Osteoporoza a artritída

Hodnotenie článku

Osteoporóza a artritída sú nepríjemným ochorením. No správnym jedálničkom  a aktívnym životným štýlom jej môžte i vy predchádzať.

Osteoporóza

Ide o ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, znižuje sa kvalita kostí a ubudáva kostná hmota, klesá aj pružnosť a pevnosť kostí, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť zlomenín i pri najmenšej námahe.

Nanešťastie chorích s touto chorobou čoraz viac pribúda, za čo môže nezdravá životospráva, nezdravý životný štýl a pohodlnosť človeka.

Taktiež vznik osteoporózy majú na svedomí aj tieto faktory:

poruchy menštruačného cyklu

chirurgické odstránenie vaječníkov


reumatoidná artritída

predčasná menopauza ( pred 45.rokom života)

cukrovka (diabetes mellitus)

zlomenie kosti pred 50. rokom života zavinené krehkosťou kostí
genetické faktory: zlomenina krčka stehennej kosti niektorého z rodičov

zníženie hladiny hormónu testosterónu u mužov

užívanie kortikoidov a liekov potláčajúcich záchvaty, podávanie heparínu, dlhšia liečba tyroxínom

hematologické ochorenia

Cushingovho choroba, Crohnova choroba, svalové ochorenia a podobne

 

Príznaky osteoporózy

silné bolesti v chrbte

zlomenina a to spravidla zápästia, krčku stehennej kosti alebo chrbtice
postupná strata telesnej výšky, čo sprevádza pomalý vývoj „okrúhlych“ chrbta
pri rtg vyšetrení zubov môže byť vidieť rednutie kosti dolnej čeľuste

Liečba osteoporózy: 

Najlepším liekom osteorporózy je kalcium – hlavný nehormonálny liek. Vysoké dávky vápnika podané naraz znižujú vstrebateľnosť, preto by jednotlivá dávka vápnika nemala prekročiť 500mg. Najlepšie je podávanie vápnika vo večerných hodinách.

Vitamín D je taktiež dôležitý pri liečbe osteoporózy, pretože zvyšuje resorpciu podávaného vápnika a znižuje sa tým riziko vzniku zlomenín.

Pri osteoporóze je taktiež dôležité, aby ste sa pravidelne hýbali, vhodné sú prechádzky, cvičenie s činkami, pri ktorých pracujú nohy alebo iné časti tela proti odporu. Veľmi vhodné je taktiež aj plávanie.

Obmedzte alebo pokiaľ možno úplne vylúčte alkohol, cigarety a prestaňte jesť nezdravé jedlá. Do svojho jedálnička zaraďte stravu bohatú na vápnik, veľa ovocia, zeleniny.
Ak ste už po prechode, mali by ste zvážiť substitučnú hormonálnu liečbu.

 

A ešte jedna dobrá rada pri osteoporóze. Nevyhýbajte sa slniečku. Podľa výskumu stačí 15 minút denne na slnku, aby sa zvýšila tvorba vitamínu D.

 

reumatizmus artritida

 

Artritída

Ide o zápalové ochorenia kĺbov, delí sa na infekčné a neinfekčné.

Neinfekčné zápaly – ide o stav, kedy imunitný systém napáda a ničí vlastné tkanivá.

Reumatoidná artritída – týmto ochorením trpia zväčša ženy v strednom veku, kedy sú zápalovo postihnuté drobné kĺby ruky, zápästia a členkový kĺb (členok),dokonca postihnuté môžu byť aj kĺby veľké (bedrá, kolená). Reumatoidná artitída sa začína prejavovať nenápadne, a to rannou stuhnutosťou kĺbov.Neskôr sa však už objaví zdurenie a silná bolestivosť, následkom čoho dochádza k zhoršenej pohyblivosti a postupne môžu nastať deformity, napríklad pokrivenie prstov, rúk a pod.

Reumatická artritída – vzniká ako súčasť tzv. sterilných následkov po bakteriálnej infekcii, napríklad po streptokokovej angíne, ktorá nebola správne liečená antibiotikami. Sterilné následky zahŕňajú postihnutie srdca (tzv. Reumatická horúčka), obličiek (postreptokoková glomerulonefritída), nervového systému a kĺbov (reumatická artritída) v čase, keď už nie je možné dokázať pôvodcu ochorenia, v krvi však cirkulujú protilátky, ktoré boli pôvodne vytvorené imunitným systémom proti streptokokom. Tie majú schopnosť sa nadviazať na zdravé tkanivá a namieriť tak imunitný pochod proti vlastným tkanivám.

Dnavá artritída- dna (artritis Urica) – metabolické ochorenie, ktorého pôvodom je zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, ktorá sa  ukladá v kĺboch ​​a vyvoláva zápalovú reakciu.

Psoriatická artritída – postihnutie kĺbov pri lupienke.

Erozívna artritída – postihnutie u zvýšenej funkcie prištítnych teliesok.

Príznaky artritídy

bolesť

opuch

pri reumatickej artritíde a dne zvýšenou teplotou a začervenaním kože nad postihnutým kĺbom

pri reumatoidnej artritíde – ranná stuhnutosť kĺbov, prevažne drobných kĺbov ruky a zápästia, neskôr jeho zdurenie, bolesť a následne aj jeho deformácii a strate funkcie.

pri dne intenzívna bolesť niektorého z kĺbov v ranných hodinách. Najčastejšie je postihnutý kĺb na palci na nohe  ďalej kolená, členky a drobné kĺby nohy. Kĺby na rukách bývajú postihnuté menej často.
Postihnutý kĺb je opuchnutý, začervenaný, horúci a tak bolestivý, že chorý mnohokrát neznesie ani ťažobu prikrývky. Koža je napätá.
Záchvaty trvajú niekoľko hodín až dní, v priemere 14 dní, potom ustupujú a nasleduje obdobie bez záchvatu, ktorý zvyčajne trvá 6 – 24 mesiacov.

Ako sa vyhnúť artritíde, alebo aká je správna prevencia artritídy

Predovšetkým ide o to, že ak je jedinec obéznejší, je tam vyššie riziko vzniku ochorenia artritídy, preto je potrebné dávať si pozor na svoju optimálnu váhu. Žiadna nadváha, pretože tá zbytočne zaťažuje kĺby.

Ak trpíte dnavou artritídou, mali by ste upraviť jedálniček – obmedziť príjem mäsa (i rýb), vnútorností, mäsových vývarov, strukovín, omáčok a kakaa, teda obmedziť stravu bohatú na puríny.

Samozrejme tou najlepšou prevenciou je vyšetrenie u lekára.

 

10 výhod ktoré ti daruje plávanie

Google earth vidí aj tie najmenšie detaily 🙂

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Ako sa zbaviť bolestivých kŕčov | zabavicka.sk
  2. Ako mať zdravšie a krajšie zuby | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

osem + 1 =