Nočné pomočovanie detí

Hodnotenie článku

Pomočenie postieľky u detí do dvoch rokov v noci nie je až tak závažným problémom,no pokiaľ sa pomočuje v neskoršom veku, treba nájsť príčinu a danou vecou sa zaoberať.

Príčin, prečo sa Vaše dieťa v noci pomočuje môže byť hneď niekoľko:

– strach z tmy

– prísnosť rodičov, ktorý uprostred noci ťažko vstávajú k dieťaťu keď potrebuje ísť na nočník

– prítomnosť pásomnice či hlíst v tele

– nevyzretý reflex zvierača močového mechúra a podobne.

Je potrebné, aby sme mi sami prišli na to, že dieťa má problém s pomočovaním, pretože ono si ani nemusí uvedomiť, že má nejaký problém.

Také najzákladnejšie riešenie je, aby sme dieťatku zabezpečili teplú postieľku a teplejšie ho obliecť ako doteraz, pretože i prechladnutie môže vyvolať nočné pomočovanie.

 

Ďalším riešením je, že dieťa zobudíte okolo 22. až 23. hodiny a posadíte na nočník. Nie je to síce určite pre dieťatko nič príjemné keď ho prerušíte zo spánku, ale myslím, že za pokus to stojí. Avšak je potrebné, aby dieťatko nebolo úplne ospinkané, pretože do nočníka sa vymočí iba trocha a zvyšok môže ísť do postele.

 

Ak bude problém s pomočovaním dlho pretrvávať, poraďte sa so svojim detským lekárom, ktorý môže pomôcť nájsť príčinu pomočovania sa.

 aby sa dieta v noci nedocikalo, nocne pomocovanie zabavicka.sk

Dať alebo nedať dieťaťu plienky na noc?

Niektoré mamičky dávajú svojmu dieťatku na noc plienky, aby nemuseli stále prať návlečky, pyžamko a podobne a takto to môže trvať aj do školského veku. No pozor! Toto nie je tým správnym riešením, pretože takto si dieťatko od plienok neodvykne. Samozrejme máme na mysli dieťa staršie ako 2-3 roky. Takýmto spôsobom akurát tak dieťaťu pomáhate “ vypestovať “ pocit pohodlia a nenaučí sa tak skoro spinkať bez plienky a tým pádom sa bude v noci stále pomočovať. Radšej pretrpieť prevliekanie pyžamka ako mu dávať v noci plienky. Dobrou pomôckou aby všetko nezostalo po dieťati mokré je, že pod neho dáte igelitovú podložku, ktorá pomôže, aby matrac bol suchý.

Nekľudný spánok a mrvenie počas noci

Ak začujete, že vaše dieťa sa akosi v postieľke mrví a nekľudne spinká, zväčša ide o príznak, že sa mu chce cikať, preto je dôležité, aby ste dieťa prebudili a posadili ho na nočník. Viem, že táto metóda sa v dnešnej dobe príliš neodporúča, pretože dieťa sa prebudí počas hlbokého spánku, no treba vyskúšať u neho vypestovať aj tento návyk – močenie počas spánku na nočník.

Pozor na psychiku dieťaťa

Ak sa vaše dieťa v noci pomočuje, za žiadnych okolností ho nekarhajte a neposmievajte sa mu. Inak môže hroziť, že zostane zajakavé a pomočovanie bude pretrvávať ešte dlhý čas. Ak zistíte, že sa čo i len jednu noc nepomočil, pochváľte ho a dajte mu za to nejakú malú odmenu. Viem, že odmeny by sa nemali stať súčasťou dieťaťa, no takto vytvoríte u neho návyk, že spravil niečo dobré a pre ďalšiu odmenu sa pokúsi spraviť to isté – nedociká sa a to je vašim cieľom…


Správny pitný režim

Ďalšou dobrou radou, ako zbaviť dieťa nočného pomočovania je, že mu zabezpečíte dostatočný pitný režim. Dieťa má piť častejšie ale menšie “ porcie „. Piť by malo najmä doobeda a poobede a na večer už pitie obmedziť.

 

Nezabúdajte, že ak sa vám dieťa pomočuje, treba mať trpezlivosť a pochopenie. Niekedy zbaviť sa nočného pomočovania vyžaduje dostatok času, no závisí to od samotného dieťaťa, ako aj od vášho prístupu k danej veci. Zbytočne ho budete hrešiť za pomočovanie, akurát sa mu stav môže ešte zhoršiť…

Ako podporiť tvorbu materského mlieka jedálničkom

Tehotenstvo týždeň po týždni – 32. a 33. týždeň tehotenstva

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

× 5 = desať