Liečba smiechom – s úsmevom budeš žiť zdravšie a dlhšie

Hodnotenie článku

Smejte sa hneď. Nečakajte, až budete šťastní, inak by ste sa nemuseli vôbec dočkať.

Ak sa človek od srdca úprimne zasmeje a najlepšie rovno hlboko z brucha, do mozgu sa mu vyleje veľké množstvo endorfínov, ktoré pôsobia ako zatiaľ najúčinnejšie prírodné lieky na stres, duševné nepokoj, ale aj tíšenie bolesti.

Liečba smiechom už má dokonca aj svoj názov. Hovorí sa jej gelototerapia a v Spojených štátoch na nej odchádzajú státisíce ľudí. Nemocnice zamestnávajú profesionálny zabávača, aby rozosmiali pacientov.

Z liečivého účinku smiechu nemajú prospech len deti, ale aj dospelí a starí ľudia. V Californských stacionároch  patria básne a návštevy klaunov k úspešnému štandardnému ošetreniu mozgových porúch, porúch prekrvenia a depresiou.

Tiež bolestivé svalové kŕče sa uvoľňujú smiechom.


Profesor William Frey, psychiater na Standforské univerzite, zistil, že smiech zrýchľuje pulz už po piatich minútach na 130 tepov za minútu. Smiech dáva do behu krvný obeh – desať minút smiechu pôsobí ako desať minút veslovania.

smiech lieči prečo sa smiatSmiech posilňuje vzťahy
Smiech dokáže medzi partnermi vytvoriť zvláštne puto, ktoré hravo odoláva aj poriadnym krízam. Americká psychologička Doris G. Bazziniová skúmala, čo manželov drží pohromade a čo ovplyvňuje pocit partnerského šťastia.A smiech predbehol kategorie ako sú sex , peniaze alebo spoločné záujmy.

Smiech je tak významným putom práve pri dlhodobých vzťahoch, akýmsi spojivom, ktorý synchronizuje oboch partnerov na naladenie „na rovnakú notu“.

Všetko spomínané však platí iba za predpokladu, že smiech je prirodzený, nehraný, neubližujúci a neironizující. Nesmie ísť o vysmievanie sa, posmešky, sarkazmus či škodoradosť.

 

Doprajte si poriadny maratón smiechu!!

Jednorazovo to samozrejme nie je ono, podobné dýchánky pestujte častejšie.

Skúste sa skrátka zo svojej choroby vysmiať 🙂 Tu je pár videí ktoré vám v tom pomôžu
Risitas – Las Paelleras – CZ titulkyKompilácia smiechov ktoré rozsmejú :

Vedeli ste o smiechu že :

Keď sa smejeme, dávame zabrať celému telu. Smiechom posilňujeme viac ako 17 svalov v tvári – očné viečka, pery, svaly na lícnych kostiach a na krku, čo je skvelá masáž pre našu pleť, a ďalších 80 svalov trupu. Posilníme ním aj brušné svaly a bránicu.

Hodina smiechu sa rovná štyridsiatim minútam vysávania, dvadsiatich minútam chôdze alebo dvadsiatich siedmich minútam vzpierania. Obľúbený komediálny seriál by mohol pomôcť človeku za mesiac schudnúť až kilogram nadbytočnej váhy.Podľa britských odborníkov hodina smiechu spáli až 120 kalórií, to je asi 500 kilojoulov.Smiech teda pomáha chudnúť je opak stresu ktorý

Podľa MUDr. Karla Nešpora, primára psychiatrickej liečebne a autora knihy Liečivá moc smiechu, existuje 43 druhov smiechu – pozrite sa na niektoré z nich.


Smiech zlepšuje pamäť niektorí odborníci tvrdia že smiech podporuje prepájanie nervových buniek, takže si viac pamätáte. Navyše pohyb mimických svalov ochladzuje krv v mozgu a zlepšuje činnosť jeho ľavej pologule, ktorá sa stará o vaše rečové schopnosti. To znamená, že keď sa často smejete, lepšie sa dohovoríte s ľuďmi.Smiech pomáha všetkým kategóriám ľudí.

smiech a jeho účinky

Mozog pri smiechu uvoľňuje endorfíny – hormóny šťastia, ktoré pôsobia proti depresii. Niet divu, že ľudia, ktorí sa veľa smejú, sa dožívajú najvyššieho veku s menším výskytom chorôb. „Úzkosť a ďalšie negatívne emócie  vášmu telu uberajú na životnej sile. Optimisticky založení ľudia sa tiež oveľa aktívnejšie podieľajú na liečbe svojich ochorení.

Smiech podporuje srdce a cievy bola vypracovaná štúdia ktorá trvala jeden rok , podstúpilo ju 48 pacientoch po infarkte. Polovica z nich sa pozerala každý deň 30 minút na komédiu podľa svojho výberu. Druhá polovica pacientov nesledovala žiadnu komédiu. Iba dvaja pacienti z prvej skupiny, v porovnaní s desiatimi pacientmi z druhej skupiny, utrpeli počas doby trvania štúdie ďalšie infarkty.

Smiech znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, ktorý je vylučovaný nadobličkami počas stresu. Obnovuje neurotransmitery, ktoré pomáhajú vyrovnávať sa so stresom.Je to účinný spôsob ako sa zbaviť stresu.

Po skončení intezívnejšieho smiechu  sa uvoľňujú svaly ešte viac ako za pomoci masáže. Počas smiechu sa uvoľňujú svaly, ktoré sa na smiechu nepodieľajú, po jeho skončení aj tie, ktoré boli smiechom aktivované. Svalové uvoľnenie môže pretrvávať až 45 minút.Pre Indov je smiech cvičenie ktoré intezívne vykonávajú, berú ho ako liek na všetky telesné neduhy. Naučili sa smiať len tak, bez dôvodu. Pomohla im špeciálna metóda „riadeného“ smiechu, využívajúce slabík ho ho ho a cha cha cha.

Na záver si môžete vylepšiť náladu a zdravie prečítaním vtipov

 

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

+ 1 = desať