať.Ak v skleníku kúrite môžete vysievať reďkev, rezaný listový šalát a žeruchu siatu, podobne. U prezimujúcich truhlíkových rastlín skontrolujte výskyt škodcov, ak už majú výhonky, popr. je znovu zastrihnite. Začnite zberať valeriánku a inú zimnú zeleninu.

Tu nájdete skvelé tipy pre mulčovanie mimochodom mulčovaná pôda mrzne neskoršie.

 

Február

Pripravte pôdu dodajte jej statené živiny napríklad navezte hnoj a alebo spomínaný mulč. . Pokiaľ máte zasiate sadeničky zakrývajte netkanou textíliou či ľahkým mulčom. Podľa kalendára v skleníku  môžete vysievať cibuľu, karfiol, brokolicu, kaleráb, pór, papriku, paradajky a hlávkový šalát.

Ak ešte len uvažujete kúpiť skleník tak tu nájdete široký výber a kvalitu

Skleníky za dobré ceny - pozrieť v obchode

Marec

Chránte svoje rastlinky pred mrazom ,ak im hrozí mráz zakryte sadeničky netkanou textíliou a znovu môžete pridať mulč. Prípadné vykurovanie prispieva k lepším výsledkom. Ak je slnečné počasie,môžete začať s vetraním. Kontrolujte výskyt škodcov hlavne vošiek a mravcov ktoré prenášajú vošky . Kvetináčovým rastlinám môžete pridať viac hnojva a zálievky. Pravidelným vetraním sa vyvarujete napadnutiu plesňami.V marci do skleníku môžete vysievať zeler, fenikel, brokolicu, hlávkový šalát, reďkovky, kaleráb, tiež bylinky. Ak vyššie teploty dovoľujú môžete zasiať paradajky, papriku aj baklažán a letničky.

teplomer do skleníkuJednoduchý digitálny teplomer na zistenie teploty v skleníku

Apríl

Začnite vysievať do skleníku papriku, paradajky, uhorky, cuketu, fazuľu a bylinky. Treba pravidelne vetrať lebo uhorky, cukety, ale aj tekvice a melóny klíčia prí vysokých teplotách. S ohľadom na citlivé korienky je dobré tieto rastliny sadiť do malých kvetináčov. Odporúčajú sa vysádzať až po májových zmrznutých. Kvetináčové rastliny potrebujú viac hnojiva začnite s ich otužovaním.

Máj

Už začína byť teplo cez deň je potreba vela vetrať, chodné je ak vetracie otvory skleníku zaistíte sieťkami. Rastliny zasadené v kvetináči cez deň vyneste von aby si zvykli na podmienky pod šírym nebom.

Jún

Paradajky, uhorky cukety môžete pohnojiť  a pretrepávať, podporíte tým opelenie. Papriku vyvážte o kolíky. Ak sa dostavia horúčavy uhorky potrebujú vysokú vlhkosť, paradajky a papriky zasa čerstvý vzduch. Vetranie je možné aj v noci.

Júl

Môžete začať zberať úrodu , ak slnko príliš silne možete začať zo zakrývaním, tiež vysejte karfiol na jesenný zber.

August

Vetrajte cez deň aj v noci, chráňte rastliny proti spáleniu slnkom. Paradajky a spol. nadväzujte a odstraňujte nežiaduce výhonky. .  Môžete začať s vysievaním  čínskej kapusty, rezaného listového šalátu,čakanky alebo napríklad fenikelu.

September

Úroda je zozbieraná, ešte nejakú dobu možno ešte zbierať úrodu napríklad paradajky papriku. Odstráňte zatienenie a vyčistite skleník.Začnite  vysievať možno reďkovky, špenát a jarné cibuľky.

Október

Vetrajte len, ak to dovolí počasie. Rastliny budete zalievať len ráno a ak skleník nemá vykurovanie, chráňte ich pred nočnými mrazíkmi netkanou textíliou alebo mulčovaním. Podľa kalendára môžete v skleníku  ešte vysievať rezaný listový šalát, zimný hlávkový šalát, špenát, reďkovku a mrkvu. Zhruba v polovici októbru dajte do vnútra truhlíkové (izbové) rastliny.  Nepoužívanie

November


V skleníku môžete zbierať poslednú úrodu, v nevykurovanom skleníku chráňte rastliny netkanou textíliou. Vetraje max do -5 ° C. Pôdu udržujte mierne vlhkú. Ak je treba zo skleníka odstráňte sneh, chránite tým skleník proti poškodeniu a rastlinám zaistíte dostatok svetla.

December

V nepoužívanom skleníku zkyprite pôdu, prípadne ju vylepšite kompostom. Dodajte dusíkaté vápno. Chráňte pred mrazom a suchom, skleník môžete izolovať nopkovou fóliou.

Mohlo by vás zaujímať:

Vermikompost od dážďoviek – najlepšie ekologické hnojivo pre vaše rastlinky

VZÁJOMNÁ POMOC RASTLÍN, PREČO RASTLINKY SA OPLATÍ SADIŤ SPOLU ?

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Ako pestovať kotvičník zemný – tribulus | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

päť − 4 =