Ako sa zbaviť negatívneho psychického stresu ?

Hodnotenie článku

Stará poučka o  strese hovorí nasledovne : Stres je funkčný stav živého organizmu, kedy je tento organizmus vystavený mimoriadnym podmienkam, a jeho následné obranné reakcie, ktoré majú za cieľ zachovanie homeostázy a zabrániť poškodeniu alebo smrti organizmu.

Nuž ale v modernej dobe sa staré hrozby smrti pominuli. Síce ich vystriedali nové, neprepadnú ťa vlci, ale môžeš skočiť ľahko na kapote automobilu. Dôvodov pre stres je asi viac než v minulosti. Niekedy to vyzerá tak, že ľudstvo jeden problém vyrieši, no vzniknú dva nové.

Aby ste mohli čerpať  návody ako sa zbaviť stresu, treba definovať tento stav:


Vo fyzike sa tento pojem definuje ako tlak , skúška , zaťažový test

H. Selye definuje stres ako charakteristickú fyziologickú odpoveď na poškodenie alebo ohrozenie organizmu, ktorá sa prejavuje prostredníctvom všeobecného adaptačného syndrómu. Ten priamo ovplyvňuje zdravie tým, že vyvoláva nadmernú a trvalú aktiváciu nervového sympatického systému alebo systému adrenokortikálneho a neskôr poškodeniu imunitného systému.

Eckhart Tolle definuje stres ako stav mysle a vedomia, ktoré opisuje slovami “ chcel by som byť všade inde len nie tu a teraz „. Naša myseľ buď odmieta prítomnosť ako niečo, kde byť nechceme, alebo premieta minulosť / budúcnosť  ktorej sa obáva , platba účtov, ísť do banky, zamestnania a podobne. Definícia stresu podľa Eckharta Tolleho síce nie je vedecky formulovaná, no najlepšie vystihuje príčinu stresu.

Ďalšia definícia a príznaky stresu Ako stres označujeme všetko, čo na nás „tlačí“ a čo je nepríjemné. V strese, pod tlakom stresorov (záťaže zvonka) môže telo i duša zažívať stresovú reakciu (prejavuje sa v psychike – úzkosti, strachy, podráždenosť, zlosť – aj v tele – zrýchlený tep, kŕče v bruchu, zvýšený tlak, bolesti hlavy atď.) a časom sa vyvinú chronické ťažkosti a príznaky ktoré s sa zmenia v ochorenie.stress v práci

 

Negatívne vplyvy stresu na ľudský organizmus

V minulosti bol stres nástroj, ktorý využíval ľudský organizmus na zvládnutie ťažkých situácií. V súčasnosti stres je väčšinou psychického charakteru, ktorý pôsobí najmä naša myseľ. Každý nejak vie  stres skracuje našu nitku života jeho  vplyv sa hodnotí ako negatívny .

Negatívny vplyv na žalúdok
Pri strese dochádza k zníženiu krvného prietoku a do žalúdka sa dostáva málo živín a vitamínov do imunitného systému a môže sa tak množiť pôvodca zápalových stavov žalúdočnej sliznice. Žalúdok reaguje precitlivene na žalúdočnú kyselinu a pri napínaní žalúdočnej steny po jedle sa dostavujú bolesti a zvracanie.

Negatívny vplyv na pankreas (slinivku brušnú)
Vplyvom stresu sa vyplavuje stresový hormón kortizol znižuje účinok inzulínu na bunky ľudského organizmu. Trvalo zvýšené hodnoty telo vníma ako inzulínový nedostatok. Inzulínové bunky tak produkujú čoraz väčšie množstvo inzulínu a hladina krvného cukru stúpa a tým sa zvyšuje riziko cukrovky. Stres tak spôsobuje priberanie prebytočných kilogramov.

Negatívny vplyv na krvný obeh
Trvalo zvýšené hodnoty krvného tlaku poškodzujú cievnu stenu. Leukocyty usadzujú vo väčšom množstve na stenách ciev. Tuk spoločne s cukrom a krvnými doštičkami upchávajú cievy a môže dôjsť k rozvinutiu arteriosklerózy a zvyšuje sa riziko srdcového infarktu, pľúc alebo mozgovej mrtvice , celkovo oslabuje imunitný systém a znižuje fyzickú kondíciu.

Psychické problémy pri strese

Prichádza k útlmu motivácie a nastupuje strach  a vzniká tak miesto pre únavu, zúfalstvo alebo agresiu či depresiu. Pri trvale vysokéj  produkcii stresových hormónov, narúša sa naša schopnosť koncentrácie, zhoršuje sa pamäť a súčasne dochádza k oslabeniu imunitného systému.

Narušený imunitný systém sa môže prejaviť vznikom degeneratívnych ochorení súčasnej doby (ochorenie svalovej a kostrovej sústavy, poruchy krvotvorby, chronické únavy, ochorenie lymfatického systému). Zdravotné problémy vyvolané stresom sa môžu prejaviť aj samovražednými sklonmi.

 

 

Tipy ako sa brániť stresu :

 

Užitočné tipy ktoré pomôžu žiť lepší a kvalitnejší život. Zoznam všetkých rád ktoré vám pomôžu sa dostať z tohoto stavu a podobných situácií..

Hlboké dýchanie je veľmi účinné, pomáha vyčistiť hlavu i telo, doporučuje ho i Tonny Robins. Skúste si spraviť dýchaciu očistu. Je to veľmi jednoduché a rozdiel pocítite ihneď. Začnite s hlbokým nádychom  2 doby zadržte ho na 1 dobu a vydychujte 3-4 doby. Vykonávať to môžete tak často ako len chcete, rozdiel pocítite okamžite.

Sústreďte sa na prítomnosť  to je jediný moment ktorý môžete reálne konať , nezamrznite myšlienkach v budúcnosti ani v minulosti. Často krát myslíme ako zaplatiť účty, čo ak dostaneme práci výpod alebo ju sami dáme čo sa stane ak … to všetko spôsobuje stresové pocity. Sústredenie na prítomosť ktorá je vo väčšine prípadov pokojná možete podporiť už zo spomínou radou – hlbokým dýchaním.

Kvalitnejší a dlhší spánok  rozhodne pomáha ak sa dlhodobo nevyspíte, je organizmus unavený. Takýto organizmus je náchylnejší na depresiu, choroby a tiež sa zníži vaša výkonnosť i schopnosť konať, dostať sa z nepriaznivej situácie. Skúste tento tip vo vašej izbe: všetko vypnite, otvorte okno aby sa izba vyvetrala, pohodlne si ľahnite. Spánok si „naplánujte“ na 8 hodín tak, aby ste sa zobudili sami pred zazvonením budíku. Jednoduchý trik, ktorý vás rýchlo uspí: zakryte si pravú nosovú dierku a dýchajte len ľavú po dobu troch až piatich minút.

Strava ktorá zaženie stres  vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom rafinovaných cukrov  resp potravinám ktoré majú vysoký glykemický index,  tiež pite vodu . Odporúčané potraviny sú pestrá čerstvá zelenina a ovocie , tiež potraviny ktoré blahodárne pôsobia na nervový systém s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín napríklad orechy,semienka apod.Skúste sa vyhnúť potravinám ktoré zanášajú organizmus obmedzte mäso.Na škodu nieje ani zaradiť očistu ktorá zbaví organizmus nazbieraných nečistôt ,po takejto očiste sa budete cítiť lepšie zdravšie a ľahšie sa zbavíte stresu.

Ak je zamestnanie príčinou  dalo by sa povedať  že šéfa ani kolegov si nevyberiete , ak sú na vás nepríjemný , skúste si napísať prečo , či výkon vo vašej práci je dostatočný. Či vás práca baví , ak nie kým ju zmeníte doma vykonávajte činnosť aspoň 30 minút ktorá vás baví.

Nadváha a pohyb skúste sa zbaviť nadváhy najlepšie zdravou stravou a pohybom pri aktivitách, ktoré máte radi, Nadváha často spôsobuje fyzický stres a ten ak je dlhodobý spôsobuje psychický stres. Dobrým cvičením proti stresu je jóga.Naučte sa autogénny tréning a robte relaxačné cvičenia.Tip na jednoduché relaxačné cvičenie s ramenami –  voľne a vzpriamene sa postavte, pritiahnite obe ramená súčasne až k ušiam a pomaly ich zasa  nechajte klesnúť, najlepšie desaťkrát za sebou, na svojej hrudi pocítite úžasný pocit uvoľnenia napätia od stresu.Tiež proti stresu pôsobí vynikajúco ľahký beh, ktorý  pôsobí protistresovo a navyše buduje kondíciu, psychickú húževnatosť , a samozrejme páli prebytočný tuk .Rady ako schudnúť  prebytočné kilogrami nájdete tu.

Chodenie do prírody je skvelý relax a zároveň skvele pôsobí proti stresu, prechádzky by mali byť členité kľukaté na ľudskú psychiku výborne pôsobí prechádzka okolo jazera.

ako bojovat proti stresu

Dostatočný prísun vitamínov Vitamín C je, veľmi dôležitý. Veľa vitamínu C obsahujú kivi, pomaranče, grepy a kyslá kapusta. To isté platí aj pre vitamín E, ktorý sa veľa nachádza v celozrnných výrobkoch a oleji z pšeničných klíčkov.

Budte s vaším partnerom , váš partner manžel je vaša opora ,porozprávajte mu čo vás trápi ,ale hovorte  tiež o tom čo sa vám vydarilo. Proti stresu je tiež dobre pôsobí milovanie, preto spojte príjemné s užitočným ,a nahovorte vašeho partnera do posieľky. Pocit tepla blízkej osoby je jedným z najlepších spôsobov ako sa zbaviť stresu a zažiť  radosť.

Záľuby  pri záľubach sa môžete výborne sústrediť na prítomnosť , precvičiť dýchanie , skvelé záľuby su pohybové napríklad bicyklovanie , rybárčenie , záhradničenie, práca na čerstvom vzduchu. No však hranie počítačových hier a sledovanie TV síce zbaví  hlavu starostí ale stres sa vráti  v silnejšej podobe preto ako formu odpočinku ich aplikujte len krátko naopak záľuby na čerstvom vzduchu môžu trvať dlhé hodiny.

Pozitívne myslenie  je veľmi účinný spôsob ako sa zbaviť  škodlivého stresu a napätia v organizme. Tu je krátky návod ako myslieť pozitívne pri stravovaní: namiesto „Nesmiem jesť nič tučného!“ si povedzte radšej „Budem sa hýčkať chrumkavou zeleninou a zdravým ovocím“. Mali by ste sa snažiť myslieť pozitívne. To sa pochopiteľne ľahko povie, ale už spoločnosť ľudí, ktorí vyžarujú optimizmus, spôsobuje zázraky.

Meditácia je skvelý prostriedok proti stresu a hektickému životu , nájdite si chvíľku pre dosiahnutie stavu meditácie. Skúste sa naučiť rôzne meditačné techniky. Zaujímavou meditačnou technikou je “ Holosync “  meditačná technika ktorá vám  uvoľnení  myseľ a podporí  tvorbu pokoja na úkor stresu. Vďaka niekoľkým minútam investovaným do svojej mysle zo seba máte možnosť bez milosti striasť všadeprítomný stres a dopriať svojej mysli pokoji.laskou_proti-stresu

 

Záver: Dúfame, že tento článok prispeje k skvalitneniu vašeho života, znovu nájdete pocit šťastia a vloží vám do rúk nástroj s ktorým sa zbavíte stresu.

 

Poslať komentár

Your email address will not be published.

jeden × 9 =