Kandidóza, príznaky, príčiny a liečba kandidy

Hodnotenie článku

Kandidy sú jednobunkové huby, ktorésúnormálnou súčasťou mikroflóry jeho kože a slizníc. V našom čreve máme veľa rôznych malinkých dobrých a zlých baktérií.  Ak je však táto flóra narušená, nastáva problém, ktorý by sme určite nemali zanedbávať. 

Samotná huba Candida nie je pre náš organizmus nebezpečná, pretože v každom z nás sa nachádza. Nebezpečná sa stáva ažvtedy, keď sa rozmnoží až natoľko, že spôsobuje zdravotné problémy.

Ak sme zdraví, kvasinky Candida žijú v tenkom čreve a za normálnych okolností sú tenké črevo a žalúdok nehostinné pre kvasinky. Ovšem ak dôjde k tomu, že zdraviu prospešné baktérie, ktoré sa živia kvasinkami Candida albicans sú z nejakého dôvodu zlikvidované, kvasinky sa potom začnú veľmi rýchlo množiť, pretože prostredie pre nich je vyhovujúce. Prečo to tak je? Pretože napríklad aj lieky analgetiká zlikvidujú tie baktérie, ktoré za normálnych okolností majú ochranný, antimykotický účinok a vzniknutá nerovnováha umožňuje kvasinkám a plesniam prežiť.

Množenie kandidy:

Množenie kandidy predovšetkým zapríčiňujú tieto 3 faktory:

nevhodná strava-jedálniček

teplo

vlhko

Nevhodná strava je napríklad príjem nadmerného množstva cukrov. Ak preferujete sladkým, nečudo že trpíte týmto nepríjemným ochorením, pretože candide dodávate výbornú potravu aby sa narušila jej flóra.

Premnoženie kvasiniek ovplyvňujú aj tieto ďalšie faktory: stres, fajčenie, tehotenstvo, dospievanie, antikoncepcia, kúpanie sa v chlórovaných bazénoch, oslabená imunita, chemoterapie, cukrovky, oslabenie čreva a podobne.

 

Príznaky kandidy

Ak trpíte týmito príznakmi, môže ísť o premnoženie kandidy:

plynatosť

pálenie záhy

biely povlak na jazyku, zápach z úst, nepríjemná chuť v ústach

nafúknuté brucho, bolesti brucha

ťažkosti pri prehĺtaní  ¨liecba candidy

únava, slabosť, depresie

opary

neustála chuť na sladké

vypadávanie vlasov

bolesti kĺbov a svalov

dermatomykóza, hubová infekcia, dermatofýza tinea (svrbiaca infekcia mužských pohlavných orgánov), pleseň na nechtoch

svrbenie análneho otvoru

pomalé myslenie

bolesť hlavy

infekcie močového ústrojenstva

pocit predčasného starnutia a vyhorenia

podráždené, červené  oči

predmenštruálny syndróm

priberanie alebo úbytok váha

ako liecit candidu

 

K prejavom kandidy patrí aj svrbenie, pálenie, začervenanie, ekzémy, tvorby pľuzgierikov v  kožných záhyboch (za ušami, ústne kútiky, podpazušie, pod prsiami, v oblasti slabín, na vonkajších pohlavných orgánoch, lámavé, žltkasté nechty, striedanie hnačky a zápchy, svrbenie či pálenie konečníka, nevoľnosť,

 

U žien sa môže prejavovať candida svrbením v oblasti genitálii, tvarohovité výtoky, opakované zápaly pošvy alebo maternice ako následok kandidózy. U mužov sto môže byť pálenie predkožky, červenkastý penis, bolesti semenníkov.

 

Ako sa zbaviť premnoženej Candidy

Ak sa chcete zbaviť kandidy, bude si to vyžadovať väčšiu dávku trpezlivosti.

Budete sa musieť zameriať najmä na zmenu jedálnička a “ vyčistiť “ si črevá.

Vyhýbajte sa najmä cukrom, pekárskym výrobkom, výrobkom z rafinovanej múky, alkoholu, nakladanej zelenine, syrom,…

Obmedzte rast kvasiniek, zaraďte do svojho jedálnička dostatok ovocia, zeleniny, pite dostatok tekutín. Toto je základ, aby ste sa zbavili kandidy a cítili sa skvelo po psychickej ale aj zdravotnej stránke. Veď zdravé telo nesmrdí.

Skvelou “ podporou “ pre liečbu candidy sú aj potravinové doplnky a tráviace enzýmy.


Myslím si, že aj šport ovplyvňuje liečbu kandidy. Pretože keď športujete, potíte sa a tak sa zbavujete škodlivín nahromadených v tele a je to vždy lepšie ako sedieť na zadku ( s prepáčením za výraz ), kedy sa Vám zbytočne parí riťka a to je podľa mňa z ďalších dôvodov na premnoženie candidy.

 Probiotiká – nepriateľ plesne

Pre zbavenie sa plesní sa odporúčajú probiotiká. Sú protikladom antibiotík, teda pomáhajú proti premnoženej candide.
Kvasinky v črevách odčerpávajú živiny a fermentujú potravu, dochádza k plynatosti, nadúvaniu, brušnému dyskomfortu a nevoľnosti. Pre obnovu rovnováhy v črevách je kmeň Lactobacillus acidophilus, ktorý pomáha v prevencii proti premnoženiu kvasiniek v tráviacom ústrojenstve a v ústach.
Keďže majú ľudia trpiaci chronickou kandidózou časté problémy s precitlivenosťou na niektoré zložky potravy, mali by sa probiotiká stať súčasťou ich liečebného programu. Taktiež ak užívate antibiotiká, mali by ste používať aj probiotiká  v rovnakom čase.

 

Cukrovka, ako diagnostikovať cukrovku a liečba cukrovky

Liečba smiechom – s úsmevom budeš žiť zdravšie a dlhšie

Poslať komentár

Your email address will not be published.

+ deväť = 18