Mulčovanie pre bohatú úrodu

Bohatá úroda je snáď cieľom všetkých záhradkárov. Na to, aby úroda bola bohatá, potrebuje výdatný zdroj živín, kvalitnú pôdu so správnou vlhkosťou. Mulčovanie je stará ekologická metóda ako vytvoriť a udržiavať kvalitnú zeminu, ktorá bude dodávať živiny záhradným rastlinám. Najprv si však spomenieme výhody mulčovania a zakrytej pôdy.
Prínos mulčovania pre úrodnú pôdu:
- Mulčovaná pôda si udrží potrebnú vlhkosť, ktorá je dôležitá pre rast každej rastliny, vznikajú nižšie nároky na závlahu.
- Ochraňuje pôdu pred eróziou, odokrytá pôda sa ľahko vysuší a vietor vyfúka cenné živiny preč, pôda chradne.
- Prírodný mulč sa rozkladá, tvorí novú zeminu a je to zároveň hnojivo, ktoré bude vyživovať zasadené rastliny.
- Znižuje výskyt plevelu. Na zakrytej pôde nerastie také množstvo plevelu, tomu sa darí na odokrytej obrábanej pôde.
- Poskytuje živiny a úkryt prospešným živočíchom a mikroorganizmom, mulčovanej pôde sa veľmi dobre darí užitočným dážďovkám, ktoré produkujú najlepší kompost – vermikompost.
- Zamulčovaná pôda je aktívnejšia, neskoršie zamŕza a skoršie začína „pracovať “ na jar mulč chráni rastlinky pred mrazom
- Ekonomické využitie biomateriálu, ktorý máte na záhrade.
Odpozerajme to od prírody – Prešli ste sa už niekedy v lese ? Možno ste si všimli, že pôda je zakrytá pomerne slušnou vrstvou lístia a nerastie v nej burina. Ak tak iba v malom množstve. Po odokrytí listov nájdete čiernu pôdu plnú živín. Les patrí medzi najvýnosnejšie ekosystémy. Jeho tajomstvom je práve chránená pôda vrstvou mulču, v prípade lesu je to práve napadané lístie.
Burinu nemáme radi ale môže byť prínosná ! Pôda si za dlhý čas vývoju vybudovala obranný mechanizmus, ktorého cieľom je vždy zakrytá zemina. Ak ste sa prechádzali na mieste, ktoré bolo bez zásahu človeka (alebo nejaký čas po ňom) nenájdete miesto, kde by bola pôda odhalená. Pracne obrábané záhradky veľmi rýchlo zarastajú burinou, ktorá pri dlhšej nečinnosti záhradkára prekoná i tú vo voľnej prírode. Jedným z veľmi výhodných spôsobov je burinu premeniť na mulč. Stačí ju len pokosiť. Takýto mulč navyše dodá tie látky, ktoré chýbajú zemine, zakryje ju a zníži rast buriny. Žatvu buriny robte ešte pred vysemenením (dozretím semienok) aby ste zamedzili jej šíreniu.
Zelené hnojenie – pripravte pôdu na pestovanie zeleniny a iných užitočných rastlín pomocou techniky zeleného hnojenia. Je to veľmi lacná a účinná metóda, ktorú môžete aplikovať v každej záhrade. Ak práve nevyužívate pôdu a chcete ju obohatiť môžete vysiať ďatelinu, viku, bôbovité rastiliny.Ich korienky prekypria pôdu a posekaná zeleň je skvelý mulč, ktorý prinesie bohatú úrodu.
Čím môžeme mulčovať ?
Na mulčovanie je nalepšie použiť prírodné materiály, ktoré lacné (zadarmo) a dobre sa rozkladajú, obohatia tak pôdu o cenné živiny.
Slama a seno sú veľmi dobrou voľbou, udržujú vlhkosť a chránia pôdu, veľmi dobre sa rozkladajú a tým zvyšujú úrodnosť pôdy.
Lístie – vynikajúci zdroj pre mulč ,záhradu pokiaľ možno nechajte pokrytú lístím, dodá živiny do pôdy, lístie môžete odstrániť z chodníkov, no zároveň ho využite na zakrytie pôdy.
Tráva – podobne ako slama a seno je tráva výdatným zdrojom živín pre pôdu, rýchlo schne a mení sa na humus, podporuje výskyt dážďoviek, ktoré sú veľmi dôležité pre úrodnú záhradku.
Lopúchové listy- sú vhodnou burinou pre mulč, zaberú veľkú plochu.
Kôra – ak chcete zamedziť rastu buriny, je kôra veľmi dobrou voľbou, no bráni rastu prospešnej zelenine , preto ju použite všade tam, kde si neprajete rast buriny.
Piliny – sú dobrou voľbou rozkladajú a dodávajú zemine potrebné živiny. Ideálne je ich skombinovať s iným druhom mulču, napríklad slamou.
Ihličie – vhodné pre rastliny, ktorým vyhovuje kyslejšia pôda napríklad ostružiny, jahody a pod. Ihličky tiež odpudzujú slimáky.
Kartón a papier– sú menej vhodnou voľbou, pretože sa horšie rozkladá, navyše farby sú nie sú príliš „eko“ ! Preto je dobré obmädzené použitie na záhon na zabránenie rastu plevela a udržanie vlhkosti.
Textilná fólia – udrží vlhko, bráni erózii a rastu plevelu no nedodáva žiadne živiny. Vhodné využitie je všade tam, kde hrozí rozfúkanie prírodného mulču , alebo prírodný mulč by prekážal.
Ako správne mulčovať ?
Príroda dáva prednosť variabilite, nedáva jednotné dogma, ktoré ukazuje jedinú správnu cestu k bohatej úrode, dáva priestor na experimentovanie.
Mulčová nástielka by mala byť cca 5 cm , pre piliny a kartón je to samozrejme menej.
Ak pri mulčovaní používate kartón, je vhodné ho poliať vodou naopak tráva je lepšie, keď je suchá.
Mulč doplnujeme buď pravidelne alebo podľa potreby , zakrývajte odhalenú zeminu.
Na začiatok začnite s malou plochou, ktorú pred mulčovaním polejete.
Mulčovať môžete počas celého roka, najvhodnejšie obdobie je jar.
Dobrý deň, chcela by sa opýtať, čo môžem robiť proti slimákom v záhrade. Mulčujem slamou, je to vynikajúca metóda, ale slimáky mi zjedia alebo poškodia 1/3 úrody. Bojím sa, že na budúci rok ich bude ešte viac… Ďakujem za radu.