Arónia čierna, účinky a recepty

Arónia čierna, účinky a recepty
5 (100%) 5 votes

Arónia čiernoplodá je skvelá okrasná a zároveň liečivá rastlina s vysokým obsahom cenných látok pre podporu zdravia ľudí a zároveň im pomáha v boji s chorobami.

Článok je nabitý informáciami preto pre uľahčenie môžte použiť rýchlu návigáciu – dosiahnete rýchlo potrebné info ktoré vás najviac zaujíma:
Ako pestovať aróniu
Zobrazte všetky účinky
Pozrite super recepty
Predaj štiav a ďžemov z arónie

 

Výskyt a pestovanie Arónie čiernoplodej

Arónia (tiež nazývaná čierna jarabina) pochádza zo severnej Ameriky. Na Európsky kontinent sa dostala v rokoch 1700. Je nenáročná na pestovanie, rastie aj v horšej pôde a v menej priaznivých klimatických podmienkach. Netrpí chorobami ani škodcami a je samoopelivá.

Jedná sa o veľmi plodnú rastlinu, plody arónie sú veľmi zdravé a vydržia veľmi dlho. Nižšie sa dozviete o účinkoch bobúľ tejto rastliny. Priemerná arónia dosahuje rozmerov 2 x 2m ako krík. Na Slovensku je najznámejšia odroda „Nero“, ktorá je veľmi úrodná a dobre sa jej darí.

Kríky dosahujú výšku 1,5 metra, kvitnú v máji. Zber začína podľa polohy od polovice augusta. Úrodu zberajte až po dozretí plodov. Vo vyzretých plodoch je najviac účinných látok.

Účinky plodov arónie čiernej:

Podpora imunitného systému ľudí je samozrejmosťou. Pomáha pri regenerácii organizmu, ochraňuje pred civilizačnými ochoreniami napríklad rakovinou. Pomáha k rýchlejšiemu uzdraveniu z bežných chorôb, chrípka, nachladnutie, zápal pľúc, zmierňujú problémy spojené s menopauzou u žien.učinky aronie čiernej

Plody Arónie preukázateľne pomáhajú pri nasledovných zdravotných problémoch:

 • Znižujú krvný tlak, chránia cievy a napomáhajú silnejším kapiláram.
 • Zrážajú dole cholesterol a bránia jeho usádzaniu na cievnych stenách.
 • Cukrovkárom pomáhajú znižovať krvný cukor na normálnu hladinu.
 • Pomáhajú ženám pri menopauze zmierňovať zdravotné problémy.
 • Skvelo pôsobia proti stresu a podporujú psychickú vyrovnanosť.
 • Vhodné pri detoxikácii organizmu, prečistení tráviacej sústavy, pomáhajú telu bojovať s voľnými radikálmi ktoré spôsobujú vznik rakoviny.
 • Plody arónie pomáhajú ľudom, ktorí trpia hemoroidmi a kŕčovými žilami.
 • Pôsobia očistne na obličky a harmonizujú činnosť štítnej žľazy používajú sa pri zvýšenej tak i pri zníženej funkcii štítnej žlazy.
 • Prispievajú k normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu kostí, chrupaviek, kože, zubov.
 • Pomáhajú pri namáhanej nervovej sústave, dodávajú energiu pri vyčerpanosti.

 

Prečo sa oplatí konzumovať plody Arónie čiernej ?

Plody arónie obsahujú veľa cenných látok pre ľudský organizmus

Vitamíny: C, P, PP, B2, B9, karotén, sorbit, rutín.

Rutín je vhodný proti žalúdočným vredom, vysokému tlaku.

Sorbit cukor je vhodný pre cukrovkárov, ako náhrada za cukor.

Minerály: železo,bór, fluór,jód, mangán, meď, kobalt, molybdén.

Jód je vhodný predovšetkým pre tehotné a dojčiace ženy, u detí pomáha rozvíjať nervovú sústavu a mozog, lepšie zvládať úlohy vyžadujúce inteligenciu.

Ako využiť plody arónie ?

Skvelé prírodne farbivo – šťava je vynikajúca na prifarbovanie svetlých vín, rôznych nápojov, dodá im peknú farbu a ďalšie vitamíny a minerály.

Plody jarabiny sa dajú veľmi dobre sušiť pri dobrom uskladanení nehnijú ani sa na nich neviaže pleseň. Sú znej skvelé sirupy, kompóty,sušené ploty a marmelády.

 

aronia predaj štava

Recepty z Arónie:

 Recept na marmeládu z Arónie:

Čierne jarabiny otrháme zo stopiek, nekvalitné plody vyhodíme, ostatné prepláchneme teplou vodou a necháme odkvapkať. Vsypeme ich do kastróle, podlejeme vínom a varíme asi pol hodiny.

Potom plody trochu rozdrvíme, pridáme korenie a cukor a povaríme do zhustnutia. Ku koncu varu pridáme Sorbát proti plesniam a rum. Vriacu marmeládu lejeme do menších pohárikov, zaviečkujeme, otočíme hore dnom a necháme vychladiť. Čierna jarabina je veľmi zdravá a liečivá na cievne choroby.

 

Víno z arónie:

Plody arónie pomocou odšťavovača vylisujeme a necháme ustáť, aby sa tažšie častice – kal usadili na dne.Potom hadičkou čistý mušt prelejeme do demižónu a na každý liter šťavy pridáme 450g cukru, štipku živnej soli a jedno balenie potravinárskych kvasiniek ktoré je dobré nechať rozkvastiť množstve muštu.Optimálna teplota pre fázu kvasenia je asi 20 stupňov Celzia. Víno z arónie vzchádza pomerne pomaly a dlho, takže ku stáčaniu je pripravené asi po šiestich mesiacoch (už nesmie bublať ani perlit).zdravy sirup s plodov aronie

Sirup z arónie za studena:

Je dobré aspoň časť úrody spracovať za studena pretože sa nezničia cenné látky.

Na sirup z arónie čiernej bude treba:

2 l plodov arónie
70g kyseliny citrónovej
asi 2 až 3 kg cukru
Ako na to

Do veľkého pohára (cca 5L) vložte otrhané a umyté plody arónie potom pridajte potravinárskou kyselinu citrónovú a zalejte vodou až po hrdlo pohára.

Za 30 až 35 hodín preceďte a plody ľahko stlačte. Získate tak silno zafarbenú šťavu potom na každý liter šťavy pridájte 1 kg cukru a zastudena občas pomiešajte až sa cukor úplne rozpustí- čo sa stane približne po 2 až 3 hodinách. Potom sirup zlejete do fliaš.

 

Predaj produktov z arónie

Samotné čierne plody arónie kúpite zriedka v obchodoch- zelovococh a musíte natrafiť niekde na trhu. Cez internet sa predávajú šťavy z arónie napríklad Ekomedica,Allnature apod , džemy sušené ovocie.

Šťavy z arónie

100% prírodná šťava z arónie  zachová maximálny obsah živín.100% prírodná šťava Mount Berry sú vyrobené len z čistého a kvalitného ovocia v organickej (BIO) kvalite.

Džemy z arónie 

Konzumujte džem nabitý antioxidantami v koláčoch na palacinkách. Obsah ovocnej zložky tvorí 100%. Neobsahuje žiadne chemické látky, umelé sladidlá ani alergény.

 


Ostatné produkty z arónie (dreň šťava a pod)

 

 

 

 

 

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. Výhody konzumovania kukurice | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

sedem × 1 =