Čo s napadaným lístim ?

Hodnotenie článku

V jeseni sa stromy  začinajú pripravovať na spánok a lístie začína žltnúť a záhrada dostane nové farby. V článku sa dozviete ako zúžitkovať  opadnuté listy.

Vždy lepšie je ísť v súlade s prírodou ako ísť proti nej , najlepšie je tento materiál zúžitkovať  v prospech záhradného spoločenstva ako vytvárať z neho ďaľší odpad.

Boj s napadaným lístim

ako sa zbavit listia na trávnikuNádielka pestrofarebného lístia je síce na pohľad pekná, ale niekto ju musí tiež odpratať! Najčastejšie sa je treba zbaviť lístia z chodníkov a z trávnikov. U chodníkov je to nutnosť pretože ak chodník pokryje vrstva lístia sa možete pošmyknuť. Na trávniku by stála vrstva lístia zabranila rastu trávy a v závere sezony by ju mohla pridusiť.

Príroda nás učí ako lístie zúžitkovať a najlepšie je lístie dať  do záhrady a pokryť ním pôdu vlastne vytvoríte prírodný mulč ktorý je veľmi prospešný lebo pomáha zvyšovať úrodu , podobne to robí i príroda v lese lístim zakrýva pôdu a pripravuje sa na jeseň.


 

Najmenej štastným resp prospešným riešením je lístie hodiť do kontajneru,načastejšie je to v prípade ak nemáme kde lístie použiť máme len travnik alebo vybetónovanú plochu. O trochu lepším riešením je lístie spáliť , popol z neho je vhodný do trávniku , všetky tieto riešenia sú pracné a v prípade vlastenia záhrady zbytočné.

Ak máte chuť ponaťahovať sa z lístim a zamedziť jeho rozsfúkaniu  možete lístie z chodníkov a trávnikov dať do foliaku či skleníku. Lístie obohatí pôdu na ktorej ste intezívne pestovali plodiny , navyše je chránené pred vetrom takže ostane na mieste a nevráti sa späť na chodník.

Popadané listy  tiež možete dať do kompostéru  vytvoriť z neho dobrý kompost , je to skvelá potrava pre dažďovky , je to menej užitočná práca ako ako mulčovanie pretože ako to už býva v kompostéri je vždy niečo pod zub a lístie lepšie je poslúži ako mulč.

ako vytvorit prírodné hnojivo

Náradie pre prácu s napadaným lístim sú to klasické hrable a metla ak túžite športovať, kosačka ak je trávnik dostatočne vysoký tak môžete ho pokosiť a tým sa zbaviť napadaného lístia. Tiež príde vhod aj vysavač na lístie je vhodný na chodníky a trávniky, ten vysaje lístie ktoré potom zúžitkujete na pohnojenie záhrady.

Vedeli ste že ?

Prečo sa lístie zafarbuje ?Na jeseň sa rozpadá farbivo chlorofyl, ktoré je obsiahnuté v liste, čo spôsobuje jeho zelenú farbu. Po jeho rozpade je vystriedané odolnejším farbivom karotenoidom (list je potom žltý), alebo antokyánom (list je potom červený).

Ktorý strom má počas zimy lístie ? Poznáte rozprávku, ako chytrák napálil samotného čerta s dubovým lístim?  Lístie na duba totiž vydržia po celú zimu a posledné suché farebné listy opadajú, ešte len keď už pučia nové sviežo zelené. Dub je prekrásny strom čo tak zajsť do prírody a pokochať sa jeho krásou ?

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

− päť = 1