Bolesť brucha – ako sa jej zbaviť?

Hodnotenie článku

Nepríjemné bolesti brucha, kŕče či nafukovanie nám dokážu znepríjemniť deň. Ak trpíte bolesťou brucha, môže ísť o príznaky rôznych chorôb a niekedy sa ťažko určuje, o aké ochorenie ide, preto je potrebné presne určiť, na akom mieste trpíte bolesťou brucha…

Lokalizácia bolesti:

Ak trpíte bolesťou brucha, je potrebné to svojmu lekárovi čím najskôr oznámiť a presne popísať miesto bolestí, pretože väčšinou sa miesto bolesti zhoduje s miestom uloženia chorého orgánu v dutine brušnej, avšak nie vždy, pretože niektoré orgány majú tendenciu vystreľovať svoju bolesť na rôzne miesta v bruchu.

 

Ak trpíte bolesťami brucha alebo zažívaním, je to dôsledkom autoimunitných porúch.

Aká môže byť bolesť brucha

Bolesť brucha sa líši od spôsobu či intenzity bolestí. Typy bolestí sú napríklad:

Tupá bolesť brucha:  pri tupej bolesti brucha pociťujeme nepríjemný  a bolestivý „tlak“ a sústavnú bolesť.

Ostrá bolesť brucha:  Ostrá bolesť brucha nastáva zväčša náhle, alebo pri zanedbaní miernejších ťažkostí vzrastajú. Táto bolesť sa prejavuje intenzívnymi kusavými bolesťami a pichaním. Zväčša sa lokalizuje na určité miesto brucha.

Kŕčovitá bolesť brucha: Kŕčovitá bolesť brucha je ďalším druhom nepríjemnej bolesti, človek má pocit, že je celý utiahnutý, nemôže sa narovnať a uvoľniť. Túto bolesť brucha môžeme prežívať s chvíľkovými pocitmi úľavy.

Nadúvanie, plynatosť – nadúvanie a plynatosť patria taktiež medzi nepríjemné bolesti brucha, pri ktorých máme pocit plného brucha. Zvonka vypadáme pri štíhlej postave ako tehotné ženy v 2. až 3.mesiaci, teda obvod bruška sa nám badateľne zväčší. Nejde iba o zovňajšok, kedy sa cítime nepohodlne, ale aj o vnútorný pocit a pohodlie, najmä ak plyny neodchádzajú z tela von. Nastanú silné nepríjemné kŕče…

 

 

Bolesť brucha po jedle

Ak vám určité jedlo spôsobuje problémy, či už ide o nafukovanie, kŕče, plynatosť alebo problémy so stolicou ( zápcha, hnačka ), vyvarujte sa takémuto jedlu. Zlá životospráva môže spôsobiť žalúdočný vred. Ten vzniká dráždením žalúdočnej sliznice vlastnou tráviacou kyselinou. Fajčenie, alkohol, príliš korenené jedlá a zlý ý životný štýl sú faktormi, ktoré  negatívne ovlyvňujú dráždenie žalúdočnej sliznice. Pálivá bolesť z nadbruška “ vystreluje “ až do chrbta. Môžu ale aj nemusia nastať problémy so stolicou ( čierna stolica s natrávenou krvou ). Pri takejto bolesti je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, vyvarovať sa stresu, nervozite, skrátka všetkému zlému, čo spôsobuje zlé psychické “ nepohodlie “ a taktiež je potrebné dodržiavať diétu. Pri konzumovaní stravy dlho prežúvajte a jedzte po malých dávkach a častejšie ako vo veľkých dávkach 2 krát denne.

Jedlá, ktoré môžu spôsobiť takéto problémy sú napríklad:

strukoviny – fazuľa, hrach, šošovica  červená fazuľa

cukor – sladké jedlá, nápoje

bublinkové nápoje

múčne, kysnuté jedlá

vysmážané mastné jedla – hranolky, šišky, rezne a podobne.

údené jedlá

slané a korenené jedlá

káva

alkohol

mäsové a zeleninové vývary

Naopak, siahnuť by ste mali po mliečnych výrobkoch, ktoré prinášajú úľavu. pomáhajú aj jablká, hrušky a iné druhy ovocia.

jablko pre zdravie

jablá sú zdravé, plné vitamínov a podporujú trávenie

 

Bolesť brucha z neodchádzajúcich plynov

Nepríjemný tlak v nadbrušku, kotrý smeruje smerom nahor a občas sa stane, že cítite bodnutie, máte nafúknuté a tvrdé brucho?  Skúste si napríklad zatancovať, poprechádzať sa, zacvičiť napríklad drepy, či inú ale miernejšiu pohybovú aktivitu. Taktiež pomôže pri nafúknutom a tvrdom brušku mätový čaj, ktorý zlepšuje trávenie, alebo fenyklový čaj. Viac o mäte si môžeš prečítať tu: mäta prieporná

čaj z mäty


Poznámka: Pokiaľ nemáte problémy s dýchaním ani nízky krvný tlak, ktorý môže spôsobiť mdlobu, pulz máte normálny, teda od 60-80 za minútu, netreba sa báť, nejedná sa o infarkt, ide o nepríjemné nafukovanie, ktorého je potrebné čím najskôr sa zbaviť uvedenými technikami ( čaje, cvičenie a pod. )

 

Bolesť brucha z psychického pôvodu:

Bolesť brucha nemusí nastať iba po určitom jedle, či pozdvíhaní niečoho ťažkého. Často krát ide o problémy psychického pôvodu, ktoré je potrebné čím najskôr liečiť, inak sa môžu objaviť ešte horšie zdravotné problémy. Konflikty v rodine, problémy v práci, nervozita, či napätie sú spúšťačom rôznych ochorení, medzí ktoré patrí bolesť brucha. Ako sa zbaviť tejto bolesti, bude všetkým zrejme jasné. Zbavte sa napätia, stresu či nervozity, usporiadajte si svoj život a budete sa cítiť lepšie aj po psychickej ale najmä po zdravotnej stránke. Doprajte si uvoľnovacie cvičenia, prechádzky, rozprávajte sa o svojich problémoch. Ak nechcete druhých so svojimi problémami zaťažovať, navštívte psychológa, ktorý vás vypočuje a poradí vám.

 

 

 Bolesť brucha pri menštruácii

Mesiac po mesiaci opäť je tu náš cyklus – menštruácia. Niektoré ju prežívajú v pohode, iné od bolesti či už brucha alebo krížov nevedia ani sedieť, ani ležať a želajú si čím najskôr, aby ich bolesť prešla. Pri dosiahnutí aspoň chvíľkovej úľavy od bolesti siahajú po rôznych tabletkách, na ktoré si u niektorých dievčat telo tak navyklo, že už ani niektoré druhy liekov nezaberajú. Pomôcť pri bolestiach brucha spôsobenej menštruáciou môžu aj teplé obklady a bylinka s menom alchemilka, taktiež ak trpíte bolesťami brucha spôsobenej menštruáciou, treba mať na pamäti zmenu jednálnička, obmädziť sladké a príliš slané jedlá, vyhýbať sa alkoholu, káve, fajčeniu, kysnutým koláčom, pečivám. Čím viac budete preferovať túto nezdravú stravu a najmä konzumovať sladké, tým bude pre vás menštruácia bolestivejšia. Spomenuté zlé stravovacie návyky a málo pohybu sú faktorom pre bolestivú menštruáciu ale aj pre problémy s otehotnením.

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

päť + = 10