Ako sa zbaviť bolestivých kŕčov

Hodnotenie článku

Tento nepríjemný stav postihol azda každého z nás. Môže ísť o úplnu banalitu, ale veľakrát ide aj o prejavy vážnych ochorení. Ak máme kŕče definovať, potom sa jedná o nepríjemne vnímané mimovoľné sťahy svalov. V tomto článku sa dozviete o ich druhoch a ako sa ich zbaviť.

Je viacero druho kŕčov. V podstate rozlišujeme medzi dvoma základnými typmi. Kŕče hladkej svaloviny sa týkajú vnútorných orgánov, sú pre telo nebezpečnejšie (kŕč srdca). Napríklad bolesť brucha, a potom hovoríme o kolike. Kŕč môžete dostať do žalúdka, žlčníka, čreva, obličiek, srdca, skrátka do všetkých orgánov.

 

Druhý variant je častejší a všetkým dobre známy. Jednoducho vás zasiahne v nohe nával nepríjemnej bolesti a sťahu. V tomto prípade sa tiež hovorí o spazmu, ktorý postihuje priečne pruhované svaly, väčšinou potom ide o svalové vlákna nôh alebo rúk.

Oba typy kŕčov sú veľmi bolestivé a majú svoje príčiny.


Možné príčiny bolestivých kŕčov:

krče ako sa ich zbaviťÚnava svalov po fyzickej námahe – Toto je asi najčastejšia príčina bolestí a kŕčov určitých svalových skupín. Je typická najmä pre športovcov, ktorí nadmerne cvičili, či fyzicky pracovali. Bolesti a kŕče na podklade zaťaženie svalov sú pochopiteľne neškodné.

Nedostatok horčíka – Toto je pomerne častá príčina svalových kŕčov dolných končatín. Kŕče bývajú pocitovo nepríjemné, ale nijako zvlášť silné. Nedostatok horčíka sa dá zistiť z odberu krvi a laboratórneho vyšetrenia, ale obvykle stačí aj naslepo nasadiť horčík. Pri užívaní horčíka v tabletkách sa stav upraví. Odporúčame však poobzerať sa po potravinách, ktoré sú bohaté na horčík (fazuľa, banány).

Nedostatok vody- Dehydratácia je veľmi častou príčnou príchodu kŕčov. Hlavne ak konzumujete potraviny alebo nápoje, ktoré telo zbavujú vody, napríklad kávu, energetické nápoje, prílišné solenie a pod.. Ak je odvodnenie príliš veľké, kŕče môžu zasiahnuť vnútorné orgány napríklad srdce a spôsobiť jeho zlyhanie.

Neprimeraný pohyb , stiahnuté svaly- V podstate sa nejedná o nebezpečnú formu kŕčov pokiaľ nie ste vo vode alebo nešoférujete auto. Skrátené svaly sú náchylnejšie na kŕče, riešením je ľahký strečing. Takéto stavy ste mohli zažiť v lýtkach, hamstringoch a brušných svaloch.

Tetanus – Toto nebezpečné infekčné ochorenie je spôsobené baktériou Clostridium tetani. V SR je vďaka očkovaniu už veľmi zriedkavé, ale v rozvojových štátoch nejde o žiadnu raritu. Človeka ohrozuje toxín produkovaný baktériou, ktorý napadne nervové zakončenia na svaloch a spôsobí stuhnutie a ťažké kŕče všetkých svalov v tele vrátane svalov dýchacích. Neliečený stav končieva zvyčajne nepríjemnú smrťou udusením. Viac informácií si prečítajte v príslušnom článku o tejto chorobe.

 

Ako zbaviť nepríjemných kŕčov ?

Účinné tipy ako sa zbaviť nepríjemných kŕčov, ktoré vás dokážu prekvapiť v tej najmenej vhodnej chvíli:

  • dostatočný príjem tekutín a minerálov hlavne magnézium, vápnik
  • pravidelné pestré pohybové aktivity
  • eliminácia dlhodobého sedenia, korekcia sedu,(krátka prechádzka)
  • obuv vzdušná, dostatočne pružná a správne klenuté
  • techniky svalovej relaxácie a pretiahnutie (strečing)
  • svalová masáž, vhodné môžu byť striedavé kúpele
  • striedavá aplikácia tepla a chladu vedúce k reflexnému prehriatiu
  • reflexná aktivácii svalov nôh – chôdza naboso po prírodnom teréne

krče pri behu športovec

 

Začnite pretiahnutím postihnutého svalu. Skúste  spomínanú masáž alebo sprchovanie striedavo studenou a teplou vodou. Dôležité je prekonať stiahnutie svalu rôznymi praktikami uvoľnením, rýchlou masážou. Je vysoká šanca, že sa kŕč bude opakovať, preto nie je na škodu siahnuť po nápojoch obsahujúcich elektrolyty (sodík, draslík, horčík, vápnik, chloridy) a po prípravkoch s obsahom horčíka.

Dobrou alternatívou sú aj preparáty s obsahom chinínu, ktoré by mal ale zo zdravotných dôvodov radšej predpísať lekár.

Osteoporoza a artritída

Ako sa naučiť pozitívne myslieť

Poslať komentár

Your email address will not be published.





4 − jeden =