Je detoxikácia – očista tela dôležitá?

Hodnotenie článku

Nezdravé stravovanie, pohodlný život, lieky, či znečistené prostredie. Toto je len pár vecí, ktoré denne prijímame do svojho tela. Naše telo sa nestíha zbavovať rôznych škodlivín, stávame sa náchylnejšími na choroby a vtedy sa začneme zaoberať vecami ako je detoxikácia a zdravé telo… Čo je detoxikácia, kedy je potrebná a ako prebieha si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Čo je detoxikácia organizmu

Hneď na úvod by sme si mali povedať čo je to tá detoxikácia. Ľuďom hneď napadne, že ide o deň, kedy budú piť iba vodu a jesť zeleninu a ovocie.

Ide vlastne  očistný proces, kedy sa naše telo zbavuje škodlivých látok, ktoré vedú k poruche telesných funkcií. Ak sa týchto škodlivín dokážeme pomocou detoxikácie zbaviť, budeme sa cítiť zdravší, vitálnejší a plný síl.

Detoxikácia stimuluje samoliečebné schopnosti organizmu a pomocou nej dosiahneme prečistenie krvi, lymfy, podporíme činnosť pečene, čriev, obličiek a celého tela.

zelený dzus big green

Kedy je najlepšia detoxikácia – očista organizmu

Najvhodnejším obdobím na detoxikáciu tela je jar.  Avšak detoxikovať svoje telo od rôznych škodlivín môžeme kedykoľvek v priebehu roka.

Ako zistíme, že naše telo potrebuje detoxikáciu?

Odpoveď je jednoduchá. Keď sa cítime zle, doslova až “ zanesený “ je najvyšší čas vykonať očistu tela. Avšak nič sa nestane, ak si dáte očistný deň i keď sa “ cítite dobre „. Pretože naše telo počas života sa dokáže zbaviť rôznych škodlivín, no nie všetkých, pretože denne prijímame do nášho tela množstvo škodlivín. Či už vo forme potravín, ktoré denne konzumujeme, nápojmi, ale aj vzduchom či liekmi, ktoré užívame. Všetky tieto prijímané škodliviny sa síce čiastočne vyplavia a čiastočne sa naše telo proti nim báni, no časť z nich žiaľ ostáva v našom organizme, ukladá sa v našich orgánoch, bunkách…


Ak vnímate na sebe nasledujúce faktory, očista tela by mala byť u vás prvoradá. Patrí sem: nečistá pleť, prejedanie sa či nechutenstvo, kyslá chuť v ústach a potiahnutý jazyk, zapáchajúca stolica, bolesti chrbtice a kĺbov, nepríjemný dych, chronická zápcha, hnačka, plynatosť, hnev, únava, slabosť, časté bolesti hlavy, migrény, moč tmavšej farby a podobne.

 

Čomu sa vyhnúť pri detoxikácii:
Ak ste sa rozhodli zbaviť telo škodlivín, vyhýbajte sa najmä týmto potravinám:

mäso, údeniny, sladké jedlá, nápoje, fast food, alkohol, kupované pečivo, mlieko a mliečne výrobky.Vyhnite aj potravinám ako sú knedle, cestoviny, biela ryža, biely chlieb.

Konzumujte iba:

čisto rastlinnú stravu, stravu, ktorá bude mať skôr zásaditý charakter, ktorá náš organizmus nezaťaží, nechá ho pracovať, teda najmä ovocie, zelenina, voda, bylinné čaje a čerstvé ovocné šťavy. Uprednostňujte predovšetkým varenie, dusenie, zapekanie, čo najviac potravín sa snažme konzumovať v ich čerstvom stave, pretože čím nižšiemu počtu výrobných procesov bola konzumovaná potravina vystavená, tým lepšie.

Vhodné je aj pšeno, pohánka, amarant, quinoa, jačmenné krúpy (ktoré významne prečisťujú črevá), ryžu Natural, prípadne potom ryžu indiánsku .

Prečo je pitný režim pri detoxikácii dôležitý?

Naše telo je z 65% tvorené vodou. Je pre nás a naše zdravie veľkým prínosom, pretože nás prečisťuje, premýva a odkysľuje. Až 99% všetkých procesov látkovej výmeny sa uskutočňuje vo vodnom prostredí. Neexistuje rozpúšťadlo, ktoré by dokázalo rozpustiť toľko látok ako voda. Ak pijeme málo vody, naša krv sa zhusťuje, miazga nie je schopná pohybu, nevykonáva plne svoju funkciu, teda nezbavuje nás nebezpečných toxických látok a preto bývame aj často chorý, unavený a podobne.

 voda pitie vody chudnutie

Dôležitý postup pri detoxikácii tela

Dôležité je naštartovať náš metabolizmus a vypiť pred raňajkami aspoň pohár čistej vody, s teplotou vyššou, než je ľudské telo, zhruba nad 40 stupňov Celzia, čo zabezpečí aj to, že pôjdeme dvakrát za dopoludnia na stolicu, aby sme sa skutočne dobre vyprázdnili. Verte, že sa odľahčenie tela prejaví aj na dobrej nálade.
Akonáhle sa voda zo žalúdka posunie ďalej, vypijeme nektár z ovocia, po jeho strávením potom pokračujeme buď ovocným šalátom, alebo zeleninovými šťavami striedavo s teplou vodou a s čajom.
Kedykoľvek dopoludnia zacítime, že sme hladný, siahneme po vhodnom zásaditom nápoji alebo ovocnom šaláte. Asi hodinku pred plánovaným obedom konzumujeme zeleninový šalát, niekedy z koreňovej zeleniny, inokedy z listovej. Zálievkou bude voda s citrónom alebo jedna lyžica olivového oleja s cesnakom roztlačeným s morskou soľou.

Cez deň nezabúdajme piť, čo je veľmi dôležitým krokom pri detoxikácii. Každý váš kilogram telesnej hmotnosti spotrebuje za celý deň minimálne 0,03 litre vody, tj. 30 mililitrov. Toto množstvo si vynásobte počtom svojich kilogramov a dostanete počet litrov potrebných k kľudovému pracovnému režimu svojho tela.

Pomôže aj pohyb

Detoxikácia nie je len o tom, že budeme jeden či pár dní sa stravovať zdravo. Je to aj o pohybe a správnom dýchaní. Každý deň si doprajme aspoň 30 minútovú prechádzku v rýchlejšom tempe. Vhodné je aj plávanie, meditácia, beh. Cvičenie dokáže skvele naštartovať náš metabolizmus a skôr sa zbaviť nežiadúcich škodlivín v našom tele.

chudnutie, sport leto

Čo na detoxikáciu hovoria vedci?

Veľa odborníkov, lekárov ako aj vedcov, ktorý sa zaoberajú zdravou výživou je presvedčených o tom, že človek nie je mäsožravec. Človek by mal konzumovať predovšetkým obilniny, ovocie, byliny, orechy, semená, zeleninu.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí konzumujú iba mäso, hrubé črevo zostane “ pomalé “ a preto aj vylučovanie škodlivín nebude také rýchle. Preháňadlá síce na určitý čas pomôžu, avšak toto určite nie je tým správnym riešením, pretože naše telo si navykne na preháňadlo, následkom čoho črevo “ zlenivie a nebude správne pracovať.

A teraz prichádza na rad otázka – či je detoxikácia tela naozaj taká dôležitá? Odpoveď znie, ak chcete byť zdravý a dlho žiť, detoxikácia je veľmi potrebná, pretože v dnešnej dobe preferujeme rôznymi nezdravými potravinami, spohodlneli sme a akosi zabúdame na ovocie aj zeleninu ako aj na to, že naše telo pre správne fungovanie potrebuje byť “ čisté „, inak si koledujeme o rôzne choroby a ktorý človek netúži byť zdravý…

Svíb krvavý – pestovanie, výskyt a vplyv pre naše zdravie

Poslať komentár

Your email address will not be published.

deväť + = 13