Pálenie záhy v tehotenstve

Hodnotenie článku

Tehotenstvo je podľa mňa najkrajším obdobím pre matku. No žiaľ tehotenstvo nesie so sebou aj niektoré negatíva. Napríklad ranné zvracanie, bolesť krížov či pálenie záhy v tehotenstve. Niektoré tehotné mamičky majú to šťastie, že počas tehotenstva ani raz nezvracajú, no v neskoršom období tehotenstva sa môžu objaviť problémy, už aj so spomínaným pálením záhy, ktorej sa však dá predísť.

Prečo vzniká pálenie záhy v tehotenstve

Počas tehotenstva produkuje vaše telo väčšie dávky progesterónu, povoľujú sa svaly a dieťatko vo vašom brušku tak môže rásť. No to značí aj to, že sa vám uvoľňuje aj zvierač, ktorý uzatvára vstup z pažeráka do žalúdka, takže sa môže späť do pažeráka dostať aj trochu žalúdočných kyselín. Vplyvom rastúceho bruška sa zväčšuje aj vaša maternica, ktorá zároveň aj na žalúdok.
Vy pálenie záhy pociťujete ako niečo nepríjemné, avšak dobrá správa je, že vášmu dieťatku vlastne prospieva. Vzhľadom k tomu, že živinám z jedla trvá dlhšie, než sa vo vašom tráviacom systéme vstrebú, má aj vaše dieťatko viac času ich spracovať.

Prejavy pálenia záhy v tehotenstve

časté grganie

plynatosť

pálenie na hrudi alebo v krku po jedle

žalúdočné kŕče

nevoľnosť

návrat potravy späť do pažeráka alebo do úst

sťažené prehĺtanie

nepríjemný pocit plnosti po jedle

bolesť alebo tlak za rebrami


škvŕkanie a bublanie žalúdka

Rady a tipy pre pálenie záhy v tehotenstve

jedzte menšie porcie jedla viackrát denne

nekonzumujte potraviny a nápoje, ktoré spôsobujú pálenie záhy kvôli svojmu chemickému zloženiu, najmä čokoláde, mentolu, mäte, paradajkám, paprikám, citrusovým plodom a džúsom, sladkým kysnutým jedlám, koreneným a mastným jedlám, káve a sýteným nápojom

po konzumácii jedla si hneď neľahnite

pred každým jedlom si dajte pohár vody, pomôžete tak lepšiemu tráveniu

nedvíhajte nič ťažké

podložením zvýšte hlavovú časť postele

doporučuje sa piť mlieko, ktoré pomáha neutralizovať kyslý obsah žalúdka

ak sa potrebujete pre niečo zohnúť, radšej sa neohýbajte v páse, ale pokrčte kolená

po každom jedle si dajte žuvačku. Tá podporuje tvorbu slín, ktoré neutralizujú žalúdočné kyseliny.

Ak vaše pálenie nepatrí do skupiny, kde pálenie záhy je naozaj nepríjemným problémom pre budúce mamičky, môžete pálenie záhy zmierniť voľnopredajnými antacidami, ktoré znižujú kyslosť žalúdočného obsahu, avšak pred týmto použitím vždy poraďte so svojím lekárom, pretože niektoré z nich nie sú vhodné pre tehotné ženy.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

deväť − 4 =