Don King životopis najslávnejšieho boxerského promotéra

Hodnotenie článku

V boxe sa točia obrovské peniaze a najviac ich pretočil Don King. Kontroverzný promotér z Clevelandu s veľmi má za sebou veľmi farebnú minulosť ako sa neskôr dôzviete v jeho životopise pracoval s najznámejšími boxerskými hviezdami a zarobil na nich milióny dolárov.

Don King sa narodil 3. decembra 1932 v Clevelande, Ohiu, Clarence a Hattie Kingovou. Ako mladý si Don snažil zarobiť peniaze dodávaním živých kurčiat do bitúnkov a tiež predával so svojim bratom arašidy a koláče, ktoré pripravovali matka so sestrami.Potom nastúpil na Kent State University vo svojom rodnom Ohiu, kde študoval právo.

donking životopis

Otec mu zomrel pri explózii v oceliarňach, v ktorých pracoval, keď ešte chodil na strednú školu.Aby bol schopný svoje štúdiá ufinancovať, zbieral od ľudí v okolí tipy do lotérie, vypĺňal tikety a nosil výhry. Jeden zabudnutý tiket, zhodou náhod pre jeho šéfa, ho však vyšiel draho , celú sumu musel vyplatiť zo svojho. Študiá  sa Don rozhodol vzdať dajne preto, že chodil na školu, aby získal vedomosti, ako zarábať peniaze. Peniaze už ale zarábal pri štúdiu, takže zhodnotil, že vlastne škola mu je na nič.


Don-king-v-base-biografia-zivotopisna

Práca po skončení školy

Don sa tak začal naplno venovať lotériám a stal sa jednou z najväčších šťúk v tomto biznise v Clevelande. V roku 1966 sa však dostal do vážnych problémov so zákonom. King doslova ubil a zabil jedného zo svojich zamestnancov, ktorý mu dlžil peniaze a súd ho uznal vinným z vraždy. Nebolo to prvýkrát, kedy King zabil. Už o dvanásť rokov skôr zastrelil človeka, ktorý sa pokúsil vykradnúť jeho podnik no vtedy to bolo posúdené ako   sebaobrana, dostal štyri roky basy na tvrdo ,povodne navrhovaný trest mal byť vyšší.

Vo väzení King si zlepšil sebavzdelávanie, čítal veľa kníh a absolvoval aj korešpondenčné vysokoškolský kurz. Keď vyšiel von, sa rýchlo stal sa zo dňa na deň boxerským promotérom.

Za všetkým stála snaha pomôcť clevelandskej nemocnici. Zavolal Muhammadovi Alimu, s ktorým sa poznal cez svojho priateľa, hudobníka Lloyda Price a dohovoril charitatívny zápas na podporu nemocnice. Dona začal box zaujímať, bol schopný zohnať  peniaze, ale potreboval k ruke niekoho skúseného. A tak  partnerstvo s Donom Elbaumem, známym clevelandským promotérom mu prišlo vhod.

V roku 1974 sa stal promotérom legendárneho zápasu prezývanom „Rumble in the Jungle“ o pás majstra ťažkej váhy organizácie WBA a WBC, v ktorom zápasil Muhammad Ali s Georgom Foreman. Zápas sa konal v Kinshase, v Zaire a Donovi Kingovi vyniesol 10 miliónov dolárov, bol o ňom natočený aj celovečerný dokument s názvom WHEN WE WERE KINGS. Jeho schopnosti vyjednávať sa ukázali, keď každému z boxerov potajomky sľúbil, že ten druhý dostane menej, aby spolu boli ochotní boxovať. Zápas, zvaný „Rachot v džungli“, sa k radosti diktátora Mobutua konal v africkom Zaire.

Ritrovate foto inedite di Mohamed Ali

Skvelý showman, ktorý zápas v Afrike ocejchoval sloganom Z otroctva k víťazstvu (From Slaveship to Championship). Takmer nikto, dokonca ani dlhoročný Aliho fanúšik Howard Cosell nedával Alimu šancu na úspech. Komentátor pred zápasom jedovato poukazoval na to, že Ali zviedol po dvoch bitkách s Joeom Frazierom a Kenom Nortonom a s každým len raz a veľmi ťažko zvíťazil, kým Foreman obidvoch zmietol v druhom kole. Foreman mal do tej doby na svojom konte zo 40 víťazstiev 37 spôsobom KO. A väčšina z nich netrvala dlhšie ako tri kolá. Navyše posledných osem zápasov Foreman ukončil v druhom kole.

Ali sa chystal boxovať na väčšiu vzdialenosť a nepustiť si Foremana k telu, pretože jeho rýchlosť a práca nôh bola na oveľa lepšej úrovni, ale počas druhého kola bol Ali zatlačený až k viaže, kde ojedinele Foreman údery vracal a kde sa mladému borci vysmieval. Čoskoro bol zrejmý Aliho úmysel. Snažil sa poriadne Foremana rozzúriť a donútiť ho k najtvrdším úderom, aké dokázal, aby ho unavil jak mentálne, tak fyzicky. Šampión posielal na Aliho stovky úderov, ale v priebehu siedmich kôl boli útoky čoraz slabšie a horšie. Na konci ôsmeho kola bol Foreman tak unavený, že Aliho víťazom už tipoval každý. Ali zatlačil Foremana okraju ringu a zasadil mu knock out.

Foreman padol k zemi a rozhodca napočítal do desať. Ali sa po strhujúcom zápase, kde súper psychicky neuniesol Aliho posmešky, stal znovu šampiónom.


O rok neskôr bol Don promotérom ďalšieho veľkého zápasu, tentoraz v Manile. Hlavnou postavou bol  opäť Muhammad Ali,ktorý sa stretol v boxerskom súboji s Joe Frazier.

Don postupne rozširoval svoju pôsobnosť aj mimo ťažkú váhu, bol dokonca prvým promotérom, ktorý sľúbil vyplatiť cez milión dolárov za zápas boxerom  ľahšej váhy.

don king a mike tyson zivotopis

Stal promotérom ďalších známych borcov, napríklad Mike Tysona či Evander Holyfield. „Popularitu“ mu získali súdne spormi s boxery, s ktorými spolupracoval, a zrejme ich okradol.V najznámejšiom súdnom spore ho po uši zadlžený Mike Tyson zažaloval o sumu sto miliónov dolárov.Don však Mikeho prehovoril na mimosúdne vyrovanie, presná výška mimosúdneho vyrovnania nie je známa, ale pravdepodobne to bolo niečo cez desatinu súdeného množstva peňazí.

Dalšie úspechy Don Kinga

V roku 1997 bol Don King menovaný do boxerskej siene slávy.

Prestížny magazín Sports Illustrated ho potom jediného zástupcu boxerského sveta vymenoval medzi štyridsať najvplyvnejšieho osobností v športe.

Don za tridsaťpäť rokov v biznise vyplatil boxerom viac ako miliardu dolárov.

Podľa Forbesu majetok v hodnote zhruba 350 miliónov dolárov.

Zdroj: internet, wikipedia

Poslať komentár

Your email address will not be published.

+ šesť = 9