Ako sa zbaviť zavrtaného kliešťa ? tu je návod

Po peknej prechádzke ste na sebe našli zavrtaného klieštara ? tu sú tipy a návody ako ho odstraniť spoľahlivo preč.
Na úvod hneď treba zdeliť že známy spôsob – točenie v smere či protismere hodinových ručičiek nieje práve najvhodnejší , hrozí že obsah kliešťových vnútorností sa dostane do vašej krvi alebo ostane hlavička po kožou, prečítajte si nasledujúce návody.
Matov rýchly návod ako odstrániť kliešta
Málo kdo zo sebou do lesa nosí zahnutú pinzetu na „vykývanie klieštara “ z kože von. Zalesák Maťo poradil ako sa rýchlo zbaviť kliešťa ,stačí kúsok látky alebo vaty ktorú navlhčíte a namydlíte. Touto namydlenou handričkou potierajte krúživým pohybom miesto so zavrtaným parazitom.Behom pár sekúnd vás opustí.)
Odstránenie kliešta pinzetou
Najlepšie ak použijete plastovú pinzetu , môže byť aj kovová ale s plastovaou je kliešťa lepšie uchopíte. Pinzeta by mala mať oblý okraj , takéto pinzety sú dostať v lekárni 1-2 eura. Pri odstraňovaní kliešťa pinzetou ho uchopte čo najbližšie ku koži , ľudovo povedané za hlavičku , nie za brucho lebo jeho stlačením sa obsah (infekcia) môže dostať do vašej krvi. S pinzetou kývajte z ľava do prava nekrúťte ho protismere ani vo smere hodinových ručičiek.
Užitočné tipy ak najdete kliešta vo svojej koži:
Dobrým repelentným prípravkom je Alpa , do ktorej je vysypete sáčok klinčekov. Túto kombináciu kliešte naozaj nemilujú a bude ich odpudzovať. Liekom sa potierajte alebo ho aplikujte mechanickým rozprašovačom.
Hlavička ostala v koži, nie je treba prepadať predčasným obavám. Ako uvádzajú odborníci, zo samotných hryzadiel v rane by prenos infekcie hroziť nemal.Naše telo sa správa rovnako ako u zadrenej triesky , hlavička kliešťara postupne o vyhnisá ale i tak ranku dezinfikujte.
Časté miesta kde chytíte kliešťa sú: podkolená jamka, triesla, podpazušie, za ušami a u detí tiež vo vlasatej časti hlavy. Samozrejme tento parazit sa môže zavrtať kdekoľvek, postihnuté miesto začne svrbieť.
Proti kliešťovej vírusové encefalitíde sa môžete nechať očkovať. Proti lymskej borelióze však očkovanie neexistuje. Ak vás kliešť nakazilo boreliózou, môže (ale nemusí!) Sa to prejaviť začervenanú škvrnou v mieste uštipnutia. Škvrna je často špecifická aj tým, že od stredu bledne. V takomto prípade neváhajte a čo najskôr vyhľadajte lekára. Ak by ste pozorovali škvrnu veľkosti okolo 8-10cm, prípadne aj s centrálnym výbledom, potom je dobré obrátiť sa na lekára, ale rozhodne nepanikárte pri drobných začervenanie v mieste prisatia, to je úplne normálne nález.
Rozhodne na kliešta nenanášajte rôzne krémy, oleje alebo masti. Týmto spôsobom razantne zvyšujete riziko prenosu nákazy. Kliešť sa po nanesení mastné látky začne dusiť a vyvrhne obsah čriev do rany, týmto spôsobom sa pravdepodobnosť nákazy zvyšuje
Kliešť môžete odstrániť aj pomocou špeciálnej karty, ktorá má na oboch stranách špeciálne zárezy. S ich pomocou kliešť podoberieme a bezpečne vytiahnete. Riziko rozmačknutie kliešťa alebo vyvrhnutie obsahu čriev do rany je pri tomto postupe minimálne. Po vytiahnutí kliešťa ranu dostatočne vydezinfikujte.
Dobrým prostriedkom pre dezinfekciu rany od kliešťa je jódová tinktúra, ktorá je bežne dostať v lekárňach Nech už odstraňujete kliešť akokoľvek, v žiadnom prípade sa ho nedotýkajte rukami, môže dôjsť k prenosu nákazy. Ak použijete na odstránenie kliešťa pinzetu, starostlivo ju vydezinfikujte.
Najčastejší výskyt kliešťov je v lesoch , hlavne v kombinácii lesa vody a vysokej trávy, ak v blízkosti domova na vašom pozemku pozorujete zvýšený výskyt tohto nežiaduceho tvora prečítajte si nasledujúce tipy.
Tipy ako sa brániť kliešťom a vyhnať ich zo
Poslať komentár