Lipkavec – liek na naše trávenie a stres

Hodnotenie článku

Lipkavec – bylina, ktorá sa odporúča najmä na tráviace poruchy, napríklad nadúvanie brucha, pomalé trávenie, plynatosť, na podporu trávenia. Blahodárne pôsobí aj na naše nervy, pomáha odbúrať stres, nervozitu…

Zber lipkaveca:

Rastlina lipkavca rastie do výšky od 35 až 90 centimetrov. Kvety lipkavca obsahujú trvalé žlté farbivo a silno voňajú medom.  Lipkavec má rád polotieň až tieň. Zbiera sa od júna do septembra. Podobne ako iné bylinky, tak i lipkavec môžete sušiť a takto sušený si z neho pripraviť chutný čaj aj odvar neskôr. Časom sa z nej sušením uvoľní vôňa, vďaka látke kumarín.

Lipkavec patrí medzi európske kontinentálne druhy a je rozšírený takmer v celej Európe. Na celom svete je známych približne 300 druhov lipkavca. Na Slovensku rastie lipkavec na celom území od nížin až po podhorské oblasti, niekedy aj vo vyšších polohách ale iba na vápencových pôdach.

 


Lipkavec pravý pre zdravie

Lipkavec má pre náš organizmus pozitívne účinky, pretože:

podporuje obranyschopnosť

pomáha detoxikovať

podporuje funkciu štítnej žľazy

zlepšuje spánok

odstraňuje nadbytočnú vodu z tela

odstraňuje reumatické bolesti, bolesti brucha a migrénu

odstraňuje nepríjemné kŕče počas menštruácie

pôsobí močopudne

podporuje a prečisťuje pečeň a obličky

pomáha liečiť kožné ochorenia a poranenia

upokojuje nervový systém

odstraňuje napätie a stres

podporuje trávenie a vylučovanie žlče

používa sa aj na vonkajšie použitie – pomáha pri všetkých kožných chorobách, ranách, vredoch, uhroch. Ak si budete pokožku potierať teplým čajom, napne sa vám zvädnutá pokožka. Strume pomáha, keď denne dôkladne kloktáme lipkavcovým čajom a natierame maslom s lipkavcom.

 

Ako si pripraviť čaj z lipkavca

Na prípravu čaju z lipkavca budeme potrebovať: 2 ČL sušeného lipkavca, 2 deci vody.

Vodu si necháme zovrieť. Do šálky si dáme 2 čajové lyžičky lipkavca a necháme lúhovať približne 13 minút. Potom čaj scedíme a pijeme teplý pred jedlom. V akútnych stavoch ho užívajú teplý po 2 deci 2 krát za deň.

Ako pripraviť odvar z lipkavca

Odvar z lipkavca slúži na vonkajšie použitie. Budeme potrebovať: 4 deci vody a 2 polievkové lyžice sušeného lipkavca.

Do hrnca si dáme 2 polievkové lyžice lipkavca spolu so 4 dcl vody a dáme variť. Keď odvar začne vrieť, varíme ešte ďalšie 4 minúty na miernom ohni. Potom sporák vypneme a zakryté necháme dôjsť ešte ďalších 5 minút. Nakoniec odvar scedíme a aplikujeme na otvorené rany alebo na miesta s kožnými ochoreniami 2 krát denne.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

sedem × 3 =