Bob Marley životopis

Hodnotenie článku

Bob Marley sa narodil 5. februára roku 1945 vo vieske Nine Miles, ktorá leží vo farnosti svätej Anny na ostrove Jamajka. Jeho otec, kapitán Norval Marley, bol britský vojenský dôstojník a matka, Cedella Booker, jamajská predavačka. Krátko potom čo sa Bob narodil, jeho otec od rodiny odišiel, a tak zostali s matkou sami.

 

Životopis Bob Marley mladosť 

Neskôr sa odsťahovali do Trench Towne, ktorý tvorí západnú časť hlavného mesta Jamajky – Kingstonu. Bob tam nasledoval svoju matku, ktorá hľadala vo veľkomeste pracovné príležitosti. Tu Bob strávil veľa času so svojím priateľom Nevillom Livingstonom, ktorému bolo prezývané Bunny. Spolu navštevovali hudobné triedu, ktorú viedol slávny jamajský spevák Joe Higgs a tu sa stretli s Petrom Macintosh. Čoskoro sa stali dobrými priateľmi.

Životopis Bob Marley hudobné začiatky

Vo svojich 16 rokoch sa Bob vydal na cestu za splnením svojho sna, stať sa muzikantom. Mnoho mladých ľudí sa tak snažilo oprostiť od každodenných strastí. Jedným z nich bol aj už vo svojich 14 rokoch veľmi úspešný Jimmy Cliff, vtedy Bobův nedostihnuteľný vzor. Na jeho popud Marley nahral v roku 1962 svoje prvé dve piesne „Judge Not“ a „One Cup of Coffee“. S nimi mal na Jamajke celkom veľký úspech, a tak o dva roky neskôr sformoval s Bunny Livingstonom, Peterom Macintoshom (Tosh) a ďalšími dvoma spevákmi vokálny kvintet Wailing Wailers.

bob-marley-zivotopis-biografia

Po čase, keď sa kapela zredukovala na trio, boli Marley, Tosh a Livingston predstavení producentovi nahrávacie spoločnosti Coxsone – Clemetu Dodd. Tu nahrali svoju prvú pieseň „Simmer Down“, ktorá sa na Jamajke stretla s naozaj veľkým úspechom. Ako pomoc pre nahrávanie ich piesní poskytlo štúdio niekoľko talentovaných SKA hudobníkov a Wailing Wailers sa stávali čoraz populárnejšími v lokálnom jamajskom meradle. Ich obecenstvo rýchlo rástlo a nahrali niekoľko ďalších piesní. Bob sa skoro stal vedúcim predstaviteľom kapely a zároveň hlavným autorom piesní. 10. februára roku 1966 sa oženil so svojou priateľkou Ritou Anderson a krátko na to kapela prešla z hudobného štýlu SKA na Rock Steady. Tým sa dostali do rozporu s Coxsonem, ktorý ich chcel mať ako SKA kapelu. Wailing Wailers teda Coxsone opustili a premenovali sa na obyčajné The Wailers. Neskôr stretli Lee Perryho, s ktorého pomocou nahrali piesne ako sú „duppy Conquerer“, „Soul Rebel“, „400 years“ a „Small Axe“ V roku 1970 sa Wailers rozrástli o Aston Barreta a jeho brata Carleton.

Životopis Bob Marley počiatok slávy

V tú dobu boli už veľmi populárny v Karibskej oblasti, ale medzinárodne stále neznámi. Bob potom odišiel s Johnny Nashom do Švédska a do Veľkej Británie, kde sa pokúsili presadiť túto jamajskú hudbu v rámci starého kontinentu. V Londýne Bob navštívil Chrisa Blackwella, šéfa spoločnosti Island Records Basing Street Studios. Blackwell o Wailers už počul a rozhodol sa umožniť im nahrávanie pod štítom jeho spoločnosti. A tak Wailers nahrali pre Island prvý album s názvom „Catch a Fire“, ktoré nieslo značné kvality. V roku 1973 vzniklo druhé album „Burnin“, ktoré obsahuje piesne ako „Get Up Stand Up“ alebo „I shot the Sheriff“, ktorú od Wailers prevzal Eric Clapton a ešte viac tak kapelu preslávil. Roku 1974 sa Peter Tosh s Bunny Livingstonom rozhodli formáciu opustiť, pretože im vadilo stavanie Bobovi osoby do popredia a odišli každý na svoju sólovú dráhu. Nahradili ich členky speváckeho tria I-Threes – Rita Marley – Bobova manželka, Judy Mowatt a Marcia Griffith Roku 1975 bolo nahrané tretí album „Natty Dread“ obsahujúce napríklad piesne „Talking Blues“ „No Woman No Cry“ a „Revolution“.

Životopis Bob Marley Atentát a Rakovina

Po nasledujúcom Európskom turné, z ktorého vzišlo album „Live“ obsahujúce živé nahrávky skladieb ako je napríklad „No Woman No Cry“, ktorá sa stala svetovým hitom, bolo nahrané album „Rastaman Vibration“, na ktorom figuruje pieseň „War“, ktorej text je zhudobnený prejav Jeho Cisárskej Výsosti Haile Selassiho I. Dva dni pred pripravovaným koncertom, ktorý sa mal konať 5. decembra v roku 1976 ako predvolebná podpora, do Bobova domu vtrhol strelec a niekoľkokrát vystrelil na Boba, Ritu a dvaja ich priatelia. Táto udalosť našťastie nikoho nestála život, iba Bob bol zranený. Rok po tomto pokuse o atentát bolo nahrané album „Exodus“ Keď sa potom The Wailers vydali na ďalšie turné po Európe, Bob si pri futbalu poranil prst na nohe, ktorého hojenie bolo neskôr klasifikované ako rakovinové. Cesta k vyliečeniu viedla cez amputácii poraneného prsta, ktorú Bob odmietol, pretože takýto zákrok by odporoval jeho Rastafariánskému presvedčenie. Počas Exodus tour Bob tiež prijal veľmi významný prsteň, ktorého pôvodným vlastníkom bol Etiópsky Cisár Selassie I. Po tom čo bol Bob informovaný o svojej Diagnose rakovinového bujnenia, turné bolo ukončené.

bob-marley-zivotopis-biografia

Táto skutočnosť ho však nijako neodradila od jeho ďalšie hudobné práce a roku 1978 vznikol album „Kaya“ Po roku 1978 kapela nahrala ďalšie živé album „Babylon by Bus“ a tiež prišli s novým štúdiovým albumom „Survival“. V roku 1980 Bob zistil, že ich manažér kapelu oklamal, a tak ho zbil a prepustil. V apríli toho istého roku boli Wailers pozvaní k odohraní koncertu v Zimbabwe usporiadaného ku príležitosti vyhlásenia nezávislosti tejto africkej krajiny. Bob neskôr povedal, že toto pozvanie bolo najväčšou poctou jeho života. O niečo dlhšie vznikol album „Uprising“ a pre samotnú budúcnosť kapely sa všetko vyvíjalo veľmi sľubne. Bobův stav sa však začal zhoršovať, ale on sa chcel aj napriek lekárska upozornenie vydať na už pripravovanej novej turné. To začalo v Bostone a nasledoval New York. V priebehu tohto New Yorského koncertu Bob vyzeral veľmi zle a takmer omdlel. Druhý deň ráno skolaboval a bol odvezený do nemocnice, kde bol nájdený nádor na mozgu a lekári mu dávali jeden mesiac života. Rita chcela turné ukončiť, ale Bob chcel pokračovať ďalej. Odohral teda ešte nezabudnuteľný koncert v Pittsburghu, ale bol už natoľko chorý, že nemohol pokračovať a turné bolo nakoniec naozaj zrušené. 4. novembra sa nechal pokrstiť u Etiópskej ortodoxnej cirkvi a prijal meno Berhan Selassie.


Nejakú dobu sa liečil v Nemecku, kde oslávil svoje posledné, 36 narodeniny. Liečba však nebola príliš úspešná a pretože Bob chcel zomrieť doma, vydal sa späť na Jamajku. Túto cestu však nestihol dokončiť. Zomrel 11. mája roku 1981 v nemocnici na Miami.

Po smrti bol prevezený na Jamajku a pochovaný so všetkými poctami, ktoré jeho osobnosti patrí za prítomnosti tisícky ľudí, ktorí tak prejavili svoje zdrvení nad stratou hrdinu a rešpekt k jeho dielu, jeho odkazu. Bob Marley bol uložený do mauzólea v mieste svojho rodiska. Bob cítil svoj osud a predniesol nesmrteľná slová zakotvená v jednej z piesní:
„Jedného jasného rána, až má práca bude dokončená, odletím ďaleko odtiaľ, domov do Sione.“

Životopis Bob Marley záver

 

V poňatí jeho života je rakovina, ktorá ho zahubila vyobrazovaná ako osudný Ježišov kríž. Judy Mowatt z I-Threes povedala: „Keď potrebuješ upozorniť na určitú situáciu alebo krízu, vždy tu bude pieseň Boba Marleyho, ktorá sa jej týka a poukazuje na nej. Bob bol hudobný prorok.“ Bob Marley vyrastal v prostredí, kde význam slova „istota“ nemal prílišnú váhu, však čo je bezpochyby isté, že Bob nikdy nenapísal zlú pieseň. Bol umelcom presahujúcom všetky kategórie, triedy a vyznania pomocou kombinácie vrodené slušnosti a hlboké múdrosti.

Bol nielen hudobným prorokom, veľmi schopným skladateľom a výborným hudobníkom, ale aj veľkým Rasta mysliteľom, ktorý šíril svoju vieru z útrob svojho srdca do celého sveta a snažil sa tak navodiť globálny stav mieru a otvoriť naším pohľadom obraz „Jedného sveta, jednej lásky“

Bob Marley známe piesne:
No Woman no Cry

Bob Marley – Don’t worry be Happy

Bob Marley- Three Little Birds

Poslať komentár

Your email address will not be published.

9 − tri =