Ako zorganizovať krstiny

Hodnotenie článku

Krstiny sú náboženský obrad, ktorý so sebou nesie veľké záväzky, najmä čo sa týka zo strany krsných rodičov.  Čo všetko by ste mali vedieť o krste a jeho príprave? Ako čo najlepšie zorganizovať privítanie malého človiečika?

Niet sa čomu čudovať, že rodičia chcú pre svoje dieťa zorganizovať čo najkrajšie krstiny a taktiež sa chcú potešiť s radosťou svojho najmenšieho člena rodiny so svojimi najbližšími.

Krstiny však samozrejme majú aj iný význam. Dieťa sa oficiálne privíta medzi veriacimi alebo v oficiálnom duchu na obecných alebo mestských úradoch, preto je potrebné okrem zabezpečenia hostiny povybavovať si potrebné “ dokumenty “ ku krstu vášho dieťatka.

Krst dieťaťa žiadajú jeho rodičia, ktorí musia byť pri krste prítomní, a ktorí jediní môžu prijať plnú zodpovednosť za to, že ich dieťa bude vychované vo viere v Krista a v priestore života a viery Cirkvi. Úlohou krsných rodičov je im v tomto všetkom pomáhať.

Kedy a za akých podmienok sa koná krst?

Krst v kostole sa koná buď pri nedeľnej bohoslužbe alebo ak sa dohodnete s miestnym farárom, tak môže sa konať aj mimo bohoslužby, no pred samotným krstom je potrebné pár týždňov dopredu informovať sa s kňazom, ktorý bude krstiť dieťa ako to všetko prebieha a sú potrebné aj stretnutia s krsnými rodičmi ako aj rodičmi samotnými. Krstiaci kňaz poučí, ako bude samotný krst prebiehať a taktiež vás bude informovať aké nutné administratívne veci sú potrebné vybaviť, no taktiež ich pripraviť na plnenie tých úloh, ktoré do budúcnosti na seba krstom dieťaťa berú. No niekedy príprava prebieha tak rýchlo, že v priebehu týždňa nahlásite, že dieťatko chcete krstiť a už v nedeľu môže samotný krst prebiehať.

Pred krstom je potrebné doniesť rodný list dieťaťa, sobášny list rodičov, prípadne ich krstné listy a mená a adresy krstných rodičov, prípadne ich krstné listy.

Ďalej je potrebné zaobstarať si krstnú sviecu a krstnú košieľku ( toto som zabezpečila ja ako krsná mama ).

Je možné pokrstiť aj dieťa slobodné, ovdovené alebo rozvedené matky, ak sú ostatné podmienky krstu splnené.

Ak má dieťa viac ako cca 4 roky musí byť už samo na krst primerane pripravené, podľa veku a vyspelosti.

 

Darček ku krstinám:

Ak aj vy sa chystáte na krst, mám pre vás zopár tipov na darčeky.

Pre dievčatko je asi najlepší výber – náušničky. No stretla som sa aj s tým, že sa daroval darček v podobe zlatej retiazky, náramku či iných “ drahokamov „. No sama osobne keď som bola ja svojmu krsnému synovi na krste, ktorý mal v tom čase okolo 7 mesiacov, nevolila som nič v podobe zlata. Chcela som ho obdarovať niečím, čo by využil približne za rok a nie keď bude o pár rokov starší, preto som neuvažovala nad zlatými či striebornými klenotmi. Darovala som mu hrajúce chodítko a dokúpila ešte nejaké krásne oblečko a spravila menší balíček s detskými dobrotami – výživa, piškótky, chrumky a podobne.

Ďalším vhodným darčekom sú napríklad sväté sošky z menom dieťatka, nejaké talizmaniky, no opäť si myslím, že talizmany sú darčekom, ktoré malé dieťa nevyužije. No závisí to od veku krsteného dieťaťa.

Vhodným darčekom je taktiež podľa mňa plyšový medvedík, album dieťatka, alebo torta z plienok, ktorá je doplnená o nejakú detskú hračku. Možností je samozrejme veľa, no tieto nápady na darček ku krstinám sú podľa mňa najlepšie. A ak naozaj neviete rady aký darček venovať dieťatku, myslím že peniazmi sa nič nepokazí. Rodičia už budú vedieť čo kúpiť 🙂

ako zorganizovat krstiny dievca chlapec

Krstiny – oslava

A teraz na rad prichádza otázka – kde sláviť krstiny. Môžete si vybrať buď reštauráciu alebo spraviť krstiny doma. Samozrejme každé miesto má pre aj proti.

Čo sa týka reštaurácie, je super, že vy nič nemusíte chystať, len treba si dopredu rezervovať nejakú tú reštiku a nejaké to euríčko ušetriť, pretože niektoré reštaurácie sú dosť predražené. Avšak treba myslieť na to, že ak svoje krstené dieťatko dojčíte, potrebovali by ste mať pre neho ako aj pre vás súkromie. Veď nebudete predsa dojčiť v reštaurácii pred hosťami či čašníkmi…

Krstenie doma – doma je len doma a ak potrebujete dať dieťatku papať, môžete kedykoľvek odbehnúť do vedľajšej miestnosti, čo sa žiaľ v prípade reštaurácie vždy nedá. No nevýhodou je, že musíte všetko upratať, navariť, pripraviť pokiaľ možno aj nejakú tú výzdobu, čiže ďalší krok navyše, no myslím si, že aj tak je najlepšie organizovať oslavu krstín doma. Môžete si zavolať kamarátku, či sestru alebo iných známych, ktorý Vám pomôžu s prípravou.

Na oslave krstín by nemalo chýbať:

1. polievka

2. druhé menu, napríklad: šalát s rezňom alebo sviečková a podobne

3. káva

4. zákusok / torta

5. nejaké to menšie pohosteníčko – chlebíčky, jednohubky, chipsy …..

6. alko a nealko

 

A ak chcete aby krstiny boli ešte krajšie, vytvorte pozvánky pre hostí, spravte menovky ku stolu a podobne. Čo sa týka výberu hostí, tak myslím si, že u každého je to individuálne. Ak máte peniažky navyše, môžete pozvať viacero ľudí. No títo ľudia by nemali chýbať na svadbe:

starí rodičia dieťaťa ( rodičia zo strany matky, ako aj rodičia zo strany otca )

krsný rodičia


prípadne súrodenci krsných rodičov.

No samozrejme na krstiny môžete pozvať aj svojich kamarátov, sesternice, bratrancov, či dokonca prastarých rodičov. Je to všetko samozrejme otázka financií ako aj vašej vôle.

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

× 9 = dvadsať sedem