Ako stratifikovať semienka rastlín a zvýšiť ich klíčivosť

Hodnotenie článku

Stratifikácia v záhradníctve je odborný termín týkajúci sa pozberového dozrievania semien rastlín. Spravidla sa jedná o postup umožňujúci klíčenie, alebo umožňuje ovplyvniť vlastnosti klíčenia.

Klíčenie je proces, pri ktorom semeno ukončuje fázu dormancie (spánku) a vyrastá z neho kľúčik. Aby semeno vyklíčilo, musí najskôr dozrieť. Po vysiatí potrebujú rôzne semená dlhú dobu ku vzklíčeniu – k okamihu, kedy je možné kľúčik nad zemou uvidieť.
S pojmom klíčenie je úzko spätý pojem klíčivosť, čo je schopnosť semena začať svoj rast. Klíčivosť sa vyjadruje v % – koľko semien vzklíči zo 100. Niektoré semená majú väčšiu klíčivosť danú od prírody, iným semenám rastlín je potrebná pomôcť. O spôsoboch zvyšujúcich klíčivosť semien, sa dočítate v dnešnom článku.

Bez cieleného ošetrenia by semená v období klíčneho pokoja museli podstúpiť všetky fázy, tak ako tomu v prírode to znamená – opadať do vlhkého lístia a následne zamrznúť … a potom by sa mohol spustiť proces klíčenia. Takáto metóda je však veľmi náročná a často nad naše sily, pretože by sme semienka museli chrániť pred hlodavcami ,vtákmi, pôdnou eróziou. Navyše by ste pôdu museli udržiavať o správnej vlhkosti na pomerne dlhý čas. Preto je vhodné semienka stratifikovať, čím sa zvýši ich klíčivosť.

klíčenie semienok zvyšenie


Metódy stratifikácie semienok

Pre krátkodobú stratifikáciu stačí vlhký piesok zmiešaný s osivom v pomere 1: 1 až 2: 1. Pre niektoré osiva je výhodnejšie piesčitá rašelina, poprípade bezburinový pieskový kompost, a to najmä tam, kde sa osivo vysieva ručne. Kompost je výhodný tiež tam, kde stratifikujeme len rozdrvené plody, lebo jeho mikroorganizmy podporí žiaduci rýchly rozklad dužiny..
Preschnuté a tvrdá semená sa pred stratifikáciou namočia počas 24 až 48 hodín do vody.

zlepšenie stratifikácia

Semená je vhodné skladovať v chlade s obmedzeným prístupom vzduchu. Semená uchovávané v nepriedušných obaloch sú chránené pred vlhkosťou, ktorá by ich prebudila z vegetačného pokoja.

V chlade, optimálne medzi 5 až 10 ° C, semená skladujeme preto, aby sme spomalili životné pochody prebiehajúce vnútri semienka. Tým si semienka udržia schopnosť klíčiť po dlhšiu dobu, než keby sme ich vystavili vysokým teplotám alebo teplotám striedavo nízkym a vyšším.

 

Prečo je hydratácia pokožky dôležitá…

 

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Ako pestovať kotvičník zemný – tribulus | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

dve + = 3