Cumlík, odúčanie od cumlíka

Cumlík, odúčanie od cumlíka
5 (100%) 1 vote
Nasledujúci článok je určený pre všetky mamičky, ktoré rozmýšľajú, či je správne a dokedy nechať cumlík dieťatku. Taktiež v ňom nájdete zopár rád, ako odnaučiť dieťatko dudlovať.

Asi na začiatok by som Vás chcela uviesť v úvodzovkách do „obrazu“. Som sama maminou ani nie ročného synčeka. Môj drobec veľmi rád používa cumlík. Myslím si, že tak malé dieťa, keď si vyžaduje cumlík, mal by ho i dostať. Prečítala som veľa odborných článkov, veľa rád mi dala moja mamina, dokonca i sestra má malé detičky. Tá mi poradila mnoho, čo sa týka cumlíka a jeho vplyvu na dieťa. No tentokrát by som Vám ja trošku popísala o tejto problematike, respektíve ako odnaučiť dieťa od závislosti, od cumlíka.

Každá z nás  vie,  čo je dobré pre naše dieťa. Dokonca každá z nás vie, že každé dieťa je iné. Jedno vie rýchlo rozprávať, iné začne skôr chodiť ako to druhé dieťa. Týmito vetami chcem naznačiť, že podľa môjho názoru, ak dieťa vyžaduje cumlík, tak prečo mu ho nedať? Prečo ho nepotešiť? Čo je na tom zlé, že dieťa sa chce prostredníctvom dudlíka ukludniť?

Jeden z  dôvodov, prečo dať dieťaťu cumlík je ten, že ho ukludňuje.  Dieťa, ktoré cmúľa cumlík, kľudnejšie spí, lepšie sa tým pádom vyspinká a kľudná je i mamina, že bábätko nechalo vyspať svoju mamičku aspoň chvíľku. To znamená, že deti s cumlíkom v ústach sa menej pri spánku pohybujú, ležia v pokoji.

Dokonca podľa štúdií sa zistilo, že cumlík je vhodný ako prevencia proti syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa.


Do akého veku dieťaťa je vhodné používať cumlík?

Podľa mňa je najlepšie, keď má dieťa dva rôčky, aby sme ho postupne pripravovali na to, že už jeho obľúbená dudka ho bude sprevádzať iba počas spánku. Myslím si, že dvojročné dieťa to už ako tak chápe. Samozrejme, že bude plakať, keď mu ho nedáme, ale my matky sme silné, zvládneme všetko. Treba mať pevné nervy. Je veľa mám, ktoré si povedia, že už v dvoch rokoch je dieťa na cumlík veľké a preto mu ho nedajú ani na spánok, odnaúčajú dieťa skôr od dudlovania. Je to každého osobná vec.

No myslím si, že nie je na škodu počkať s úplným odnaúčaním, nakoľko je dieťa počas spánku kľudnejšie, lepšie sa mu spinká. To však neznamená aby malo dieťatko povedzme až do troch rokov veku cumlík pri spaní. Pretože tým, že dieťa dlho dudluje, môžu nastať i určité problémy. A to deformácia chrupu, môže nastať i problém so správnou výslovnosťou. No a toto vôbec, my rodičia nechceme.

dudel cumlik, oducanie z dudla

Veľkosť cumlíka

Čo sa týka veľkosti a kvality cumlíka, aký je pre dieťa ten správny? Najprv by som si prečítala rôzne informácie, ktorý je ten správny pre moje dieťa a potom ten správny vybrala. Asi najdôležitejšie pri výbere cumlíka je jeho veľkosť, tvar a z čoho je vyrobený. Všade upozorňujú, že treba používať tú správnu veľkosť, to jest pre najmenšie dieťa sa odporúča menší cumlík, s mäkším sacím dielom. Samozrejme, že by mal byť aj inak tvarovaný predný diel ako u väčších dudlíkov. A akú veľkosť by sme mali voliť pri výbere cumlíka pre väčšie dieťatko?  Sací diel je väčší, čiastočne sa mení i tvar, musí sa prispôsobiť priestoru v ústnej dutine a zúbkom.

Ako odnaučiť dieťa od cumlíka?

1tip:  Asi na začiatok je dôležité, aby ste dieťa naučili mať cumlík len počas spánku, ono to odnaúčanie pôjde neskôr o niečo ľahšie.
2 tip: Nekričte na dieťa, motivujte ho, niečo si vymyslite, vymyslite si nejakú historku, prečo nemôže mať v tom momente svoju obľúbenú dudu.
3tip: Treba sa pripraviť na to, že dieťaťu bude cumlík chýbať najviac pri zaspávaní. Môžte jej/jemu dať do postele alebo postieľky jeho/jej obľúbeného medvedíka. Historky, ktoré určite zaberú pri odúčaní :

a) povedzte drobcovi, že prišla  v noci cumlíková víla, zobrala si cumlík a namiesto toho tu nechala hračku( medvedíka, autíčko, bábiku…),
b) prestrihnite vrch dudla, dudlovaciu časť, nasypte doň korenie a povedzte, že mravci mu doň dali kako,
c) keď pôjdete niekam na dlhý výlet, cumlík zoberte ale povedzte dieťaťu, že sa stratil a že keď prídete domov, nový mu kúpite. Samozrejme, že mu ho nekúpite, budete stále odďalovať kúpu a dieťa nakoniec na neho časom zabudne,
d) pár dní pred Vianocami vysvetlite drobcovi, že príde onedlho Ježiško, že  mu necháte dudu pod stromčekom, aby ju dal menšiemu bábätku, ktoré to potrebuje. Na druhý deň je dobré skontrolovať, či dudku Ježiško odniesol a dieťa si za odmenu  nájde darček pod stromčekom, to bude dobrá odmena pre neho, za dobrú vec,
e) zaneste cumlík ďaleko od dieťaťa, napr. spravte si výlet za koníkmi alebo do Zoo a povedzte jemu/jej, že mama malých žriebätiek potrebuje cumlík pre žriebätká.
My rodičia urobíme čokoľvek pre naše dieťa, čo je v našich silách, no nesmieme zabúdať na to, že pri odnaúčaní od cumla sa musíme vyzbrojiť pevnými nervami, musíme byť silný a nepodľahnúť detskému plaču, jeho fňukaniu, že chce dudlík, neustupujme. Prajem Vám milý čitatelia veľa síl pri boji s odnaúčaním.

Poslať komentár

Your email address will not be published.

5 − štyri =