Ako stihnúť všetko do Vianoc bez stresu

Hodnotenie článku

Už len pár dní a je tu opäť dlho očakávaný sviatok, najmä čo sa týka detí, ktoré sa tešia na kopu darčekov, napečených sladkostí a iné dobroty, či na sneh, kde nie vždy je ho všade veľa…. No mi dospelý vianočné sviatky troška inak vnímame. Najmä ak rozmýšľame, čo všetko ešte musíme do Vianoc stihnúť ak chceme aby všetko dobre klapalo. Ako zažiť Vianočné sviatky bez stresu? Prečítajte si nasledujúci článok.

Vianoce nemajú byť iba o upratovaní, zhone, nákupe vianočných darčekov, pretože takto sa ľahko môže stať, že si znepriatelíme tieto pokojné vianočné sviatky. Je dobré mať na pamäti, že ak chceme čo najlepšie vianočné sviatky prežiť, treba myslieť na to dopredu aj pár týždňov.

Častokrát sa stáva, že upratovanie nechávame až nakoniec. Veď nečudo, keď  padnete unavený večer do postele s pocitom že hurááá mám upratané, no na ďalší deň vidíme vašu zbytočnú snahu, tak preto si veľké upratovanie radšej odkladáte a odkladáte. Upratovanie na vianočné sviatky by ste si mali podeliť na viacero dní, inak sa vám všetka robota nakopí a zbytočne si spôsobujete stres. Napríklad vyprať záclony môžete dva týždne pred Štedrým večerom, umyť okná aj tri týždne pred Vianocami…   Ozodobovanie vonkajšieho prostredia postačí aj 1 týždeň až dva týždne pred Vianocami, no niektorý už to preháňajú s výzdobou už v novembri, čo je podľa mňa dosť skoro.

čo vsetko spraviť na vianoce

Nakupovanie darčekov nech sa stane pre vás záľubou, nie povinnosťou. Nič nepokazíte, ak darčeky začnete nakupovať v polovici novembra. Svoje financie aspoň neutratíte v jeden mesiac, ale postupne si ich rozčleníte, aby sa vám nestalo, že tesne pred Vianocami, kedy ste všetko investovali do darčekov, nebudete mať ani na vianočného kapra. Pokiaľ máte na Vianoce kúpiť veľa darov, môže sa stať, že predom niečo nakúpite jednej osobe, no keď pôjdete po dvoch týždňoch do obchodu, pozabudnete sa a opäť tej osobe čo ste už niečo kupovali, opäť kúpite nejaký darček a na ostatných vám financie nemusia vyjsť. Preto si kľudne píšte na papier čo ste komu kúpili, len si ten papier potom aj dobre schovajte, aby vám ho nik nenašiel a je po prekvapeniach 🙂

Balenie darčekov by ste taktiež nemali nechávať úplne na poslednú chvíľu, zbytočne sa budete stresovať, čo všetko ešte musíte stihnúť do slávnostnej večere. Aspoň 3 dni pred Vianocami si pobaľte polovicu darčekov. Ak si myslíte, že možno ešte niekomu niečo dokúpite, pobaľte také darčeky, o ktorých si ste celkom istý, že máte na komplet darček vybavený. Taktiež ak si necháte balenie darčekov na poslednú chvíľu, môže sa stať, že na niekoho zabudnete a v tej rýchlosti sa velice zle hľadajú darčeky, ak najmä skoro všetky obchody sú pozatvárané, no veľkoobchody zväčša sú také prepchaté, že radšej ani do obchodu nevojdete.

vianoce bez stresu

 Vianočné pečenie dá taktiež veľa zabrať, najmä ak ste veľká rodina. Už začiatkom decembra začnite uvažovať čo napečiete, napíšte si zoznam a pripnite ho na viditeľné miesto, aby ste nezabudli včas kúpiť potraviny, ktoré sú potrebné na pečenie. Ak sa chystáte piecť medovníčky, ktoré plánujete aj ozdobovať, začnite ich piecť o niečo skôr, aby ste mali dostatok času na ich “ vykrášľovanie „. Ak máte menšie deti, ktoré zvládnu buď ozdobovať alebo vykrajovať medovníčky, poproste ich o pomoc a pečte ich spolu. Uvidíte ako sa pri tom dobre zabavíte. Len to neberte ako povinnosť, pretože neskôr to začnú od vás vnímať aj vaše deti.

 

Ozdobovanie stromčeka je jedna z mojich najobľúbenejších činností, i keď by to vždy mala asi robiť hlava rodiny, teda otec… No ten zväčša pomáha v kuchyni pri obaľovaní kapra a tak s radosťou sa púšťam do ozdobovania vianočného stromčeka ja 🙂 Ozdobovať stromček začnite aj 3 dni pred Štedrým večerom. Ja zatiaľ túto možnosť nemám, keďže moje malé krsniatko príliš vymýšľa a rád sa hrá so všetkým, čiže nechcem riskovať že by na neho padol stromček.


vianočný fail

Na čo všetko by sme ešte nemali zabudnúť?

kúpa adventného venca

nákup potravín na varenie štedrovečenej večere a na pečenie

zhodnúť sa na tom, či chcete mať tento rok živý stromček alebo umelý. Ak plánujete mať živý stromček, začnite s jeho zháňaním aj dva – tri týždne pred Vianocami. Ak bývate v byte, pokojne dajte Vianočný stromček na balkón, kde vám dlho vydrží

kúpiť šampus alebo vínko na prípitok počas Štedrej večere

nezabudnúť na kúpu ovocia

 

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

+ 3 = dvanásť