Čo ničí naše kosti a svaly…Tak toto určite nerobte

Hodnotenie článku

Každý z nás túži sa vyvarovať rôznym zdravotným problémom, medzi ktoré patrí napríklad aj udržiavanie zdravých kostí a svalov a to najmä vo veku, kedy sú naše kosti náchylnejšie na rôzne zlomeniny, osteoporózu a iné…. Ak si chcete udržať pevné a zdravé kosti, mali by ste sa vyvarovať týmto najčastejším chybám – zlozvykom…

Aj keď možno neexistuje nič, čo môžete urobiť, aby ste zabránili problémom s kosťami, existuje určitý výber životného štýlu, ktorý môže urýchliť úbytku kostnej hmoty a poškodenie svalov.

Vyvarovať by ste sa mali určite týmto veciam:

Alkohol

Ak si doprajete alkohol príležitostne, je to úplne v pohode, avšak piť viac ako jeden až dva nápoje za týždeň môže viesť k strate 2% kostnej hmoty v priebehu roka, pretože alkohol narúša vstrebávanie vápnika a vitamínu D, z ktorých oba sú nevyhnutné pre tvorbu kostí. Okrem toho, nadmerná konzumácia alkoholu ničí bunky kostnej tvorby.

 

Fajčenie

Cigaretový dym je škodlivý pre naše kosti, pretože obsahuje zložky, ktoré zasahujú do prirodzeného kolobehu zdravej kosti. Ak fajčíte, bránite tvorbe zdravej novej kosti, ako aj spôsobuje si to, že existujúce kostné tkanivo sa rýchlejšie rozpadá, kosti sú slabé a krehké.

ako mat zdrave kosti

Nedostatok pohybu

Nedostatok fyzickej aktivity oslabuje naše svaly a vystavuje ich na fyzické zranenia. Pohyb je potrebný nielen pre našu kondíciu, pre chudnutie, ale aj preto, aby sme si udržali naše kosti zdravé, pevné.

 

Nevhodná stava, bez vitamínov

Asi najznámejší pre nás je vápnik, ktorý naše kosti potrebujú. No taktiež je potrebný aj vitamín D. Ak máme nedostatok vitamínu D a vápnika, vstrebávanie vápnika nemôže byť zvýšené tak, aby vyhovela potrebám tela, čo vedie k strate kostnej hmoty.

 

Kofeín

Kofeín sám o sebe v malom množstve nie je škodlivý, no ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Ak prijímate veľa kofeínu, kosti sa stávajú redšími. Kofeín spôsobuje to, že vaše obličky vylučujú vápnik von z tela, znižuje množstvo vápnika k dispozícii kostí pre prestavbu.

kava zdrave a pevne kosti


 

Časté pitie sódy

Kyselina fosforečná, ktorú sóda obsahuje, zapríčiňuje podobne ako káva to, že vylučuje vápnik von z tela, čím sa znižuje hustota kostí u tých, ktorí pijú tri alebo viac sódovky za deň.

 

Nehody, zlomeniny, pády

Nehody môžu spôsobiť natrhnutie svalov a zlomeniny kostí. Keď sa kosť zlomí, môže prasknúť, alebo sa roztrieštiť. Po zlomenine nové kostné bunky zaplnia medzeru a “ opravia “ kosť. Použitím silnej sadry, ktorý drží kosť v správnej polohe počas liečenia, je obvyklým spracovaním. Pokiaľ je zlomenina je komplikovaná, pre stabilizáciu sa musia umiestniť kovové skrutky a dosky, aby sa kosť lepšie hojila.

Ďalšie faktory, ktoré môžu ničiť naše kosti sú stres, svalová dystrofia, starnutie a iné…

Poslať komentár

Your email address will not be published.

+ 6 = trinásť