Cukrovka, ako diagnostikovať cukrovku a liečba cukrovky

Hodnotenie článku

Cukrovka, Diabetes mellitus, alebo úplavica cukrov. V dnešnej dobe žiaľ trpí na svete čoraz viac ľudí. Prvé zmienky o cukrovke pochádzajú už zo starovekého Egypta z roku 1500 pred nl. Vzniká vtedy, ak dôjde v tele k zníženej tvorbe inzulínu, ktorý slúži na udržiavanie stálej hladiny cukru v krvi.

Inzulín sa tvorí v slinivke brušnej, v tzv. Langerhansových ostrovčekoch. Pomocou neho dochádza k ľahšiemu prechodu cukru z krvi do tkanív, ktoré ho potom používajú ako zdroj energie. Ak však inzulín začne v tele chýbať, prípadne sa tvorí nedostatočné množstvo, cukor nemôže do buniek vstupovať, následkom čoho dochádza k zvýšenej hladine cukru v krvi, tzv. hyperglykémia a vzniká cukrovka.

Nedostatok inzulínu spôsobuje aj poruchy metabolizmu bielkovín a tukov.
Za hraničné hodnotu diabetu sa pokladá koncentrácia glukózy 7,0 mmol / l nalačno a 10 mmol / l za 2hod po jedle.
Cukrovka rozdeľujeme do dvoch foriem, 1. typu a 2. typu.

Ako diagnostikovať cukrovku

Diagnostikovať cukrovku nie je nič zložité. Vyšetrenie sa robí z bruška prsta, kedy už aj z malej kvapky krvi sa dá diagnostikovať cukrovka. Alebo sa okrem vyšetrenia z bruška prsta robí rutinný odber krvi u lekára v rámci preventívneho vyšetrenia.

Ak máte hodnotu na lačno vyššiu ako  6.0 mmol/l, môže ale aj nemusí ísť o cukrovku. Každopádne takéto vysoko namerané hodnoty naznačujú, že niečo nie je v poriadku.


Ak máte o niečo vyššie nad normu môže ísť o poruchu glukózovej tolerancie, kedy môže ísť o zlé spracovanie cukrov a zhoršenie metabolizmu a preto je potrebné venovať takýmto hodnotám zvýšenú pozornosť.

ako diagnostikovat cukrovku

Medzi najčastejšie príznaky cukrovky patrí:

celková slabosť, únava

pocit hladu a pocit smädu

zhoršenie videnia

zvýšený objem moču, nočné močenie

zlé hojenie rán

Príznaky cukrovky sú tie najčastejšie, no ak trpíte stále nevysvetliteľnou únavou, nemusí ísť vždy iba o cukrovku.

 

Liečba cukrovky Diabetes 1.typu

Diabetes mellitus postihuje najmä deti, ako aj mladých. Ide o autoimunitné ochorenie, kedy vlastný imunitný systém ničí bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín. Jedná sa o ochorenie náhle a niekedy býva označované z dôvodu raného výskytu ako mladých diabetes.

Cukrovka sa lieči pomocou inzulínových striekačiek a inzulínového pera, ktoré sa aplikujú do podkožia na stehne, bruchu alebo na paži väčšinou 3-6x denne, ktorý si diabetik robí sám. Žiaľ takéto podávanie inzulínu je už na celý život.

Treba však okrem aplikovania inzulínu zmeniť aj doterajšie stravovacie návyky, naučiť sa jesť pravidelne, obmedziť niektoré druhy potravín a nasadiť do svojho jedálnička tie “ správne “ potraviny.
Ďalšou možnosťou liečby môže byť aj transplantácia pankreasu, alebo transplantácia buniek v Langerhansových ostrovčekoch.

Liečba cukrovky Diabetes 2.typu

Ochorením Diabetes mellitus 2. typu trpia zväčša dospelý a to najmä tý, ktorý sú obézny, avšak vyskytuje sa aj u detí, ktoré sú obézne a majú nedostatok pohybu. Zväčša pri tomto type cukrovky ide o dedičnosť.

Liečba diabetu  2. typu spočíva taktiež v zmene jedálnička, kedy je potrebné ale športovať, znížiť telesnú hmotnosť. Podávajú sa aktívne pohybperorálné antidiabetiká. U niektorých prípadov je potrebné dodávanie inzulínu ako aj cukrovky 1.stupňa.

Sacharidy by mali by pokryť asi 55% energetickej spotreby (ryža, múka, pečivo, zemiaky)
Tuky by mali byť 30% energetickej spotreby (rastlinné tuky, ryby)
Bielkoviny – na 1kg hmotnosti pacienta je doporučený 1g bielkovín (ryba, hydinové mäso, strukoviny, zelenina).

liecba cukrovky

 

Diabetes nevzniká z toho, že jete veľa sladkostí, ale ide predovšetkým o reakciu organizmu na prebytočnú konzumáciu akýchkoľvek potravín. Sladké pokrmy si diabetik musí odopierať až po prepuknutí tohto ochorenia, a to z dôvodu neschopnosti organizmu vyrovnať sa spracovaním nadmerného množstva cukru v krvi.

Cukrovka je síce nepríjemné ochorenie, avšak vďaka včasnej diagnostike ako aj liečbe pomôže diabetikovi, aby sa mu zdravotný stav nezhoršil, následkom čoho žiaľ dochádza k predčasným úmrtiam viacerých diabetikov. Ak však budete s lekárom spolupracovať a včas odhalíte cukrovku, zlepšíte si tým zdravotný stav ako aj kvalitu života. Zo všetkých diabetikov sú najviac ohrozené práve deti a mládež, pretože žijú s cukrovkou najdlhšie.

 

Liečba smiechom – s úsmevom budeš žiť zdravšie a dlhšie

Fitnes v usa

Poslať komentár

Your email address will not be published.

− päť = 4